Постанова від 07.03.2024 по справі 497/581/24

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

07.03.2024

Справа № 497/581/24

Провадження № 3/497/273/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.2024 року м.Болград

Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Кодінцевої С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Мунтянової В.Р.,

особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Болград, Одеської області, громадянина України, одруженого, на утримані якого одна малолітня дитина, інвалідом не являється, працюючого інспектором прикордонної служби 2 категорії водій групи інспекторів прикордонної служби прикордоннного відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » тип Б, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , особу якого встановлено на підставі паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ УМВС України в Одеській області від 02.07.1996 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_3

про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.172-18 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2024 року о 04:00 годині інспектор прикордонної служби 2 категорії, водій групи інспекторів прикордонної служби прикордоннного відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » тип Б в/ч НОМЕР_1 штаб сержант ОСОБА_1 разом з іншими прикордонниками ОСОБА_2 , ОСОБА_3 під час виконання обов'язків несення служби у прикордонному наряді «Контрольний пост», знаходились у автомобілі та спали, що було зафіксовано під час раптової перевірки полковником ОСОБА_4 , тобто виявлено факт порушення Правил несення прикордонної служби,

Своїми діями громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги абз.11 п.5 розділ ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ, затвердженої наказом МВС № 1261 від 19.10.2015, тобто вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18 КУпАП, а саме: порушення Правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу прикордонного наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.

Тобто штаб-сержантом ОСОБА_1 допущено порушення Правил несення служби прикордонним нарядом.

За цим фактом начальником відділу адміністративно-юрисдикційної діяльності штабу підполковником ОСОБА_5 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18 КУпАП.

В судовому засіданні, особа відносно, якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 визнав свою провину у вчиненні вказаного правопорушення, просив суд строго його не карати. Пояснив, що під час несення служби надається дуже короткий час для відпочинку та відновлення сил для подальшого несення служби, надалі пообіцяв не допускати правопорушень.

Всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол, суд приходить до наступного висновку, виходячи з таких підстав.

Стаття 278 КУпАП регламентує, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Статтею 172-18 ч.2 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинена в умовах особливого періоду.

Відповідно до приписів статті 19 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Статут ВС) встановлено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положенням та інструкціями.

Відповідно до п.3 ч.1 розділу І «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 жовтня 2015 року № 1261 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836 (далі за текстом - Інструкція № 1261), закріплено, що «Прикордонним нарядом» є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України".

Так згідно:

- пункту 6 глави 5 розділу II вимог Інструкції про службу прикордонні нарядів ДПСУ, в частині: «...кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків».

-пункту 17 глави 5 розділу II вимог зазначеної Інструкції, в частині: «Під час виконання завдань старший прикордонних нарядів у пункті пропуску зобов'язаний: організовувати службу прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон.... і керувати нею, контролювати виконання завдань...»

Згідно п. 11 ч. 2 розділу ІІ Інструкції № 1261 прикордонним нарядам окрім іншого забороняється учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.

Відповідно до ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю.

Згідно вимог ст.45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Приписами ст.15 КУпАП визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №156467 від 18.02.2024 року(а.с.1);

- письмовими поясненнями молодшого сержанта ОСОБА_1 від 17.02.2024 (а.с.2);

- витягом штатно-посадового обліку особового складу впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 17.02.2024(а.с.3);

- витягом з Книги прикордонної служби впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (а.с.4);

- рапортом начальника відділу адміністративно-юрисдикційної діяльності штабу підполковника Мельник К. від 17.02.2024 (а.с.5);

- копією військового квитка на ім'я ОСОБА_1 (а.с.6);

- копією паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_1 (а.с.7);

- особистими поясненнями ОСОБА_1 наданими в судовому засіданні.

Суд дійшов висновку, що своїми діями, які виразились в порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, ознаки якого передбачені ч.2 ст. 172-18 КУпАП.

При призначенні ОСОБА_1 покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майнове положення.

З урахуванням ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно ст.34 КУпАП, щире розкаяння винного, суддя визнає обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення.

Обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, в силу ст.35 КУпАП, не встановлено.

Відповідно до ст.22 КУпАП України при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи, що адміністративне правопорушення вчинено правопорушником вперше, виключно позитивну характеристику за місцем роботи, на утриманні має неповнолітню дитину, щире каяття ОСОБА_1 усвідомлення ним протиправності вчиненого діяння, ту обставину, що вчинене ним правопорушення не завдало значної шкоди суспільним і державним інтересам, не представляють великої громадської безпеки, враховуючи викладене, суд приходить до висновку за можливе, на підставі ст. 22 КУпАП, звільнити його від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 172-18 КУпАП, за малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Частиною 2 ст. 284 КУпАП передбачено, що постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-18 КУпАП та відповідно до ст. 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення звільнити його від адміністративної відповідальності, оголосивши усне зауваження.

Провадження по справі закрити.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області, який виніс постанову.

Суддя С.В.Кодінцева