12 березня 2024 рокусправа № 380/25946/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач) з такими вимогами:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIl від 10.12.2015;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу державної служби період роботи на державній службі з 20.05.1999 р. по день звернення до суду з позовом, та перевести на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VII від 10.12.2015р. починаючи з 05.09.2023 року, тобто з дня звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою.
На обґрунтування позовних вимог повідомив такі обставини: є пенсіонером, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. 05.09.2023 звернувся із заявою про перерахунок пенсії шляхом переведення з пенсії за віком на підставі Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положеннями Закону України «Про державну службу» № 889-VIII як державний службовець, який має стаж державної служби понад 20 років. ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення, яким відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з огляду на те, що заявнику присвоєно спеціальне звання, а не ранг; займані ним посади не відносяться до посад, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, передбачених Законом № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України. Позивач не погоджується з цим рішенням, вважає його безпідставним та необґрунтованим, вказує, що підпадає під умови, визначені пунктами 10,12 Прикінцевих та перехідних положеннями Закону № 889-VIII. Зазначає, що до стажу державної служби зараховується робота/служба на посадах керівних працівників та спеціалістів в апараті органів митного контролю. Позивач стверджує, що на час звернення до органу ПФУ досягнув визначеного віку понад 62 роки, мав передбачений законодавством страховий стаж та набув стаж роботи на посадах державного службовця понад 20 років.
Відповідач, ГУ ПФУ у Донецькій області позов не визнає, подав відзив на позовну заяву (а.с. 44-47) та просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. В своїх запереченнях відповідач повідомив, що позивачу з 24.02.2017 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV. Відповідач зазначив, що згідно із записами у трудовій книжці, ОСОБА_1 розпочав свою трудову діяльність в органах митної служби України з 20.05.1999. За час роботи в зазначених органах позивачу були присвоєні спеціальні звання: “ Інспектор митної служби 3 рангу”, “Інспектор митної служби 2 рангу”, “Інспектор митної служби 1 рангу”, “Радник митної служби ІІІ рангу”, “Радник податкової та митної справи ІІІ рангу”, тому ці періоди роботи не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Таким чином, на день набрання чинності Законом № 889 (01.05.2016) ОСОБА_1 не перебував на посаді державної служби та не має 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Суд дослідив заяви по суті справи, долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи:
ОСОБА_1 :
- працює на посаді головного державного інспектора Львівської митниці;
- отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV;
- є внутрішньо переміщеною особою (зареєстрований на території Донецької області, фактично проживає на території Львівської області).
Відповідно до записів в трудовій книжці, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 20.05.1999 по дату звернення до суду із цим позовом працює на різних посадах в органах державної митної служби (24 роки 05 місяць 17 днів) (а.с. 55-61).
05.09.2023 ОСОБА_1 звернувся до органу ПФУ у Донецькій області із заявою про перехід на інший вид пенсії - пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 74-75).
02.10.2023 ГУ ПФУ в Донецькій області за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 надіслало лист № 19131-17552/Ч-02/8-0500/23, відповідно до котрого повідомило, що він не має права на переведення з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, оскільки заявнику присвоєно спеціальне звання, а не ранг та займані посади не відносяться до посад, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, передбачених Законом № 3723-XII (а.с. 6-7).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон № 889 набрав чинності 01.05.2016, одночасно втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.
Разом з тим, пп. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 передбачено переживаючу дію статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких особа після 01.06.2016 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом №889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 569 Митного кодексу України (далі - МК України, в редакції чинній станом на 01.05.2016) працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями. Правове становище посадових осіб органів доходів і зборів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.
Згідно з приписами статті 588 МК України пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
У період до 01.05.2016 року діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затв. постановою КМУ від 03.05.1994 № 283 (далі - Постанова № 283). Постанова № 283 втратила чинність з 01.05.2016 у зв'язку із набранням чинності Постановою КМУ № 229 від 25.03.2016, якою визначалися посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби на підставі Закону № 889-VIII.
Пункт 2 Порядку № 283 визначав, що до стажу державної служби зараховується робота (служба):
- на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів;
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про такі спірні правовідносини:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1999 року по дату звернення до ПФУ працює на різних посадах в органах ДМС України, а з 2018 року отримує пенсію на підставі Закону № 1058-IV; 05.09.2023 звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про переведення його на інший вид пенсії - пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило у задоволенні цієї заяви з тих мотивів, що в ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж державної служби (з 20.05.1999 йому присвоєно спеціальне звання, а не ранг державного службовця, а займані ним посади не відносяться до посад, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, передбачених Законом № 3723-XII).
Отже, в цій справі слід перевірити обґрунтованість висновку відповідача щодо відсутності у позивача необхідного стажу державної служби станом на 01.05.2016, а саме - наявності/відсутності підстав для зарахування періоду роботи в митних органах на посадах, на яких присвоєно спеціальні/персональні звання та до стажу державної служби.
Оцінюючи аргументи відповідача на обґрунтування законності його рішення відмовити заявнику в переведенні на пенсію на підставі Закону №889 суд керується такими мотивами:
Закон № 889-VIII, котрий набрав чинності 01.05.2016, визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим, Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначають, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби, - 10 років для осіб, що на цю дату обіймали посади державної служби або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи проходили станом на 01.05.2016 на держслужбі, - така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, котрий в іншій частині втратив чинність.
Суд встановив, що ОСОБА_2 станом на 01.05.2016 перебував на посаді державної служби, тому для призначення позивачу пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ позивачу необхідно мати станом на цю дату 10 років стажу державної служби.
Оцінюючи аргумент відповідача в частині того, що посадові особи, яким присвоєно спеціальні звання, не належать до категорії посад державної служби суд враховує таке:
- норми ст.ст 569, 588 Митного кодексу України (як в редакції, чинній станом на 01.05.2016, так і станом на дату звернення до ПФУ) визначають, що посадові особи органів доходів і зборів, митниці є державними службовцями. При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів, митниці зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- частина вісімнадцята статті 37 Закону № 3723-XII передбачає, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку;
- як Порядок № 283, так і Порядок № 229 визначають, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів митного контролю, державної податкової служби, її територіальних органів.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України суд при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Верховний Суд в постанові від 29.04.2020 у справі №539/1855/17 наголосив на таких усталених підходах: «Верховний Суд України раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 08 жовтня 2013 року (справа № 21-275а13) виснував, що аналіз положень статті 37 Закону №3723-XII, Закону №509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ».
Отже, посадові особи податкових/митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в органах державної митної служби зараховується до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».
20.05.1999 ОСОБА_1 прийняв присягу державного службовця, за період роботи в органах державної митної служби з 20.05.1999 йому присвоєно персональні/спеціальні звання: «Інспектор митної служби 3 рангу», «Інспектор митної служби 2 рангу», «Інспектор митної служби 1 рангу», «Радник митної служби ІІІ рангу», «Радник податкової та митної справи ІІІ рангу». Суд на підставі записів трудової книжки встановив, що ОСОБА_1 з 20.05.1999 донині працює на різних посадах в органах державної митної служби, йому присвоєні персональні та спеціальні звання. Станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 :
1) мав 16 років 11 місяці 11 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних посад державної служби;
2) займав посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №2 митного поста «Маріуполь-порт», котра відноситься до відповідних категорій посад державних службовців.
Отже, відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Враховуючи наведені вище мотиви, а також висновки Верховного Суду щодо обрання та застосування норм права, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ протиправно відмовило ОСОБА_1 у переведенні його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі його заяви від 05.09.2023.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З метою ефективного захисту порушених прав позивача відповідача слід зобов'язати перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ з 05.09.2023 (з дати подання заяви про переведення на інший вид пенсії).
З огляду на викладені мотиви суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Суд не здійснює розподіл судових витрат відповідно до норм статті 132 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору (інвалідність 2 групи), а сторони не надали суду доказів понесення інших видів судових витрат.
Керуючись ст.ст. 9,19-20,22,25-26,90,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовільнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ відповідно до заяви від 05.09.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ідентифікаційний код 13486010) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.09.2023 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович