Справа № 298/122/24
Номер провадження 3/298/82/24
11 березня 2024 року смт. Великий Березний
Суддя Великоберезнянського районного суду Закарпатської області Зизич В.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Відділення поліції №2 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , безробітного, за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.178 КУпАП, -
до Великоберезнянського районного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.178 КУпАП.
Згідно протоколу серії ВАБ №967630 від 11 листопада 2023 року, складеного поліцейським СРПП відділення поліції №2 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Гондорчин В.О., 11 листопада 2023 року о 09.00 год. громадянин ОСОБА_1 перебував у приміщенні магазину «Зіна» за адресою смт. В.Березний, вул. Штефаника, 63А, в п'яному стані, мав неохайний вигляд і при ходьбі спотикався, чим своїми діями ображав людську гідність та зганьбив громадську мораль.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 178 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, судом вживалися заходи щодо належного повідомлення останнього про час, місце та дату розгляду справи.
Судовим розглядом встановлено, що матеріали відносно ОСОБА_1 уже перебували у провадженні суду та постановою Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 27 грудня 2023 року у справі №298/2142/23 були повернуті відділенню поліції №2 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області для належного оформлення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли в суд після належного оформлення, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суддя приходить наступного висновку.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, що визначено ст. 7 КУпАП.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до вимог ст. 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У своїх рішеннях, в тому числі і проти України, ЄСПЛ неодноразово наголошував на необхідності суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Пункт другий статті 6 Конвенції про основні права та свободи людини і відповідна практика ЄСПЛ вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень судді відійшли від упередженої думки, що підсудний вчинив злочинне діяння, так як обов'язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь підсудного.
Деталі обвинувачення мають дуже суттєве значення, а його неконкретність розглядається ЄСПЛ як порушення права на захист.
Диспозиція ч.3 ст.178 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.178 КУпАП ця особа протягом року має бути двічі піддана адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, тобто двічі визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1, ч.2 ст.178 КУпАП, та на неї має бути накладено адміністративне стягнення, вказані обставини повинні бути відображені в протоколі про адміністративне правопорушення, дані факти повинні бути підтверджені постановами суду, які набрали законної сили.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували факти притягнення ОСОБА_1 двічі протягом року до адміністративної відповідальності за ч.1, ч.2 ст. 178 КУпАП, зокрема, відсутні копії постанов, які набрали законної сили, про притягнення останнього двічі протягом року до адміністративної відповідальності за ч.1, ч.2 ст.178 КУпАП, що давало б можливість для кваліфікації його дій за ч. 3 ст. 178 КУпАП.
У підтвердження провини ОСОБА_1 до протоколу до матеріалів справи додано постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ №404706 від 08.11.2023 року, винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП, та постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1231952 від 09.11.2023 року, винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 178 КУпАП.
Водночас, зміст вказаних постанов не відповідає вимогам ст.283 КУпАП, не містить опису обставин, встановлених під час розгляду справ, зазначені постанови не містить підпису посадової особи, яка їх винесла та не містять підпису особи, притягнутої до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 про отримання копій постанов, відтак, в тому числі, і з цих підстав зазначені постанови не можуть бути взяті до уваги судом у підтвердження фактів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
За змістом ст.ст. 9-12, 280 КУпАП підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним чином здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.
Отже, при дослідженні матеріалів справи про адміністративне правопорушення, суддею не встановлено, що ОСОБА_1 двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
Що стосується рапорту інспектора-чергового відділення поліції №2 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Іванцик М.Ю. від 11.11.2023 року, то такий лише вказує на факт реєстрації повідомлення що надійшло зі служби 102 та жодним чином не підтверджує винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення.
Крім цього до матеріалів справи додано письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 11.11.2023 року, які як слідує з їх змісту відібрані поліцейським СРПП ВП №2 Ужгородського РУП ГУНП в Закаратській області Гондорчин В.О., однак такі не містять підпису поліцейського, що ставить під сумнів достовірність даних наведених в них, та не можуть бути поставлені в основу доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні ним правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях (ст. 62 Конституції України).
З огляду на встановлені обставини, з урахуванням практики ЄСПЛ, відповідно до якої збір судом доказів на підтвердження винуватості особи за відсутності сторони обвинувачення у справах про адміністративне правопорушення свідчить про порушення права особи на неупереджений судовий розгляд, при відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, суддя приходить висновку, що наявними у справі доказами кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 КУпАП не знайшла свого підтвердження під час судового розгляду даної справи.
Суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі кваліфікацію адміністративного правопорушення, фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Також суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже, діючи таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, виходячи з вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП, оцінивши обставини справи та надані докази, суддя вважає, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП, належними та допустимими доказами поза розумним сумнівом не доведений, що в силу принципу презумпції невинуватості трактується судом на його користь.
У зв'язку з цим, суддя приходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП, тому на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.178 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Великоберезнянський районний суд Закарпатської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Зизич В.В.