Справа № 560/18375/23
іменем України
05 березня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до суду з позовом до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивований тим, що в актовому записі про шлюб № 42 від 21 червня 1961 року, що складений відповідачем не вірно вказано ім'я нареченого « ОСОБА_2 » замість вірного « ОСОБА_3 ».
Ухвалою Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
21 червня 1961 р. між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , було зареєстровано шлюб та складений актовий запис за №42 Городоцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік позивачки помер.
Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) здійснив реєстрацію смерті та видав свідоцтво про смерть на ім'я: « ОСОБА_6 ».
Протягом всього життя, позивач зверталась до свого чоловіка по імені « ОСОБА_3 », також в первинному свідоцтві про народження, що видане Городоцьким районний відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) його ім'я значиться як « ОСОБА_7 », у свідоцтві про народження доньки ОСОБА_8 , в графі батько вказано « ОСОБА_3 », у свідоцтві про народження сина ОСОБА_9 в графі батько вказано « ОСОБА_3 » та у свідоцтві про смерть чоловіка позивачки, вказане ім'я « ОСОБА_3 ».
Позивач звернулася до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про внесення змін (доповнень) до актового запису про наш шлюб у якій просила змінити ім'я нареченого з: « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».
На дане звернення, позивач отримала висновок від 27 вересня 2023 року про внесення змін до актового запису цивільного стану у якому зазначено, що у якому вказано, що посадові особи відповідача не мають можливості внести зміни (доповнення) до актового запису про шлюб на ОСОБА_4 та ОСОБА_10 № 42 від 21 червня 1961 р. замінивши ім'я нареченого з: « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », оскільки відсутні підтверджуючі документи.
Не поголившись з даним висновком звернулася до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частинами 1, 4 статті 6 Закону України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі по тексту Закон №2398-VI ) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
За змістом частини 1 статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі по тексту - Правила №96/5).
Згідно з пунктом 2.12 розділу II Правил №96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 розділу II Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
За змістом підпункту 2.16.7 пункту 2.16 розділу II Правил №96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.6 розділу II Правил №96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Судом встановлено, що чоловік позивачки в свідоцтві про народження № НОМЕР_1 іменується як - « ОСОБА_7 ».
Також позивачкою до суду надано свідоцтво про народження дитини серії: НОМЕР_2 в якому по батькові вказано « ОСОБА_11 », а також в графі батько дитини вказано « ОСОБА_6 ».
В іншому свідоцтві про народження дитини серії НОМЕР_3 по батькові вказано: « ОСОБА_12 », а в графі батько дитини вказано « ОСОБА_6 ».
В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_4 зазначено ім'я « ОСОБА_3 ».
Отже, висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану прийнято відповідачем не на підставі Конституції та законодавства України, внаслідок чого підлягає скасуванню.
Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.
З огляду на те, що позовні вимоги викладені таким чином, що не дають змоги захистити правові інтереси позивача в повній мірі, суд вважає, що для повного забезпечення захисту його прав необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) щодо відмови у внесені змін до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 та зобов'язати Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 , шляхом зазначені імені нареченого « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_2 ».
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілу не підлягають в порядку статті 139, оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) щодо відмови у внесені змін до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 та зобов'язати Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 , шляхом зазначені імені нареченого « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_2 ».
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 )
Відповідач:Городоцький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (вул. Грушевського, 49, м. Городок, Хмельницький район, Хмельницька область,32000 , код ЄДРПОУ - 21323925)
Головуючий суддя І.І. Тарновецький