Рішення від 14.03.2024 по справі 380/25291/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 рокусправа № 380/25291/23

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС Україна» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (місцезнаходження: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069; код ЄДРПОУ: 44763591) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090), в якій, з урахуванням заяви щодо уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» №773-РЛ від 24.10.2023 в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» реєстраційний номер №990211202300006, з терміном дії з 17.02.2023 по 17.02.2028;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області видалити з відповідного Ліцензійного реєстру інформацію щодо анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» реєстраційний номер №990211202300006 від 17.02.2023 та поновити інформацію (внести відомості) у відповідному Ліцензійному реєстрі про ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами реєстраційний номер №990211202300006 від 17.02.2023, яка видана Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області. Основним видом діяльності є: оптова торгівля тютюновими виробами. Для здійснення господарської діяльності позивачем отримано ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами з реєстраційним номером 990211202300006, терміном дії з 17.02.2023 по 17.02.2028.

Через електронний кабінет платника податків 25.10.2023 ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» стало відомо про наявність розпорядження від 24.10.2023 №773-РЛ про анулювання ліцензії підприємства на право оптової торгівлі тютюновими виробами з реєстраційним номером 990211202300006, про що відповідно було зроблено запис в Ліцензійному реєстрі діючих ліцензій на оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Підставою для анулювання ліцензії стало нібито встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії, як передбачено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР.

Позивач зазначає, що така підстава для анулювання ліцензії не відповідає дійсності, оскільки офіс ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» фактично знаходиться за адресою, яка вказана в ліцензії, і яка є юридичною адресою підприємства, на підтвердження чого додає договір оренди нежитлового приміщення та платіжні доручення про оплату коштів за оренду приміщення. Окрім цього, просить врахувати, що у зв'язку з триваючою збройною агресією російської федерації проти України, та велику небезпеку щодо життя та здоров'я мирного населення України, та на підставі ч. 1 ст. 60-2 КЗпП України, позивачем запроваджено дистанційну роботу зі збереженням заробітної плати працівникам підприємства, що підтверджується наказом ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» № 03-К від 01.09.2022. Вважає, що періодична відсутність працівників в офісі викликана об'єктивними чинниками і не свідчить про відсутність ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» за адресою місцезнаходження.

Ухвалою судді від 01.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 02.11.2023 заяву ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС Україна» про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС Україна» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії - задоволено.

Зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» №773-РЛ від 24.10.2023, в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» реєстраційний номер 990211202300006, до набрання рішенням суду у даній справі законної сили.

08.11.2023 до суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про скасування заходів забезпечення позову.

10.11.2023 до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Львівській області про роз'яснення судового рішення. Вказана заява мотивована тим, що ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 про вжиття заходів забезпечення позову є незрозумілою.

Ухвалою від 16.11.2023 відмовлено у скасуванні заходів забезпечення позову, застосованих ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі №380/25291/23.

Ухвалою від 20.11.2023 відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС Україна» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії.

На адресу суду 16.11.2023 від представника відповідача надійшов відзив на вказану позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що однією з підстав для анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами є встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.

Зазначає, що працівниками ГУ ДПС у Львівській області відповідно до наказу від 20.10.2023 № 3897-ПП та направлень на перевірку від 20.10.2023 № 7672, № 7673 було здійснено виїзди 23.10.2023 та 24.10.2023 для проведення фактичної перевірки ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 44763591) за адресою: 79069 Львівська область, м. Львів,вул. Шевченка, буд. 323, корп. поверх 2, кв.2. В позовній заяві позивач зазначає, що фактично знаходиться за адресою, яка вказана в ліценції. Однак, в результаті виїздів встановлено, що суб'єкт господарювання та посадові особи за вищевказаною адресою на момент перевірки відсутні, про що складено Акти про неможливість проведення перевірки від 20.10.2023 № 1357/13-01-09-01/44763591, від 24.10.2023 № 1368/13-01-09-01/44763591. У зв'язку з вказаним, Головним управлінням ДПС Львівській області на підставі доповідної записки №283/13-01-09-01/44763591 винесено розпорядження № 773-РЛ від 24.10.2023 про анулювання ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44763591) ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами №990211202300006 терміном дії з 17.02.2013 до 17.02.2028.

Також вказує, що Наказом №03-К від 01.09.2022 про запровадження дистанційної роботи у зв'язку зі збройною агресією російської федерації та запровадженням на території України воєнного стану, на який посилається позивача, встановлено: «з 01.09.2023 запровадити дистанційну роботу працівників підприємства поза офісним приміщенням». Проте, позивач станом на 01.09.2022 (дата створення наказу) не міг бути обізнаний, що агресія буде тривати і в 2023 році. Більше того, даний наказ підтверджує відсутність саме працівників, а відповідно суб'єкта господарювання за адресою: АДРЕСА_1 . В позовній заяві позивач також зазначає, що відповідно до Договору оренди нерухомого приміщення №12/08 від 12.08.2022 орендує офісне приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та здійснює щомісячну оплату. В пункті 3.2 Договору оренди нерухомого приміщення №12/08 від 12.08.2022 зазначено, що розмір орендної плати в місяць становить 3500,00 грн., з них 2870,00 грн. на рахунок Орендодавцю. Однак, в долучених платіжних дорученнях: № 330 від 12.07.2023, № 435 від 14.08.2023, № 521 від 13.09.2023, № 609 від 12.10.2023 зазначена сума 2817,50 грн., що не відповідає умовам договору. Крім того, з долучених платіжних доручень не можливо встановити чи такі проведенні банком. Також, позивачем не долучено банківські виписки, які свідчать про проведення таких платежів.

Відтак, вважає, що позивачем не надано жодних належних доказів знаходження за адресою: 79069 Львівська область, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 323, корп. поверх 2, кв.2, тому просить суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» є юридичною особою, яка зареєстрована за адресою: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069 та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 44763591, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявний в матеріалах справи.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами економічної діяльності ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» є: 46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах; 47.41 Роздрібна торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням у спеціалізованих магазинах; 52.10 Складське господарство; 52.24 Транспортне оброблення вантажів.

Між ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (Орендар) та фізичною особою ОСОБА_1 (Орендодавець) 12.08.2022 було укладено Договір оренди нерухомого приміщення №12/08 (далі - Договір), згідно з яким Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) нежитлове приміщення (Приміщення) загальною площею 35 м2. Приміщення розташоване за адресою: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів. Приміщення передається Орендарю для використання як офіс (п.п. 1.1, 1.2, 1.3 Договору).

Приміщення, зазначене в п. 1.1 Договору належить Орендодавцю на підставі наступних правовстановлюючих документів: Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №17240992 від 27.12.2007. (п.п. 1.5 Договору).

За змістом п.п. 3.2 Договору розмір орендної плати в місяць становить 3500 (п?ять тисяч) гривень 00 копійок, з них 2870,00 грн. на рахунок Орендодавцю та 630,00 грн. - податок з доходів фізичних осіб та 52,50 грн. - військовий збір.

Цей Договір укладено строком на один рік, що діє з « 12» серпня 2022 року до « 11» серпня 2023 року включно (п.п. 7.1 Договору).

Відповідно до Акта приймання-передачі від 12.08.2022 (додаток №1 до Договору оренди нежитлового приміщення №12/08 від 12.08.2022), фізична особа ОСОБА_1 (Орендодавець) згідно з умовами Договору передає, а ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (Орендар) приймає, у строкове платне користування (оренду) нежитлове приміщення загальною площею 35 м2, що знаходиться за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 323, 2 поверх, офіс №2 для використання як офіс.

Головним управлінням ДПС у Львівській області 17.02.2023 видано ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44763591) ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер 990211202300006) терміном дії з 17.02.2023 по 17.02.2028 за місцезнаходженням: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069. Ліцензія надає власнику ліценції право здійснювати оптову торгівлю тютюновими виробами, вітчизняного та імпортного виробництва.

Згідно з Додатковим договором №1 від 10.08.2023 до Договору оренди нежитлового приміщення №12/08 від 12.08.2022, укладеним між фізичною особою ОСОБА_1 та ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА», сторони вирішили продовжити дію Договору оренди нежитлового приміщення №12/08 від 12.08.2022 ще на один рік, а саме до « 10» серпня 2024 року.

Наказом Головного управління ДПС у Львівській області №3897-ПП від 20.10.2023 «Про проведення фактичних перевірок» з метою посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, запобігання порушень у сфері оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, на підставі статей 20, 61, 62, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 та підпунктів 80.2.5 та 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, статті 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовується в електронних сигаретах та пального» призначено провести фактичну перевірку з 23.10.2023 по 01.11.2023 ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44763591) за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 323, 2 поверх, офіс №2, щодо дотримання вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, Закону України №481/95-ВР, Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законодавчих актів, що регулюють виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів, зокрема спирту, тютюнових виробів та алкогольних напоїв.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Львівській області №3897-ПП від 20.10.2023 «Про проведення фактичних перевірок» відповідачем видано направлення на перевірку ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» від 20.10.2023 № 7672 та № 7673.

В подальшому Головним управлінням ДПС у Львівській області складено акти про неможливість проведення перевірки від 20.10.2023 № 1357/13-01-09-01/44763591 та від 24.10.2023 № 1368/13-01-09-01/44763591, в яких зазначено, що відповідно до наказу Головного управління ДПС у Львівській області №3897-ПП від 20.10.2023 та направлень на перевірку від 20.10.2023 № 7672 та № 7673, старшими інспекторами здійснено виїзди 19.10.2023, 23.10.2023 та 24.10.2023 для проведення фактичної перевірки ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 323, 2 поверх, офіс №2. В результаті виїздів встановлено, що суб'єкт господарювання та посадові особи за вищевказаною адресою на момент перевірки відсутні. В акті не зазначено про наявність будь-яких додатків, фото- та відео- матеріалів виїзду.

У зв'язку з вищенаведеним, уповноважені на проведення фактичної перевірки інспектори звернулися до Начальника управління контролю за підакцизними товарами з доповідною запискою №283/13-01-09-01/44763591 від 24.10.2023, у якій просили розглянути питання про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА».

На підставі вищевказаної доповідної записки відповідачем 24.10.2023 винесено розпорядження №773-РЛ від 24.10.2023 про анулювання ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44763591) ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами №990211202300006 терміном дії з 17.02.2013 до 17.02.2028.

Не погоджуючись із розпорядженнями Головного управління ДПС у Львівській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд виходив із такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент винесення спірних ППР).

Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України, є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (Закон №481/95-ВР).

За правилами статті 15 Закону № 481/95-ВР оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади оптової торгівлі, а за відсутності місць оптової торгівлі - за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов'язкової реєстрації об'єкта оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 ПК України.

Пунктом 63.3 статті 63 ПК України встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Відповідно до частин 52 статті 15 Закону № 481/95ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання на підставі, зокрема, акта про встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню. До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Відповідно до підпункту 191.1.16 пункту 191.1 статті 191 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема, здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Приписами підпунктів 20.1.4, 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до пункту 80.1. статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Пунктом 80.10. статті 80 ПК України визначено, що порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема,

(1) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками,

(2) а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Отже, податковий орган, що здійснює контроль за дотриманням норм Закону №481/95-ВР та видає ліцензії, зокрема, на право оптової торгівлі пальним, має право проводити фактичні перевірки платників податків, що отримали такі ліцензії, зокрема, на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, у разі здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального,

У випадку виявлення за наслідками такої перевірки факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії, податковий орган приймає розпорядження про анулювання виданої такому суб'єкту господарювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним на підставі статті 15 Закону №481/95-ВР, про що вносить відповідні відомості до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним щодо анулювання такої ліцензії суб'єкта господарювання згідно з приписами Порядку №545.

Таким чином, для прийняття контролюючим органом розпорядження про анулювання ліцензії суб'єкта господарювання на право оптової торгівлі пальним у порядку статті 15 Закону №481/95-ВР, має бути встановлено та підтверджено відповідними доказами факт відсутності такого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.

Згідно з абзацом 4 пункту 81.2 статті 81 ПК України у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 20.1.17 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: залучати у разі потреби фахівців, експертів та перекладачів, застосовувати під час виконання податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, фотозйомку та відеозапис.

Зі змісту актів про неможливість проведення фактичної перевірки від 20.10.2023 №1357/13-01-09-01/44763591 та від 24.10.2023 №1368/13-01-09-01/44763591, вбачається, що при здійсненні 19.10.2023, 23.10.2023 та 24.10.2023 виїздів для проведення фактичної перевірки ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 323, 2 поверх, офіс №2, посадовими особами ГУ ДПС у Львівській області виявлено, що суб'єкт господарювання ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» та його посадові особи за вищевказаною адресою на момент перевірки відсутні.

При цьому, у вказаних актах усупереч абзацу 4 пункту 81.2 статті 81 ПК України не зазначено про наявність будь-яких додатків, матеріалів, що підтверджують факти, наведені в таких актах.

Суд зауважує, що за твердженнями посадових осіб відповідача, для проведення фактичної перевірки вони тричі здійснювали виїзд за податковою адресою позивача (19.10.2023, 23.10.2023 та 24.10.2023), останніми складалися два акти від 20.10.2023 та від 24.10.2023 про неможливість проведення фактичної перевірки, однак в матеріалах справи відсутні докази направлення таких актів платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, що суперечить вимогам пункту 81.2 статті 81 ПК України.

Судом також досліджені відео матеріали з DVD-R диску, долучені до справи представником відповідача, в яких, як стверджує відповідач, зафіксована інформація щодо факту відсутності суб'єкта господарювання за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.

Разом з тим, з вказаних відео доказів не вбачається, що працівники Головного управління ДПС у Львівській області перебували на перевірці саме за адресою: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069 та в дні виїздів: 19.10.2023, 23.10.2023 і 24.10.2023, які зазначені в актах про неможливість проведення перевірки. Крім цього, будь-яких вивісок або позначок, що будівля, біля якої та в якій проводилася відео зйомка працівником Головного управління ДПС у Львівській області, має відношення до ТОВ «Оскар-Захід» на відео також не видно.

Відеозаписом не зафіксовано посвідчення осіб, які виїжджали на перевірку, при цьому, хоча акти про неможливість проведення фактичної перевірки підписувалися двома інспекторами, відеозапис здійснювався однією особою, на відео відсутні докази присутності іншого перевіряючого.

Відтак, зазначений відеозапис не може слугувати належним доказом виїзду уповноважених осіб податкового органу на перевірку та відповідно відсутності суб'єкта господарювання за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню.

В той же час, відповідно до підпункту 1.4.5 пункту 1.4 Розділу І Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДПС України від 04.09.2020 №470, зокрема, зазначено, що у разі коли при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування) посадовими (службовими) особами територіального органу ДПС/апарату ДПС, невідкладно складається у двох примірниках у довільній формі та підписується акт про неможливість проведення перевірки, що засвідчує цей факт.

У такому акті рекомендується зазначати інформацію про дату встановлення факту та причини неможливості проведення перевірки (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування, у зв'язку з отриманням інформації оператора поштового зв'язку щодо неможливості вручення платнику податків або повернення без вручення письмового запиту територіальному органу ДПС/апарату ДПС про надання пояснень та їх документальних підтверджень, надісланого такому платнику податків з метою організації перевірки тощо), податкова адреса та/або адреса об'єктів оподаткування платника податків, за якою встановлено відсутність платника, інформацію про підстави для проведення перевірки (реквізити наказу, направлень тощо - зазначаються у випадку, якщо факт неможливості проведення перевірки встановлено після їх оформлення) та інші фактичні обставини, що засвідчують такі факти.

До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені у такому акті. Зазначений акт не пізніше наступного робочого дня після його складання реєструється у електронному Спеціальному журналі реєстрації актів.

Другий примірник акта про неможливість проведення перевірки разом з копіями матеріалів надсилається територіальним органом ДПС/апаратом ДПС платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. При цьому, підрозділ органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку та встановив неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою, протягом 2 робочих днів з дня, наступного за днем складання цього акта, доповідною запискою повідомляє про це керівника (його заступника) відповідного органу ДПС та готує запит на встановлення місцезнаходження платника податків. До запиту додаються копія акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за податковою адресою, копія наказу про проведення перевірки (у разі його складання) та інші документи (або їх копії), що підтверджують відсутність платника податків за місцезнаходженням. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) органу ДПС, працівники якого здійснюють (очолюють) перевірку, реєструється та направляється у загальновстановленому порядку, визначеному відповідним нормативно-правовим актом до відповідного органу. Зразок форми запиту наведено у додатку 5 до цих Методичних рекомендацій. При отриманні органом ДПС від відповідного органу інформації щодо встановлення місцезнаходження платника податків, структурним підрозділом, який здійснює (очолює) перевірку (ініціатором запиту), вживаються заходи з організації та проведення перевірки платника податків.

Аналізуючи оскаржуване розпорядження ГУ ДПС у Львівській області №773-РЛ від 24.10.2023, суд встановив, що підставою для анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами №990211202300006 терміном дії з 17.02.2013 до 17.02.2028 є якраз встановлення контролюючим органом факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії.

Всупереч зазначеним вище положенням, податковий орган не надав також доказів формування доповідної записки, підготовки запиту на встановлення місцезнаходження платника податків; не надав матеріалів, що підтверджують факти, наведені в актах про неможливість проведення фактичної перевірки.

Таким чином, суд вважає, що посадовими особами контролюючого органу не вжиті усі належні заходи щодо виявлення факту знаходження/відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії; доказів здійснення телефонних дзвінків посадовим особам підприємства чи уповноваженим представникам у день перевірки, намагання встановити їх місцезнаходження до матеріалів справи не надано.

Більше того, суд зазначає, що відповідно до наказу директора ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» №03-К від 01.09.2022 «Про запровадження дистанційної роботи», на час складання контролюючим органом актів про неможливість проведення фактичної перевірки, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України та запровадження воєнного стану, на підставі ст. 60-2 КЗпП України на підприємстві позивача була запроваджена дистанційна робота поза офісним приміщенням за самостійно обраним безпечним місцем роботи з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

За змістом п.п. 3, 4 вказаного наказу упродовж робочого часу працівники зобов?язані виконувати службові обов?язки, по можливості відповідати на дзвінки, які надходять на доступні засоби комунікації, перевіряти електронну пошту, електронний кабінет платника податків. По можливості, своєчасно отримувати поштову кореспонденцію за місцезнаходженням офісного приміщення ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (79069, м. Львів, вул. Шевченка Т., будинок 323, поверх 2, офіс 2).

Дистанційна робота - це форма організації праці, за якої працівник виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника. Ключова ознака дистанційної роботи - працівник використовує інформаційно-комунікаційні технології (ч. 1 ст. 60-2 КЗпП).

Дистанційна форма роботи має ряд особливостей. Працівник самостійно визначає робоче місце і відповідає за безпечні та нешкідливі умови праці на ньому (ч. 3 ст. 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII). Працівник розподіляє робочий час на свій розсуд (ч. 5 ст. 60-2 КЗпП). На працівника не поширюються Правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачає трудовий договір (ч. 5 ст. 60-2 КЗпП).

Працівник може поєднувати дистанційний формат з роботою на робочому місці у приміщенні чи на території роботодавця (ч. 6 ст. 60-2 КЗпП).

Отже, суд також враховує, що можлива відсутність працівників в офісі ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» могла бути викликана об'єктивними чинниками, пов'язаними із запровадженням воєнного стану та збройною агресією на території України і не свідчить про відсутність ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» за своїм зареєстрованим місцезнаходженням.

Згідно з пунктом 45.2 статті 45 Податкового кодексу України (ПК України) податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Податковою адресою підприємства, переданого у довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника.

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Разом з тим, згідно з наявним в матеріалах справи Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» зареєстроване за адресою: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069.

Факт місцезнаходження ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» за адресою: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069, підтверджується Договором оренди нерухомого приміщення №12/08 від 12.08.2022, відповідно до якого фізична особа ОСОБА_1 як орендодавець передає, а ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» як орендар приймає у строкове платне користування (оренду) нежитлове приміщення загальною площею 35 м2, яке розташоване за адресою: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів. Строк дії даного договору згідно з Додатковим договором №1 від 10.08.2023 до Договору оренди нежитлового приміщення №12/08 від 12.08.2022 продовжено до « 10» серпня 2024 року.

Факт передачі позивачу в оренду вказаного вище нежитлового приміщення підтверджується також Актом приймання-передачі від 12.08.2022 (додаток №1 до Договору оренди нежитлового приміщення №12/08 від 12.08.2022).

На підтвердження оплатності Договору №12/08 від 12.08.2022 позивачем також долучено до матеріалів справи платіжні доручення №521 від 13.09.2023, №522 від 13.09.2023, №523 від 13.09.2023, №435 від 14.08.2023, №436 від 14.08.2023, №437 від 14.08.2023, №330 від 12.07.2023, №331 від 12.07.2023, №332 від 12.07.2023, №609 від 12.10.2023, №610 від 12.10.2023, №611 від 12.10.2023.

За змістом вказаних платіжних доручень слідує, що позивачем щомісячно, зокрема у жовтні 2023 року сплачувалися на рахунок фізичної особи ОСОБА_1 2817,50 грн., як оплата за оренду нерухомого майна, згідно з Договором №12/08 від 12.08.2022, при цьому окремо на користь Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області сплачувалися ПДФО у розмірі 630,00 грн. і військовий збір у розмірі 52,50 грн., що в сукупності становить 3500,00 грн. та відповідає умовам Договору №12/08 від 12.08.2022.

Отже, ГУ ДПС у Львівській області не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту відсутності ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» за своїм зареєстрованим місцезнаходженням, тому спірне розпорядження в частині анулювання ліцензії №990211202300006 від 17.02.2023 на право оптової торгівлі тютюновими виробами прийняте протиправно, без з'ясування всіх обставин, які впливають на прийняття такого, а відтак, підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ДПС у Львівській області видалити з відповідного Ліцензійного реєстру інформацію про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» №990211202300006 від 17.02.2023 та поновити інформацію (внести відомості) у відповідному Ліцензійному реєстрі про ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами №990211202300006 від 17.02.2023, суд зазначає наступне.

Нормами Закону №481/95ВР не визначено обов'язку органу ліцензування внести інформацію про скасування рішення про анулювання ліцензії до ліцензійного реєстру або поновити інформацію про дійсність ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами, чи вилучення запису про анулювання ліцензії на підставі судового рішення про скасування рішення щодо анулювання ліцензії.

В свою чергу, спосіб відновлення порушеного права застосований в рішенні суду має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Тому, у зв'язку зі скасуванням розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» №773-РЛ від 24.10.2023 в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» №990211202300006 від 17.02.2023, з метою ефективного захисту порушених прав позивача у сфері публічно-правових відносин, суд приходить висновку про необхідність зобов'язання ГУ ДПС у Львівській області видалити з відповідного Ліцензійного реєстру інформацію про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» №990211202300006 від 17.02.2023 та внести відомості у відповідному Ліцензійному реєстрі про ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами №990211202300006 від 17.02.2023.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області «Про анулювання ліцензій» №773-РЛ від 24.10.2023 в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» від 17.02.2023 №990211202300006.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) видалити з відповідного Ліцензійного реєстру інформацію про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (місцезнаходження: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069; код ЄДРПОУ: 44763591) №990211202300006 від 17.02.2023 та внести відомості у відповідному Ліцензійному реєстрі про ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами №990211202300006 від 17.02.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) на користь ТОВ «ПРАЙД СОЛЮШНС УКРАЇНА» (місцезнаходження: вул. Шевченка, 323, 2 поверх, офіс 2, м.Львів, 79069; код ЄДРПОУ: 44763591) 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяБратичак Уляна Володимирівна