Рішення від 12.03.2024 по справі 440/18393/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/18393/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/18393/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.12.2023 адвокат Якименко Олена Георгіївна, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи "ТМО МВС по Полтавській області", в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для перерахунку його пенсії;

- зобов'язати Державну установу "ТМО МВС по Полтавській області" підготувати та надати до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019 для перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Позовні вимоги обґрунтовує посиланням на те, що позивач отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.02.2022 по втраті годувальника (матері - ОСОБА_3 ). У листопаді 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення та направлення до ГУПФ нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 вже на ім'я покійного батька ОСОБА_2 для перерахунку пенсії заявника. Однак відповідач відмовив у видачі довідки для перерахунку пенсії позивача, що, на переконання останнього, порушує його право на належне соціальне забезпечення.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 21.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. У відзиві на позов представник вказував на відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, оскільки перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" його батьку не здійснювався. Крім того, Ліквідаційна комісія УМВС в Полтавській області, при реалізації положень Постанови №103 не готувала довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, на ім'я ОСОБА_2 через відсутність його у списках, отриманих від ГУПФ, так як пенсію в разі втрати годувальника позивачу призначено з 01.02.2022 за матір ОСОБА_3 . Крім того повідомлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі №440/1331/23 Державна установа "ТМО МВС по Полтавській області" підготувала та направила до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення. Зазначає, що скасування у судовому порядку пунктів 1-3 Постанови №103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії та не може слугувати підставою для надання до ГУПФ нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивачу станом на 05.03.2019, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям у 2019 році і по теперішній час. Зазначив також, що зокрема, особам, які проходили службу на посадах осіб рядового і начальницького складу за прирівняними посадами військовослужбовців, Національною гвардією України на виконання листа МВС було надано інформацію від 11.02.2021 №5379/22-2021 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, що виплачувалися військовослужбовцям Державної пожежної охорони станом на 05.03.2019, визначеними в додатках до Постанови №704. Поряд з цим, батько позивача станом на 05.03.2019 не був особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та якій здійснено перерахунок пенсії у відповідності до положень постанови №103 з січня 2018 року. Тому правові підстави для видачі позивачу нової довідки про перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, відсутні.

Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи по зору з 01.01.2023, інвалід з дитинства. Інвалідність встановлена на строк до 01.02.2024.

Позивач перебуває на обліку в ГУПФ, де відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.02.2022 отримує пенсію в разі втрати годувальника - матері ОСОБА_3 відповідно до довідки ГУМВС у Полтавській області №4/9618.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_3 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Листом ДУ "ТМО МВС по Полтавській області" від 28.12.2022 №33/37-Т-1504 позивача повідомлено про відсутність підстав для видачі оновленої довідки.

Не погоджуючись з цим, позивач оскаржив таку відмову до суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі №440/1331/23 позов ОСОБА_1 задоволено. Суд зобов'язав ДУ "ТМО МВС по Полтавській області" підготувати та надати до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1992 №2011-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі №440/1331/23 набрало законної сили 12.10.2023.

На виконання рішення суду ДУ "ТМО МВС по Полтавській області" оформлено та направлено до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 (а.с. 26).

03.11.2023 позивач знову звернувся до відповідача зі заявою, у якій вже просив підготувати довідку про розмір грошового забезпечення його батька - ОСОБА_2 , що враховується для перерахунку пенсії відповідно до посади, яка б включала всі види грошового забезпечення, передбачені постановою №704 станом на 05.03.2019, та надіслати її до ГУПФ для проведення перерахунку його пенсії (а.с. 29).

Листом від 06.12.2023 №33/37-Т-585 відповідач повідомив позивача наступне: зміни, унесені в частину четверту статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), які набрали чинності з 01 січня 2017 року, створили умови, за яких не забезпечується раніше гарантований перерахунок пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, оскільки тепер він може змінюватися виключно в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про умови, порядок та розміри проведення перерахунки пенсій. Такі умови та розміри проведення перерахунку пенсій були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Проте рішеннями судів положення Постанови №103 визнано протиправними та нечинними. Постановою Кабінету Міністрів від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" пункти 1, 2, 3 Постанови №103, відповідно до яких здійснювався перерахунок пенсій, виключено. Інших рішень щодо проведення перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб Уряд не приймав. У той же час скасування змін, унесених Постановою №103 у пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 №45, та додаток 2 до цього Порядку залишились поза увагою. Тому форми довідки про розмір грошового забезпечення перерахунку пенсії, з урахуванням якої здійснювалися підвищення пенсії відповідно до Постанови №1294 та Постанови від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на сьогодні не існує. Усе це змусило МВС звернутися до Мінсоцполітики з проханням надати відповідні роз'яснення щодо порядку визначення розміру грошового забезпечення для призначення пенсій, зокрема, особам, які були звільнені зі служби до 2018 року, а право на пенсію на умовах Закону набули сьогодні або сьогодні звертаються за відновленням раніше виплачуваної пенсії чи за призначенням пенсії в разі втрати годувальника, який помер до перерахунку пенсії, відповідно до Постанови №103. У своїй відповіді Мінсоцполітики повідомило про розгляд ним варіантів внесення змін до нормативно-правових актів, які регулюють зазначені питання. Враховуючи вищевикладене, а також те, що перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 ліквідаційною комісією УМВС по Полтавській області не здійснювався через відсутність у списках, наданих ГУПФ, так як позивач на дату перерахунку не отримував пенсію в разі втрати годувальника померлого батька ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служб деяких інших осіб», на даний час немає жодних підстав для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення на вказану дату.

Цим же листом повідомлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 у справі №440/1331/23 ДУ "ТМО МВС по Полтавській області" підготувало довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 на ОСОБА_3 (№33/37-4/9618 від 11.10.2023) та за вих. №33/37-2052 від 11.01.2023 направило на ГУПФ.

Дану інформацію позивачу доведено листом від 11.01.2023 №33/37-2053.

Не погодившись із правомірністю підстав відмови, позивач через представника звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704), яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови №704.

Означеною постановою внесено зміни до Порядку №45, зокрема пунктом 5 Порядку у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З огляду на викладене доводи відповідача про відсутність підстав для виготовлення та надання до ГУПФ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019 є безпідставними, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Процедуру організації в МВС, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС від 17.09.2018 №760.

Відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи, зокрема: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 №787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС України" затверджено перелік змін у штатах МВС, відповідно до якого при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань.

Листом МВС від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 визначено вичерпний перелік функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, які перейшли від ліквідаційної комісії до секторів із соціально-гуманітарних питань територіальних медичних установ МВС України по областях, місту Києву, серед яких зокрема: надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС: матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення.

Відповідно до вказаного листа, Ліквідаційним комісіям ГУ МВС, УМВС доручено організувати прийом-передачу відповідним секторам інформації, щодо осіб, які проходили службу в ОВС і отримують пенсії відповідно до Закону та відповідних документів. Роботу по прийому-передачі вказаних матеріалів доручено завершити до 01.04.2019. За Ліквідаційними комісіями залишено виключно повноваження щодо підготовки документів для виплати одноразової грошової допомоги, в разі встановлення інвалідності до окремого розпорядження.

Тож повноваження з оформлення довідок та направлення їх до органів Пенсійного фонду покладені на сектор соціально-гуманітарних питань, який є структурним підрозділом Державної установи "ТМО МВС по Полтавській області" та відповідно до пункту 2 Положення організовує і здійснює діяльність із пенсійних, соціальних та гуманітарних питань.

У відзиві на позов відповідач стверджує, що батько позивача - ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 не був особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та якій здійснено перерахунок пенсії у відповідності до положень постанови №103 з січня 2018 року, тому правові підстави для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи зі складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відсутні.

З наданих позивачем на виконання вимог ухвали суду від 01.03.2024 документів суд встановив, що ОСОБА_2 (батько позивача) 03.08.1999 звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 64 п. "ж" (за власним бажанням) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (підстава витяг з наказу УМВС України в Полтавській області від 03.08.1999 №75ос). Згідно з довідкою УМВС в Полтавській області від 24.12.1999 №4/7446 ОСОБА_2 перебував на обліку та отримував пенсію по лінії МВС за вислугу років, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС ІІ категорії.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, як це видно зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Полтавським міським відділом реєстрації актів громадянського стану Полтавського ОУЮ 24.03.2003.

Таким чином померлий годувальник ОСОБА_2 дійсно не отримував станом на 05.03.2019 пенсію відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки помер ще у 2003 році.

Проте право на отримання пенсії по втраті годувальника та на її перерахунок відповідно до частини четвертої статті 63 вказаного Закону у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців набув син померлого - ОСОБА_1 .

У спірних правовідносинах розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, з якого слід вираховувати пенсію позивача, підвищено з 05.03.2019 за рахунок включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення у зв'язку з визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

При цьому відсутність чіткого порядку визначення розміру грошового забезпечення для призначення пенсій, зокрема, особам, які були звільнені зі служби до 2018 року, а право на пенсію на умовах Закону набули сьогодні або сьогодні звертаються за відновленням раніше виплачуваної пенсії чи за призначенням пенсії в разі втрати годувальника, який помер до перерахунку пенсії, відповідно до Постанови №103 не може обмежувати право особи на отримання пенсії, на яку вона має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У зв'язку з цим суд визнає протиправною бездіяльність ДУ "ТМО МВС по Полтавській області" у здійсненні підготовки та поданні до ГУПФ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та зобов'язує ДУ "ТМО МВС по Полтавській області" підготувати та надати до ГУПФ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тож позов слід задовольнити у повному обсязі.

Згідно з приписами частини першої статті 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 858,88 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Полтавській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн 88 коп.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" (код ЄДРПОУ 08733966; вул. С.Петлюри, буд. 64, м. Полтава, 36039).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун