Справа № 333/4422/23
Провадження № 1-кп/333/303/24
Іменем України
27 лютого 2024 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючої - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретарів судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_9 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі спеціального судового провадження в залі суду в м.Запоріжжі кримінальне провадження №22023080000000752 відносно:
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ялта АР Крим, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, який не є особою, щодо якої здійснюється особливий порядок кримінального провадження, передбачений ст. 480 КПК України, за обвинуваченням в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України, -
28.06.2022 указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора №105у на тимчасово окупованій території Запорізької області було створено незаконний правоохоронний орган - мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», розташований за місцезнаходженням захопленого митного поста «Мелітополь» Запорізької митниці, за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Зіндельса, буд. 2, наділений всіма владними повноваженнями, необхідними для здійснення покладених на нього правоохоронних функцій у сфері митного контролю при переміщенні осіб, майна, коштів, товарів та транспортних засобів через адміністративну межу між тимчасово окупованою територією та іншою територією України.
03.10.2022, громадянин України ОСОБА_10 , перебуваючи у місті Мелітополь Запорізької області, яке з 25.02.2022 та на теперішній час є тимчасово окупованою територією України, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, прийняв пропозицію невстановлених представників окупаційної адміністрації російської федерації та добровільно зайняв посаду начальника відділу захисту інформаційної безпеки та ІТ технологій у незаконному правоохоронному органі мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Зіндельса, буд. 2, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора №105у від 28.06.2022, із посадовим окладом 110000 російських рублів.
У подальшому, перебуваючи на тимчасово окупованій території Запорізької області, ОСОБА_10 , будучи наділений повноваженнями представника правоохоронного органу, діючи умисно, в інтересах окупаційної влади здійснював загальне керівництво діяльністю очоленого відділу в межах своїх службових повноважень: забезпечував інформаційну безпеку даного незаконного правоохоронного органу, а також особисто здійснював митний контроль, оформлення та огляд громадян України, їх особистих речей, товарів та транспортних засобів, які переміщувалися через адміністративну межу між тимчасово окупованою територією та іншою територією України на незаконно створеному контрольно-пропускному пункті, розташованому на АЗС у тимчасово окупованому м. Василівка, Запорізької області тощо, за що отримував від окупаційної влади щомісячно відповідну заробітну плату у російських рублях.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_10 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 7 ст.111-1 КК України - добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
У судовому засіданні допит обвинуваченого ОСОБА_10 не здійснювався через проведення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження на підставі ч.3 ст.323 КПК України, при цьому обвинувачений викликався до суду через засоби масової інформації у передбачений законом спосіб, однак у судове засідання не з'явився.
Судом встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Дослідивши під час спеціального судового провадження в судовому засіданні надані стороною обвинувачення докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_10 у вчиненні інкримінованих йому злочинів підтверджується наступними доказами.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 р. «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 листопада 2022 року», Мелітопольська міська територіальна громада разом із всіма сільськими та селищними територіальними громадами Мелітопольського району включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) з 26.02.2022 р. по теперішній час.
Свідок ОСОБА_11 повідомила, що вона 19.10.2022 року виїхала з окупованої території через окуповане місто Василівка Запорізької області. Там на пропускному пункті представників держави-агресора, яке розміщується на АЗС м. Василівка вона бачила ОСОБА_10 , який перевіряв речі, сумки людей, які бажали покинути окуповану територію. Під час досудового розслідування їй пред'являли для впізнання фотознімки, на яких вона впізнала ОСОБА_10 як особу, який проводив митний огляд.
Свідок ОСОБА_12 суду повідомила, що 14.11.2022 року вона виїжджала з окупованої території на територію підконтрольну Україні через пропускний пункт м. Василівка Запорізької області. На цьому пропускному пункті її фотографували, знімали відбитки пальців. Зі ОСОБА_10 вона особисто не знайома, але добре запам'ятала його та пізніше впізнала серед пред'явлених осіб за фотознімками. Саме ОСОБА_10 знімав відбитки пальців у неї та сина. Він невисокого зросту, плотної статури, був одягнений у світлий светр. Форми на ньому не було, але інші особи, які перебували поряд з ним були одягнені у чорний формений одяг з шевронами та прапором рф.
Крім того, винуватість ОСОБА_10 підтверджується письмовими доказами:
-Протоколом огляду від 27.03.2023 року яким підтверджується, що в мережі Інтернет виявлено офіційний сайт податкової служби російської федерації під назвою : « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою посилання ІНФОРМАЦІЯ_3 , де вказано, що даний сайт використовується для «Предоставления сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде». Виявлено запис: «Запорожское таможенное управление. Россия, Запорожская область, Мелитопольский м.р-н, Мелитополь г., Мелитопольское г.п., Каспийская ул. ОГРН:1229000019852. Дата присвоения ОГРН: 22.12.2022. Руководитель юридического лица: ОСОБА_13 »;
-Копією «распоряжения главы военно-гражданской администрации Запорожской области» від 28.06.2022 р. №106-р про призначення «начальника Запорожского таможенного управления ОСОБА_13 »;
-Копією «указа военно-гражданской администрации Запорожской области» №105-у від 28.06.2022 р. про створення «Запорожского таможенного управления»;
-Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03.03.2023 року свідку ОСОБА_11 , яка впізнала ОСОБА_10 , як особу, яка 25.11.2022 р. разом з іншими співробітниками митної служби окупаційної влади проводив митне оформлення громадян (в тому числі перевіряв особисті речі людей) на АЗС у м. Василівка перед виїздом з тимчасово окупованої території. Свідок впізнала особу за формою обличчя, виразом очей, віком, зачіскою, формою носа та загальними рисами обличчя;
-Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 24.02.2023 року свідку ОСОБА_14 , яка впізнала ОСОБА_10 , як особу, яка 01.12.2022 р. разом з іншими співробітниками митної служби окупаційної влади проводив митне оформлення громадян (в тому числі перевіряв особисті речі людей) на АЗС у м. Василівка перед виїздом з тимчасово окупованої території. Свідок впізнала особу за формою обличчя, кольором очей, віком та загальними рисами обличчя;
-Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 22.02.2023 року свідку ОСОБА_15 , яка впізнала ОСОБА_10 , як особу, яка 05.12.2022 р. разом з іншими співробітниками митної служби окупаційної влади проводив митне оформлення громадян (в тому числі перевіряв особисті речі людей) на АЗС у м. Василівка перед виїздом з тимчасово окупованої території. Свідок впізнала особу за віком, формою обличчя, формою носа та загальними рисами обличчя;
-Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 21.02.2023 року свідку ОСОБА_16 , яка впізнала ОСОБА_10 , як особу, яка 05.12.2022 р. разом з іншими співробітниками митної служби окупаційної влади проводив митне оформлення громадян (в тому числі перевіряв особисті речі людей) на АЗС у м. Василівка перед виїздом з тимчасово окупованої території. Свідок впізнала особу за формою обличчя;
-Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.02.2023 року свідку ОСОБА_12 , яка впізнала ОСОБА_10 , як особу, яка 14.11.2022 р. разом з іншими співробітниками митної служби окупаційної влади проводив митне оформлення громадян (в тому числі перевіряв особисті речі людей) на АЗС у м. Василівка перед виїздом з тимчасово окупованої території. Свідок впізнала особу за формою обличчя, очей, зачіскою та загальними рисами обличчя;
-Протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 19.12.2022 року з якого вбачається, що в електронній поштовій скриньці ІНФОРМАЦІЯ_4 , якою користується ОСОБА_13 містяться електронні листи з файлами, в тому числі щодо інформації по заробітній платі «Запорожского таможенного управления». В «Платіжній відомості №4» від 07.11.2022 року міститься інформація що ОСОБА_10 отримав заробітну плату в сумі 210000 рублів. Також міститься документ «Отчетные данные о работниках. Форма по КНД 1157006», в якому серед інших осіб, що отримали виплату зазначений ОСОБА_10 , дата його народження серія та номер паспорту і сума виплат НОМЕР_1 рублів;
-Протоколом за результатами проведення негласної слідчої дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 19.02.2023, з якого вбачається, що з в поштовій скриньці ІНФОРМАЦІЯ_5 , якою користується ОСОБА_17 міститься вхідний лист з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », який отримано 05.10.2022 о 11:18 з електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_7 на електронну поштову скриньку, якою особисто користується ОСОБА_17 . У вказаному листу міститься вкладений файл в якому виявлено копію Наказу від 03.10.2022 « Запорожского таможенного управления » щодо призначення на посаду ОСОБА_10 та копію «Трудового договора» від 03.10.2022 укладеного між «Запорожским таможенным управлением» та ОСОБА_10 ;
-Особовою карткою Державної міграційної служби на ОСОБА_10 , якою підтверджується, що ОСОБА_10 отримав паспорт громадянина України 28.09.2001 р. 2 відділом Ялтинського МУ ГУМВС України в Криму.
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначений КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
У ряді складів кримінальних правопорушень, у тому числі, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).
Показаннями свідків, які спостерігали за ОСОБА_10 під час служби у так званому правоохоронному органі окупаційної влади підтверджується беззаперечне свідчення невимушеності його поведінки, відсутності будь-якого примусу щодо нього, а відтак, і цілковитої добровільності його дій.
Окрім того, окупація території міста Мелітополя та встановлення на цій території окупаційних органів влади, мала відкритий характер, а тому ОСОБА_10 , очевидно усвідомлював суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачав його суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, тобто діяв з прямим умислом. Вищевказані показання свідків та письмові докази узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Крім того, під час судового розгляду було досліджено характеризуючі обвинуваченого ОСОБА_10 відомості, а також досліджені такі документи:
- витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні №22023080000000019 від 04.01.2023 року, з фабулою «наказом голови окупаційної адміністрації Запорізької області №105-У від 28.06.2022 на тимчасово окупованій території створено незаконний правоохоронний орган - «Запорожское таможенное управление», в якому громадяни України зайняли керівні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та кваліфікацією за ч.7 ст.111-1 КК України;
- витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні №22023080000000752 від 10.05.2023 року, з фабулою « 03.10.2022 гр. України ОСОБА_10 перебуваючи у тимчасово окупованому м. Мелітополь Запорізької області добровільно зайняв посаду начальника відділу захисту інформаційної безпеки та ІТ технологій у незаконному правоохоронному органі - мовою оригіналу «Запорожское таможенное управление», розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Зіндельса, б. 2, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора №105у від 28.06.2022» та кваліфікацією за ч.7 ст.111-1 КК України;
- постанова про виділення матеріалів досудових розслідувань від 10.05.2023 р. по кримінальному провадженню №22022080000000019 від 04.01.2023 року, якою було виділено в окремо провадження матеріали досудового розслідування за епізодом вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України;
- постанова про створення групи слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000000019 від 04.01.2022 р.;
- постанова про створення групи слідчих, яким доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022080000000752 від 10.05.2023 р.;
- постанова про призначення групи прокурорів від 04.01.2023 р., старшим групи прокурорів призначено прокурора ОСОБА_7 ;
- постанова про призначення групи прокурорів від 11.05.2023 р., старшим групи прокурорів призначено прокурора ОСОБА_7 ;
- повідомлення про підозру по кримінальному провадженню №22023080000000018 від 06.04.2023 року ОСОБА_10 за ч.7ст.111-1 КК України.
- повідомлення про виклик та про підозру ОСОБА_10 та про завершення досудового розслідування у газетах «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України;
- постанова про доручення на призначення захисника для участі у кримінальному провадженні від 07.04.2023 р.;
- постанова слідчого УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_18 від 17.04.2023 про оголошення ОСОБА_10 у державний та міжнародний розшук;
- повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування щодо ОСОБА_10 , про завершення досудового розслідування у газетах «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України;
Відомості, встановлені у зазначених документах, не є доказами винуватості обвинуваченого ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України. Водночас, ці дані свідчать про дотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства під час здійснення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню.
Повістки про виклик ОСОБА_10 на стадії судового розгляду публікувались на офіційному веб-сайті Комунарського районного суду м. Запоріжжя, а також у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення». Будь-які клопотання від обвинуваченого на адресу суду не надходили.
Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях адвоката ОСОБА_9 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.т.46, 47 КПК України, забезпечити безоплатну вторинну правову допомогу ОСОБА_10 ,
У судовому провадженні приймала участь захисник ОСОБА_9 , яка була захисником на стадії досудового розслідування і обізнана з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування.
Захисник обвинуваченого здійснювала активні дії, спрямовані на захист обвинуваченого, приймала участь у дослідженні доказів, виступала у дебатах та заперечувала запропоновану прокурором міру покарання та винуватість обвинуваченого.
Враховуючи наведене, суд вважає, що стороною обвинувачення вживалися достатні заходи щодо дотримання прав ОСОБА_10 , як підозрюваного та обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, відповідно до вимог ст. 94 КПК України, судом поза розумним сумнівом, достовірно встановлено, що ОСОБА_10 своїми умисними діями, які виразились у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Суд при призначенні покарання має враховувати дані про особу обвинуваченого, наявність обставин, що пом'якшують і обтяжують покарання, та вимоги ч.2 ст.50 КК України, якою передбачено, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами. Таке покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення особи та попередження нових злочинів.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання ОСОБА_10 відсутні.
При призначенні ОСОБА_10 покарання суд згідно з вимогами ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, особу винного.
Так, ОСОБА_10 вчинив особливо тяжкий злочин, раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, мешкає на тимчасово окупованій території України.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в правоохоронних органах та органах державної влади, суд враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті.
Крім того, ОСОБА_10 скоїв злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачений своїми діями фактично вчинив злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.
Також, суд при прийняття рішення також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.
З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачений на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) він вчинив кримінальне правопорушення.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність призначення ОСОБА_10 покарання у вигляді позбавлення волі в межах санкції статті, з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, правоохоронних органах, місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги, з конфіскацією всього належного йому майна, що на думку суду буде відповідати принципам та меті призначення покарання.
Речові докази по справі відсутні.
Судові витрати по справі відсутні.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 19.05.2023 р. відносно ОСОБА_10 застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, який до набрання вироком законної сили суд вважає за доцільне залишити без змін.
Керуючись ст.ст.370, 374 КПК України, суд, -
Визнати ОСОБА_10 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання за цією статтею у вигляді 13 (тринадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, правоохоронних органах, місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги строком на 15 років, з конфіскацією всього належного йому майна.
Міру запобіжного заходу до набрання вироком законної сили відносно ОСОБА_10 у виді тримання під вартою залишити без змін.
Строк відбування покарання ОСОБА_10 обчислювати з моменту фактичного затримання.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку після проголошення негайно вручити захиснику та прокурору.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, згідно з положеннями статті 297-5 КПК України, та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя ОСОБА_1