Провадження №1-кс/760/5727/17
Справа №760/6317/17
УхВАЛА
09 червня 2017 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу голови правління Громадської організації «Всеукраїнський комітет народного контролю» ОСОБА_3 на бездіяльність Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, -
В провадження слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшла скарга голови правління Громадської організації «Всеукраїнський комітет народного контролю» ОСОБА_3 на бездіяльність Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
Заявник зазначає, що 16 березня 2017 року Громадська організація «Всеукраїнський комітет народного контролю» звернулася до Національного антикорупційного бюро України із заявою-повідомленням про вчинення посадовими особами Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК України.
Однак, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості викладені в заяві, службовими особами Національного антикорупційного бюро України не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, досудове розслідування не розпочато, пам'ятку про права і обов'язки потерпілого ГО «ВКНК» не вручено.
Тому, заявник просив зобов'язати Національне антикорупційне бюро України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості та розпочати досудове розслідування можливого вчинення заступником Міністра юстиції України з питань державної реєстрації, кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК України та зобов'язати Національне антикорупційне бюро України вручити Громадській організації «Всеукраїнський комітет народного контролю» пам'ятку про права та обов'язки потерпілого від кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК України.
Заявник в судове засідання не з'явився, про день час та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином.
Представник НАБУ в судове засідання також не з'явився, про час, день та місце розгляду скарги повідомлявся належним чином. Було надано до суду письмові пояснення, з яких вбачається, що скаржником у заяві не було викладено обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності детективів Національного бюро.
У зв'язку з чим, листом Національного бюро від 31.03.2017 р. №11-006/11940 заяву скаржника направлено до прокуратури міста Києва для розгляду в межах компетенції, про що повідомлено скаржника.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Разом з тим, незважаючи на обов'язкову участь у розгляді скарги особи, яка подала скаргу, скаржник в судове засідання не з'явився, що свідчить про фактичне не підтримання поданої скарги та не доведення викладених обставин в скарзі.
У відповідності до ч. 3 ст. 306 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглядати скаргу без представника НАБУ, оскільки це не є перешкодою для розгляду скарги.
Так, дослідивши матеріали скарги та додані до неї документи слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Як вбачається з матеріалів скарги, 16 березня 2017 року Громадська організація «Всеукраїнський комітет народного контролю» звернулася до Національного антикорупційного бюро України із заявою-повідомленням про вчинення посадовими особами Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК України.
Вказана заява-повідомлення від 16.03.2017 р. була отримана Національним антикорупційним бюро України 24.03.2017 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням, яке міститься в матеріалах скарги.
Положення ч. 1 ст. 214 КПК України зобов'язують слідчого, прокурора невідкладно, але не пізніше 24-х годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування тільки заяву або повідомлення, які містять ознаки кримінального правопорушення, а не будь-які інші.
Також згідно Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України №139 від 06.04.2016 року, до Реєстру підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення, тобто, при внесенні до Реєстру фабули кримінального правопорушення в обов'язковому порядку відображається дата, час, адреса, місце, спосіб, знаряддя, засоби та інші особливості вчинення кримінального правопорушення, розмір збитків, прізвище фізичної особи (осіб) або дані про юридичну особу (осіб), які є потерпілими, дані про осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, інші необхідні відомості.
Отже, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
З наведених положень вбачається, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні та обґрунтовані відомості про кримінальне порушення.
До того ж підставами вважати заяву чи повідомлення саме про кримінальне правопорушення є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки конкретного кримінального правопорушення. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Частиною 5 ст. 216 КПК України визначено перелік злочинів, які підслідні детективам Національного антикорупційного бюро України.
Листом НАБУ від 31.03.2017 р. №11-006/11940 заявнику ГО «Всеукраїнський комітет народного контролю» повідомлено, що відсутні обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності детективів Національного бюро, а також повідомлено, що заяву скаржника направлено до прокуратури міста Києва для розгляду в межах компетенції.
Відповідно до ч. 2 ст. 307 КПК України, слідчий суддя при розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може постановити ухвалу про відмову у задоволенні скарги.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що в задоволенні скарги голови правління Громадської організації «Всеукраїнський комітет народного контролю» ОСОБА_3 на бездіяльність Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 303, 305, 306, 307,309 КПК України, слідчий суддя,-
В задоволенні скарги голови правління Громадської організації «Всеукраїнський комітет народного контролю» ОСОБА_3 на бездіяльність Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1