Рішення від 06.03.2024 по справі 160/34261/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2024 рокуСправа №160/34261/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію у трьохкратному розмірі про з 21.10.2021 по 28.04.2022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 21.10.2021 по 28.04.2022 року зарахувавши в трикратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період ( періоди безпосередньої участі в АТО).

Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі №160/25552/21, яке набрало законної сили 28.04.2022 року, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу час проходження військової служби у трикратному розмірі. На виконання вищезазначеного рішення перерахунок пенсії був здійснений з 28.04.2022 року, оскільки судовим рішенням не зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з 21.11.2021 року. 06.10.2023 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії з 21.10.2021 по 28.04.2022, однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.10.2023 року № 53732-43912/П-01/8-0400/23 позивачу було відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку, оскільки судовим рішенням від 28.03.2022 у справі №160/25552/21 не зобов'язано Головне управління вчинити певні дії, а відтак для проведення перерахунку пенсії з 21.10.2021 підстави відсутні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно довідки про доставку електронного листа, відповідачем ухвалу про відкриття провадження у справі отримано 09.01.2024 року.

05.03.2024 року до суду на виконання ухвали від 01.01.2024 року надійшли матеріли пенсійної справи позивача.

Станом на 06.03.2024 року відзив на позов від відповідача не надходив.

Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).

Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі) та законодавчу встановлену послідовність надання письмових заяв по суті, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Позивач - ОСОБА_1 знаходиться на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.08.2016 позивач є учасником бойових дій.

21.10.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив зарахувати до страхового стажу службу в Збройних силах України та зарахувати період безпосередньої участі в зоні АТО і ООС з 07.05.2015 по 14.12.2020.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №41043-32679/П-01/8-0400/21 від 22.11.2021 року у задоволенні вказаної заяви відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №41043-32679/П-01/8-0400/21 від 22.11.2021 року, позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного судуз позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 року у справі № 160/25552/21 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до його страхового стажу в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС).

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в трьох кратному обчисленні (розмірі) час проходження ним військової служби в особливий період, а саме: з 23.07.2015 року по 18.03.2016 року, з 19.04.2016 року по 23.04.2016 року, з 27.04.2016 року по 16.08.2016 року, з 24.08.2016 року по 29.08.2021 року, з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року, з 12.09.2016 року по 12.09.2016 року, з 22.09.2016 року по 30.09.2016 року, з 21.11.2016 року по 05.01.2017 року, з 29.01.2017 року по 19.04.2017 року, з 23.04.2017 року по 22.08.2017 року, з 12.09.2017 року по 24.11.2017 року, з 29.11.2017 року по 30.03.2018 року, з 14.04.2018 року по 26.04.2018 року, з 29.11.2018 року по 29.01.2019 року, з 31.01.2019 року по 08.02.2019 року, з 19.02.2019 року по 11.05.2019 року, з 06.12.2019 року по 02.01.2020 року (періоди безпосередньої участі в зоні АТО та ООС).

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до його страхового стажу період з 07.05.2015 по 14.12.2020 проходження військової служби.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) період проходження з 07.05.2015 по 14.12.2020 військової служби до його страхового стажу.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати з оплати правничої допомоги у сумі 5000,00 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 року у справі № 160/34261/23 заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виправлення описки в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 у справі №160/25552/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Виправлено в описовій і резолютивній частині рішення допущені описки, вказавши замість «з 24.08.2016 року по 29.08.2021року та з 03.09.2016 року по 06.09.2021 року», правильно - з 24.08.2016 року по 29.08.2016 року та з 03.09.2016 року по 06.09.2016 року.

На виконання вищевказаного рішення суду у справі № 160/25552/21, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивачу було зарахувано до страхового стажу час проходження військової служби у трикратному розмірі.

06.10.2023 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з питання перерахунку пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.10.2023 року № 53732-43912/П-01/8-0400/23 позивача повідомлено про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 у справі №160/25552/21, яке набрало законної сили 28.04.2022, було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу час проходження військової служби у трикратному розмірі.

Відповідно до пункту 1.8 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2021 року № 22-1 (із змінами), днем звернення, зокрема, за переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Абзацом першим частини третьої статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 у справі №160/25552/21 позивачу з 28.04.2022 проведено перерахунок пенсії з урахуванням часу проходження військової служби у трикратному розмірі.

Оскільки судовим рішенням від 28.03.2022 у справі №160/25552/21 не зобов'язано Головне управління вчинити певні дії, для проведення перерахунку пенсії з 21.10.2021 підстави відсутні.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 з дати звернення 21.10.2021 року у трикратному розмірі протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу'військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Військовослужбовці відповідно достатті 1-2 цього Закону, користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції Українита законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначенізакономпільги, гарантії та компенсації.

За визначенням статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Зарахування строку участі в АТО до стажу роботи відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається КМУ.

Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО в особливий період, зараховується до стажу державної служби на пільгових умовах. Зокрема, один місяць стажу зараховується за три, тобто в трикратному розмірі.

Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей'зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові по адміністративній справі № 348/347/17 (№К/9901/38547/18) від 05 червня 2018 року та у постанові Верховного суду від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17.

Статтею 44 Закону України №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення і перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1(далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 звернувся 21.10.2021 року.

Тобто, виходячи з положень ст.45 Закону №1058-IV, приймаючи до уваги дату звернення із заявою про перерахунок пенсії, позивач мав правомірні очікування, що пенсію буде перераховано з дня його звернення із відповідною заявою до відповідача.

Разом з цим, судом встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням часу проходження військової служби у трикратному розмірі з 28.04.2022 року, тобто, з дати набрання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 року у справі № 160/25552/21 законної сили, оскільки судовим рішенням від 28.03.2022 у справі №160/25552/21 не зобов'язано Головне управління провести перерахунок пенсії з 21.10.2021 року.

Зважаючи на викладене, оскільки, позивач із заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах до ГУ ПФ України в Дніпропетровській області звернувся 21.10.2021 року, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №1 слід проводити з 21.10.2021 (тобто, з дня звернення позивача за проведенням перерахунку).

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з дати звернення - 21.10.2021 року, а не з 28.04.2022 року - дати набрання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 року у справі № 160/25552/21 законної сили.

З урахуванням наведеного, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 21.10.2021 по 28.04.2022 року зарахувавши в трикратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період ( періоди безпосередньої участі в АТО).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до вимог ч.1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду цієї справи не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у трьохкратному розмірі з 21.10.2021 по 28.04.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 21.10.2021 по 28.04.2022 року зарахувавши в трикратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період ( періоди безпосередньої участі в АТО).

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник