Справа № 420/1645/24
12 березня 2024 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, П?ятого апеляційного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, П?ятого апеляційного адміністративного суду, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо незабезпечення у повному обсязі П?ятого апеляційного адміністративного суду бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати суддівської винагороди судді П?ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 з 01 січня 2021 року по 21 грудня 2023 року, вихідної допомоги в розмірі 3 місячних суддівських винагород за останньою посадою та компенсації за 3 дні невикористаної відпустки, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2270 грн. (з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року), 2481 грн. (з01.01.2022 року по 31.12.2022 року), 2684 грн. (з 01.01.2023 року по 21.12.2023 року);
Зобов'язати Державну судову адміністрацію України забезпечити П'ятий апеляційний адміністративний суд у повному обсязі бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено:
на 1 січня 2021 року за період роботи з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року - 2 270 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», із застосуванням регіонального коефіціенту 1,25, доплата за вислугу років 60 %, доплата за науковий ступень 15%, з врахуванням виплачених сум та утримань;
на 01 січня 2022 року за період роботи з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року - 2 481 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», із застосуванням регіонального коефіціенту 1,25, доплата за вислугу років 60 %, доплата за науковий ступень 15%, з врахуванням виплачених сум та утримань;
на 01 січня 2023 року за період роботи з 01.01.2023 року по 21.12.2023 року - 2 684 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», із застосуванням регіонального коефіціенту 1,25, доплата за вислугу років 60 %, доплата за науковий ступень 15%, з врахуванням виплачених сум та утримань;
Зобов'язати Державну судову адміністрацію України забезпечити П'ятий апеляційний адміністративний суд повному обсязі бюджетними асигнуваннями для проведення видатків з виплати ОСОБА_1 вихідної допомоги в розмірі 3 місячних суддівських винагород за останньою посадою та компенсації за дні невикористаної відпустки, виходячи з базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2023 року - 2 684 грн. відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», із застосуванням регіонального коефіціенту 1,25, доплата за вислугу років 60 %, доплата за науковий ступень 15%, з врахуванням виплачених сум та утримань.
Визнати протиправними дії П'ятого апеляційного адміністративного суду щодо нарахування та виплати судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 01 січня 2021 року по 21 грудня 2023 року, вихідної допомоги в розмірі 3 місячних суддівських винагород за останньою посадою та компенсації за 3 дні невикористаної відпустки, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 2 102 грн.
Зобов'язати П'ятий апеляційний адміністративний суд нарахувати та виплатити судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 ненараховану та невиплачену частину суддівської винагороди на підставі частин 2, 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня відповідного року, із застосуванням регіонального коефіціенту 1,25, доплати за вислугу років 60 %, доплати за науковий ступень 15%, з врахуванням виплачених сум та утримань, а саме:
з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року - 2 270 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»;
з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року - 2 481 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»;
з 01.01.2023 року по 21.12.2023 року - 2 684 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»;
Зобов'язати П'ятий апеляційний адміністративний суд нарахувати та виплатити судді П'ятого апеляційного адміністративного суду ОСОБА_1 вихідну допомогу в розмірі 3 суддівських винагород за останньою посадою та компенсацію за 3 дні невикористаної відпустки на підставі частин 2, 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виходячи з базового розміру посадового окладу судді апеляційного суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня 2023 року, 2 684 грн., відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», із застосуванням регіонального коефіціенту 1,25, доплати за вислугу років 60 %, доплати за науковий ступінь 15%, з врахуванням виплачених сум та утримань.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.371 КАС України, допустити до негайного виконання рішення суду в частині нарахування та виплати суддівської винагороди за один місяць.
При винесенні рішення відповідно до ст.382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення у цій справі.
Ухвалою суду від 16.01.2024 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
25.01.2024 р. через систему електронний суд надійшов відзив від відповідача, П'ятого апеляційного адміністративного суду.
06.03.2024 р. через систему електронний суд надійшов відзив від Державної судової адміністрації України, в прохальній частині якого, крім прохання відмовити у позові, представник відповідача просить суд залучити до участі у справі у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України.
Суд, розглянув матеріали справи в частині заявленого в відзиві та робить наступний висновок.
Відповідно до ч.2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з частинами 4, 5 ст. 49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Таким чином, підставою для залучення до участі у справі особи, яка не є стороною у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи.
Отже, з зазначеної статті слід зробити висновок, що клопотання про залучення третіх осіб має бути обґрунтованим, з зазначенням можливості впливу судового рішення на права та свободи третіх осіб. Крім того, таке клопотання має бути подано завчасно, якщо суд при відкритті провадження у справі не знайшов підстав для залучення таких третіх осіб.
З огляду на довідку про доставку електронного листа, а саме ухвали суду про відкриття провадження у справі від 16.01.2024 року, відповідачу, Державній судовій адміністрації України, доставлено до електронного кабінету: 17:01:24 01:11. При цьому, відзив надісланий до суду, лише 06.03.2024 року
З огляду на відзив відповідача, серед іншого, зазначається, що на думку представника відповідача, саме, Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України мають бути відповідачами у справі, а потім, в прохальній частині відзиву, відповідач просить залучити їх третіми особами без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, не зазначивши яким чином рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Крім того, зазначене клопотання не оформлене з додержанням вимог ч. 1 ст. 167 КАС України.
З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що клопотання представника відповідача до задоволення не належить,
Керуючись ст. ст.49, 167, 243, 248, 256 КАС України, суд
Відмовити у задоволені клопотання представника відповідача, Державної судової адміністрації України, щодо залучення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, П?ятого апеляційного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України..
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Н.В. Бжассо