Ухвала від 14.03.2024 по справі 380/5255/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

14 березня 2024 рокусправа № 380/5255/24

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу підвищення до пенсії, як репресовані особі, яку в подальшому було реабілітовано, у розмірі, передбаченому пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ЧІІ, із розрахунку 50% від мінімальної пенсії за віком;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення пенсії у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, згідно з пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як репресованій особі, яку в подальшому було реабілітовано, починаючи з 11.09.2023, з урахуванням виплачених сум;

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку стажу роботи як репресованій особі, яку в подальшому було реабілітовано відповідно до статті 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок стажу роботи позивача згідно з ст. 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення", із зарахуванням часу перебування у засланні у потрійному розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява не відповідає вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Згідно з ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2024 року у розмірі 3028,00 грн.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач заявляє вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати підвищення пенсії у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, згідно з п. "г" ст. 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та щодо здійснення перерахунку стажу роботи згідно з ст. 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із зарахуванням часу перебування у засланні у потрійному розмірі.

Таким чином, позивач заявляє дві вимоги немайнового характеру

Зважаючи на наведене, сума судового збору за дві вимоги немайнового характеру становить 2422,40 грн (2 х 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що звільнена від сплати судового збору на підставі п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";

Суддя зауважує, що вказана стаття регулює питання звільнення позивачів від сплати судового у таких випадках: справи, пов'язані з компенсацією або поверненням майна, і справи, пов'язані з відшкодуванням вартості майна громадянам, які були реабілітовані відповідно до законодавства про політичні репресії.

Варто зазначити, що предметом спору у цій справі є визнання протиправних дій щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії, як репресованій особі, яку було реабілітовано, а також здійснення перерахунку стажу роботи з урахуванням часу перебування у засланні.

Отже, суддя встановила, що предмет спору не відповідає визначеним у статті категоріям, а саме справам, пов'язаним з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".

Відтак, відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 4 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Таким чином, позивачу належить надати суду докази сплати судового збору у сумі 2422,40 грн або документи, які підтверджують підстави для звільнення від сплати.

Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

За таких обставин позовна заява відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме: надання суду доказів сплати судового збору у сумі 2422,40 грн або документів, які підтверджують підстави для звільнення від сплати.

Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,

УХВАЛИЛА:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання даної ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/5255/24 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Ухвала окремо не оскаржується.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна