Рішення від 12.03.2024 по справі 300/7597/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2024 р. справа № 300/7597/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Григорука О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №010404/0706, №010405/0706, №010406/0706 від 09.10.2023.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області у вересні 2023 року проведено фактичні перевірки у господарських одиницях Магазин «7 я», які розташовані за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , за результатами яких складено: акти перевірок від 20.09.2023 №090585, №090584. Вказаними актами встановлено ряд порушень, зокрема, вимог п. 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (далі Закон №265/95-ВР).

Зазначені акти перевірки стали підставою для прийняття ГУ ДПС в Івано-Франківській області податкового повідомлення-рішення №010404/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 113,00 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка вперше та 1257,75 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка за кожне наступне порушення; №010405/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі п. 1, 7 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 105,00 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка вперше та 99728,25 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка за кожне наступне порушення, №010406/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі абз. 14, 20 ч. 2 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 23800,00 грн.

Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 125004,00 грн., оскільки в діях позивача відсутні склад порушень пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР. Позивач із такими висновками акта перевірки не погодився та зауважив, що вказана в акті інформація отримана не в ході перевірки, а за результатами аналізу інформації, що міститься в інформаційних ресурсах органів ДПС. При цьому, такі висновки не ґрунтуються на наявних розрахункових документах, факт видачі чи невидачі, якого при продажу товару повинен бути встановлений належним чином безпосередньо при здійсненні конкретної господарської операції з продажу товару. Зазначив також, що за кожною операцією покупцям видавались розрахункові документи встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції. Відтак, позивач вважає, що висновки викладені в актах перевірки про порушення п. 2 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” є необґрунтованими, не підтверджуються матеріалами перевірки, та не доведені належними доказами. Крім цього актами перевірки не встановлено використання дистиляту виноградного спиртового або спирту-сирцю плодового у спосіб не передбачений законом (абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону) та неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (абз. 20 ч. 2 ст. 17 Закону). Вважає прийняті податкові повідомлення-рішення такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі, та розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 24,25).

Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги, у задоволенні яких просив відмовити (а.с.29-40). Зазначив, що під час проведення фактичної перевірки у магазинах позивача було виявлені порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР. Зокрема, розрахункові документи не містили усіх реквізитів встановлених Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, а у разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не приймається як розрахунковий. Наведені порушення мають наслідком застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР.

Відповідач вважає що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідають положенням чинного законодавства, а підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

Правом подання відповіді на відзив позивач не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області, на підставі наказу №1604-п від 21.09.2023 та направлень №2656 та №2657 від 21.09.2023, 22 вересня 2023 року провело фактичну перевірку господарської одиниці магазину «7-Я», за адресою вул. Грушевського 7/А, м. Надвірна, що належить позивачу, за результатами якої складено акт перевірки від 22.09.2023 (бланк №090584) (а.с.48-51). За висновками акта перевірки серед інших порушень встановлено порушення пунктів 2, 11 статті 3 Закону №265/95-ВР, ст. 11, ст. 15-3 Закону №481/95-ВР, ст. 226 Податкового кодексу України .

Як зазначено в пункті 2.2.20 акта перевірки:

- проведення розрахункової операції через РРО без використання для підакцизних товарів режиму попереднього програмування коду товарної під категорії згідно з УКТЗЕД, а саме згідно контрольних стрічок РРО реалізовувалися підакцизні товари без коду УКТЗЕД: 12.04.2022 о 8.54 хв. пиво в кількості 2 шт. за ціною 23,00 грн. на загальну суму 46 грн., 23.05.2022 о 17.34 хв. пиво DAB в кількості 2 шт. за ціною 35 грн., на загальну суму 70,00 грн., 25.05.2022 о 19 год.01 хв. пиво DAB в кількості 2 шт. за ціною 34 грн., на загальну суму 68,00 грн., 27.05.2022 о 10 год. 14 хв. пиво в кількості 4 шт. за ціною 46,00 грн., на загальну суму 184,00 грн., 28.05.2022 пиво в кількості 4 шт. за ціною 46,00 грн., на загальну суму 184,00 грн.;

- видача розрахункового документа невстановленої форми та змісту на повну суму покупки, а саме: форма та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму і зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, фіскальний чек має містити цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольному напої рядок 9. Актом встановлено, що у магазині 7-Я за адресою м. Надвірна, вул. Грушевського 7А при здійснені розрахункових операцій особам, які отримували товар надавались розрахункові документи невстановленої форми та змісту на повну суму проведених операцій. Сума проведених розрахункових операцій без надання розрахункових документів встановленої форми та змісту становить 66590,50грн. (в тому числі 1 фіскальний чек на суму 105,00 грн. №5804);

- роздрібна торгівля алкогольними напоями без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме за даними системи обліку даних РРО ДПС України в магазині 7-Я за адресою м. Надвірна, вул. Грушевського 7А реалізовано алкогольні напої з однаковими акцизними марками акцизного податку номера та серія яких дублюються у фіскальних чеках, де загальна сума реалізації підакцизної групи товарів (алкогольні напої за період з 10.11.2022 по 29.05.2023 становить 2194,80 грн.;

- продаж алкогольних напоїв у заборонений час відповідно до наказу Івано-Франківської військової адміністрації №11 від 04.04.2022, а саме згідно контрольних стрічок РРО реалізовані алкогольні напої у заборонений час (додаток №13).

На підставі зазначеного в акті перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області прийняло податкові повідомлення-рішення №010405/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за порушення п. 2 ст. 3 та на підставі п. 1, 7 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 105,00 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка вперше та 99728,25 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка за кожне наступне порушення, №010406/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі абз. 14, 20 ч. 2 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 23800,00 грн. (а.с. 12).

Також податковим органом на підставі наказу №1603-п від 21.09.2023 та направлень №2658 та №2659 від 21.09.2023 проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину «7-Я», за адресою вул. Роксолани, 9, м. Надвірна, що належить позивачу, за результатами якої складено акт перевірки від 22.09.2023 (бланк №090585) (а.с.70-76). За висновками акта перевірки серед інших порушень встановлено порушення пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР .

Як зазначено в пункті 2.2.20 акта перевірки:

- видача розрахункового документа невстановленої форми та змісту на повну суму покупки, а саме: згідно Положення про форму і зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, фіскальний чек має містити рядки 11-18 у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу, платіжного термінала. В магазині 7-Я проводилися розрахунки із застосуванням платіжного термінала без зазначення рядків 11-18. Загальна сума проведених розрахункових операцій та видача документів невстановленої форми та змісту становить 951,5 грн. Порушення вчинене вперше на суму 113 грн., повторно на загальну суму 838,5 грн.

На підставі зазначеного в даному акті перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області прийняло податкове повідомлення рішення №010404/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу за порушення п. 2 ст. 3 та на підставі п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 113,00 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка вперше та 1257,75 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка за кожне наступне порушення.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом №265/95-ВР, дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Згідно із пунктами 1 та 2 статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Отже, за змістом наведених вимог суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи та видавати (в паперовому вигляді та/або електронній формі) розрахунковий документ встановленої форми та змісту, що підтверджує виконання розрахункової операції.

За визначенням, наведеним у статті 2 Закону №265/95-ВР розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року №13 затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів (Положення №13), пунктом 2 розділу II якого передбачено обов'язкові реквізити для фіскального чека.

Відповідно до пункту 1 розділу II Положення №13 фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - фіскальний чек) - розрахунковий документ / електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Пунктом 2 розділу II Положення №13 встановлено обов'язкові реквізити фіскального касового чека на товари (послуги). Серед обов'язкових реквізитів - код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7); цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).

Установлені в цьому Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів. У разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий (пункт 3 розділу І Положення №13).

Відповідальність за порушення вимог Закону №265/95-ВР суб'єктами господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), встановлена статтею 17 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що пункт 1 статті 17 Закону №265/95-ВР встановлює відповідальність за невиконання суб'єктом господарювання щонайменше одного з трьох обов'язків: 1) непроведення розрахункової операції через РРО; 2) проведення розрахункової операції через РРО, однак на неповну суму покупки; 3) невидача відповідного (тобто такого, що відповідає вимогам щодо форми і змісту) розрахункового документа. Перші два обов'язки суб'єкта господарювання випливають зі змісту пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, а третій - з пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР. Отже, наявність будь-якої з таких обставин (у сукупності або окремо) і утворює склад правопорушення.

Таким чином, проведення розрахункової операції через РРО без видачі розрахункового документа встановленої форми та змісту тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання фінансової санкції, передбаченої пунктом 1 частини 17 Закону №265/95-ВР.

При цьому, якщо звернути увагу на об'єктивну сторону складу правопорушення, а саме дії, які складають суть протиправної поведінки платника податків, то в контексті пункту 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР відповідальність настає за дії, які за своєю суттю та способом спрямовані на приховування належного обліку здійсненої розрахункової операції на повну суму з використанням реєстраторів розрахункових операцій, тощо.

Оцінюючи доводи сторін стосовно наявності/відсутності складу порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, суд виходить з того, що фактично у магазинах позивача здійснення розрахункових операцій здійснювалося із роздрукуванням фіскальних чеків, однак за висновками контролюючого органу, такі не приймаються через відсутність в окремих із них реквізиту цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (рядок 9), а саме відсутні серія і номер марки акцизного податку та коду УКТ ЗЕД.

Водночас, суд наголошує, що законодавець не визначив як самостійний склад правопорушення та не встановив відповідальності, за видачу розрахункового документу з використанням реєстраторів розрахункових операцій, в якому не відображається той чи інший елемент наведеного у Положенні № 220/28350 змісту.

Безумовно, до розрахункового документу встановлюються певні вимоги щодо відтворення його змісту. Водночас, відсутність певного елементу змісту у такому розрахунковому документі, який в свою чергу у повному обсязі надає можливість не тільки відтворити, зрозуміти та ідентифікувати розрахункову операцію за місцем її проведення не приховуючи її сутність за допомогою реєстратора розрахункових операцій (тощо), але і підтвердити її виконання, не може бути правовою підставою для притягнення такого платника податків за пунктом 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР, а саме як за невидачу такого розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Згідно висновків акта фактичної перевірки, проведеної в магазинах позивача, суть порушення, за яке на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР застосовано штрафні (фінансові) санкції, полягає у тому, що роздруковані та видані фіскальні чеки не мали цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої й у них були відсутні серія і номер марки акцизного податку (витяг з інформаційної бази, в якому вказано відомості щодо фіскальних документів, у яких було реалізовано підакцизну продукцію без зазначення реквізитів марки акцизного податку).

Суд зазначає, що предметом доказування у справах, пов'язаних із притягненням суб'єкта господарювання до відповідальності на підставі пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР, є встановлення на підставі належних і допустимих доказів фактів, з якими контролюючий орган пов'язує допущення порушення суб'єктом господарювання вимог пункту 1 та/або 2 статті 3 Закону №265.

У випадку притягнення суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого пунктом 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, перевірці підлягають обставини безпосереднього здійснення розрахункової операції, її непроведення через РРО, та/або здійснення розрахункової операції на більшу суму, ніж проведено через РРО. У випадку притягнення суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого пунктом 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, перевірці підлягають обставини видачі/невидачі розрахункового документа.

Щодо встановленого порушення пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР (видача покупцям розрахункових документів (фіскальних чеків) невстановленої форми та змісту), суд зазначає, що таке порушення встановлене виключно за даними системи обліку даних РРО ДПА України.

Поряд з тим у додатках до актів перевірки у графі серія та номер марки акцизного податку щодо кожного фіскального чека вказано набір латинських літер.

Суд зазначає, що цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку для алкогольних напоїв містить в собі лише інформацію про її реквізити, якою такі напої марковані. Реквізити марки акцизного податку складаються з її серії та номера і мають бути відображені в розрахунковому документі (фіскальному чеку), який свідчить про їх продаж, разом з назвою, ціною та фактичним об'ємом алкогольного напою.

За таких обставин контролюючий орган при проведенні перевірки повинен встановити безпосередній факт реалізації товару та зафіксувати факт видачі/невидачі розрахункового документа.

Крім цього, розраховуючи штрафні санкції згідно перевірки, відповідач застосував штраф у розмірі 150 відсотків вартості товарів проданих, як вважає відповідач, з порушеннями, встановленими пунктом 1 статті 17 Закону №265/95-ВР

Поряд з тим відповідач не обґрунтував підстав застосування штрафу саме у розмірі 150 відсотків вартості проданих товарів. Доказів встановлення факту вчинення правопорушення вперше та притягнення до відповідальності позивача суду не надано.

Таким чином, суд дійшов висновку, що контролюючим органом не доведено належними та допустимими доказами порушення позивачем пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР.

Суд наголошує, що факт вчинення правопорушення має підтверджуватися належними, допустимими та достатніми доказами і не може ґрунтуватися на припущеннях суб'єкта владних повноважень, який виступає від імені держави.

Наведене свідчить про неправомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за порушення пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення №010404/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 113,00 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка вперше та 1257,75 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка за кожне наступне порушення; №010405/0706 від 09.10.2023 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на підставі п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР у розмірі 105,00 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка вперше та 99728,25 грн. за видачу розрахункового документа невстановленого зразка за кожне наступне порушення є протиправними та підлягають скасуванню.

Оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням №010406/0706 від 09.10.2023 податковим органом застосовано до позивача в розмірі 23800,00 грн. за порушення ст. 11, ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Згідно розрахунку фінансових санкцій до акта фактичної перевірки та змісту податкового повідомлення-рішення вказана сума штрафних санкцій включає в себе штрафну санкцію в розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв у заборонений час відповідно до наказу Івано-Франківської військової адміністрації №11 від 04.04.2022, а також штрафну санкцію в розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без марок акцизного податку встановленого зразка.

Щодо встановленого порушення реалізації продаж алкогольних напоїв на території Івано-Франківської області в заборонений час згідно наказу Івано-Франківської обласної військової адміністрації №12 від 04.04.2022.

Актом перевірки встановлено, що згідно контрольних стрічок реєстраторів позивачем реалізовано алкогольні напої в заборонений час на території Івано-Франківської області додаток №13 до акту перевірки (а.с. 64). Зазначено, що згідно наказу Івано-Франківської обласної військової адміністрації №12 від 04.04.2022 “Про встановлення обмеження щодо торгівлі алкогольними напоями і речовинами виробленими на спиртовій основі на території Івано-Франківської області” встановлено обмеження щодо торгівлі алкогольними напоями та дозволено продаж алкогольних напоїв з 12 год.00 хв. до 16 год. 00 хв. Таким чином, актом встановлено реалізацію алкогольних напоїв у заборонений наказом Івано-Франківської обласної військової адміністрації час, що на думку відповідача є порушенням вимог статті 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Згідно оскаржуваного рішення за вчинення вказаного порушення до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 6800 гривень.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до норм статті 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Частинами першою, другою, четвертою статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Згідно з пунктом 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.

Згідно з пунктом 13 частини першої статті 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Пунктами 3, 4 Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1457, визначено, що заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.

Наказом військового командування та військової адміністрації (у разі її утворення) визначається час введення та строк дії заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан.

Івано-Франківською обласною військовою адміністрацією прийнято наказ №12 від 04.04.2022 “Про встановлення обмеження щодо торгівлі алкогольними напоями і речовинами виробленими на спиртовій основі на території Івано-Франківської області”, відповідно до якого на території Івано-Франківської області дозволено продаж алкогольних напоїв з 12 год.00 хв. до 16 год. 00 хв.

Суд зазначає, що встановлення заборони Івано-Франківською обласною військовою адміністрацією здійсненне на підставі пункту 13 частини 1 статті 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, і у спірних правовідносинах Івано-Франківська обласна військова адміністрація не є органом місцевого самоврядування передбаченим статтею 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, а також не здійснювала реалізацію повноважень та функцій органу місцевого самоврядування, в порядку встановленому частиною 3 статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.

При цьому, порушення заборони встановленої військовою адміністрацією щодо реалізації алкогольних напоїв на певній території не передбачене статтею 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, як підстава для застосування штрафної санкції відповідно статті 17 вказаного закону.

Вказане вище виключає можливість застосування штрафних санкцій встановлених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” у спірних правовідносинах.

Враховуючи вищенаведене, податкове повідомлення-рішення №010406/0706 від 09.10.2023 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6800 гривень є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо правомірності застосованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000,00 грн. суд зазначає, що вказані штрафні санкції застосовані до позивача внаслідок встановленого порушення, зокрема, здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме за даними системи обліку даних РРО ДПС України в магазині 7-Я за адресою м. Надвірна, вул. Грушевського 7А реалізовано алкогольні напої з однаковими акцизними марками акцизного податку номера та серія яких дублюються у фіскальних чеках, де загальна сума реалізації підакцизної групи товарів (алкогольні напої за період з 10.11.2022 по 29.05.2023 становить 2194,80 грн (додаток №12).

Таким чином, податковим органом встановлено реалізацію алкогольних напоїв, що вважаються не маркованими згідно підпункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а саме згідно електронних копій розрахункових документів, що надходять до органів ДПС та копій фіскальних чеків встановлено 22 факти реалізації алкогольних напоїв з маркою акцизного податку, що дублюється, а саме: №ADPG303675 на продукцію коньяк «Азнаурі» - два випадки; № ADVT165165 на продукцію коньяк «Довбуш» - два випадки; № ADXZ850620 на продукцію горілка «Первак» - три випадки; №AEBN410558 на продукцію коньяк «Довбуш» - два випадки; №AEDG950194 на продукцію горілка «Первак» - два випадки; №AEEI883631 на продукцію горілка «Первак» - два випадки; №AEEY974605 на продукцію горілка «Первак» - два випадки; №AEGK217166 на продукцію горілка «Хлібний дар» - два випадки; №AESB410105 на продукцію коньяк «Азнаурі» - два випадки №AFAB002533 на продукцію горілка «Первак» - три випадки (а.с. 63).

Тобто податковим органом встановлено продаж алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням від вимог Положення №1251 (марками акцизного податку з однаковими реквізитами).

Приписами пункту 226.1 статті 226 ПК України передбачено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Відповідно до пунктів 226.3, 226.5, 226.6, 226.7 статті 226 ПК України, виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.

Згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України, вважаються такими, що немарковані:

- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;

- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

- алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Аналогічні вимоги закріплено і в пункті 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 (далі - Положення №1251).

Згідно з ч.1, ч.2 ст.17 Закону №481, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 грн. - абз.20 ч.2 ст.17 Закону №481.

Склад правопорушення, за яке абз.20 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачена відповідальність, утворює факт зберігання, транспортування чи реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

Враховуючи встановлені обставини справи та подані докази, суд приходить до висновку, що відповідачем належними та достатніми доказами доведено факт реалізації та зберігання позивачем алкогольних напоїв, маркованих з відхиленням від вимог Положення №1251, та таких, що вважаються немаркованими, отже обґрунтовано та на законних підставах застосовано штрафні санкції спірним податковим повідомленням-рішенням.

Позивачем у поданому позові факт невідповідності марок акцизного податку вимогам Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1251, не заперечувався. Натомість вказано обставини та посилання, які свідчать про помилкове трактування представником позивача абзацу 14 частини 2 статті 17 та абзацу 20 частини 2 статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”.

Разом з тим суд зазначає, що позивача притягнуто до відповідальності згідно з статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону, як суб'єкта господарювання, що здійснює реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, що в повному обсязі відповідає вимогам зазначеного Закону.

Позивач, як суб'єкт господарювання, що здійснює реалізацію алкогольних напоїв, несе персональну відповідальність за свою діяльність та її наслідки.

Отже, на підставі викладеного судом встановлено, що позивачем, як суб'єктом господарювання, що здійснює реалізацію алкогольних напоїв, порушено вимоги абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", відповідальність за що передбачена статтею 17 цього Закону.

На підставі викладеного, застосування до позивача штрафних санкцій, відповідно до статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", згідно податкового повідомлення-рішення №010406/0706 від 09.10.2023 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17000 гривень є правомірним, а позовні вимоги позивача в цій частині безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1000,00 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №010404/0706 від 09.10.2023.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №010405/0706 від 09.10.2023.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №010406/0706 від 09.10.2023 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в сумі 6800,00 гривень.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) сплачений судовий збір в розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.