Справа № 569/25379/23
05 березня 2024 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за позовом Рівненського обласного центру зайнятості в особі Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
Рівненський обласний центр зайнятості в особі Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості (далі позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь Рівненського обласного центру зайнятості кошти, що були виплачені як допомога по безробіттю в розмірі 7 108 грн. 16 коп.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 14 червня 2022 року відповідач звернувся до Рівненського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. На підставі заяви, поданої відповідачем, йому було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. За результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття було встановлено факт перебування відповідача в цивільно-правових відносинах з ТОВ «ЄВРОКОМУНСЕРВІС» в період перебування на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості в статусі безробітного та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття. Під час перебування на обліку за період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю в розмірі 7 108 грн. 16 коп. У зв'язку з неповідомленням відповідачем відомостей про укладення договору на виконання робіт від 30 червня 2022 року між ним та ТОВ «ЄВРОКОМУНСЕРВІС», отримана допомога по безробіттю підлягає стягненню з моменту виникнення обставин, що впливають на її виплату, а саме з 01 липня 2022 року. 17 січня 2023 року відповідачу було направлено повідомлення № 07-19/78 з пропозицією добровільно повернути кошти. Однак станом на день звернення до суду сума не повернута відповідачем.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про час, дату і місце проведення судового засідання, що підтверджується її розпискою. 05 березня 2024 року представник позивача ОСОБА_2 подала до суду заяву, в якій просила справу слухати у її відсутність, позов підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце проведення судового засідання.
Згідно відомостей відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Рівненській області від 04 січня 2024 року ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно інформації Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради від 08 січня 2024 року №16-141 фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .
23 лютого 2024 року до суду повернулася не врученою судова повістка для відповідача на 05 березня 2024 року з довідкою поштового відділення про причини повернення/досилання, де вказана причина повернення - адресат відсутній за вказаною адресою.
Відповідно до частин п'ятої, шостої статті 128 ЦПК України судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення - завчасно.
Судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур'єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.
У частині восьмій статті 128 ЦПК України передбачено, що днем вручення судової повістки є: 1) день вручення судової повістки під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За змістом частини восьмої статті 128 ЦПК України відмітка про відсутність особи за адресою місця проживання вважається врученням судової повістки цій особі.
Отже, наведена норма права дає підстави вважати, що врученою судова повістка вважається в день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно ч. 4 ст. 130 ЦПК України, у разі відсутності адресата (будь-кого з повнолітніх членів його сім'ї) особа, яка доставляє судову повістку негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення.
Відповідно до частини 1, 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин.
Оскільки судова повістка, направлена судом відповідачу за адресою, за якою зареєстровано його місце перебування, повернута суду з відміткою - адресат відсутній за вказаною адресою, тому суд вважає відповідача таким, що був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду.
Враховуючи, що про причини неявки відповідач суд не повідомив, відзив не подав і представник позивача не заперечує проти вирішення справи в заочному порядку, таким чином суд проводить розгляд справи згідно ст. 280 ЦПК України в заочному порядку, на підставі наявних у справі даних та доказів за згодою представника позивача.
Зважаючи на неявку у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом 14 червня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського центру зайнятості, правонаступником якого є Рівненський обласний центр зайнятості, із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю.
Як слідує з персональної картки № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , останньому було надано статус безробітного 14 червня 2022 року, а 01 серпня 2022 року реєстраційний облік припинено. В додатку 1 до Персональної картки № 170022061300027 вказані відвідування відповідачем центру зайнятості.
20 червня 2022 року відповідачем було подано заяву до Рівненського міського центру зайнятості про виплату грошової допомоги на поточний рахунок, який відкрито у Північно-Західному МРУ ПАТ КБ «ПриватБанк», поточний рахунок № НОМЕР_2 , рахунок установи уповноваженого банку № НОМЕР_3 в ПАТ КБ «ПриватБанк», МФО 305299, КОД 14360570.
30 червня 2022 року між ТОВ «ЄВРОКОМУНСЕРВІС» та ОСОБА_1 укладено Договір на виконання робіт №06.
Як слідує з актів прийому-передання виконаних робіт (послуг) згідно Договору № 06 від 30 червня 2022 року від 15 липня 2022 року та від 31 липня 2022 року ОСОБА_1 було оплачено вартість виконаних робіт в розмірі 7 500 грн. загалом.
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 14 грудня 2022 № 12-538 встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебував на обліку як безробітний в Рівненському міському центрі зайнятості з 14 червня 2022 року по 01 серпня 2022 року. Згідно з даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування виявлено, що ОСОБА_1 перебував в цивільно-правових відносинах з РФ ТОВ «ЄВРОКОМУНСЕРВІС» з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року під час перебування на обліку в статусі безробітного в Рівненському міському центрі зайнятості. Під час перебування на обліку отримав допомогу по безробіттю в розмірі 7 108 грн. 16 коп., яка підлягає поверненню.
Згідно довідки Рівненського міського центру зайнятості № 01-40/1529 від 12 грудня 2022 року дохід ОСОБА_1 за період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року становить 7 108 грн. 16 коп.
17 січня 2023 року за № 07-19/78 позивачем направлено ОСОБА_1 повідомлення з пропозицією повернути допомогу по безробіттю в розмірі 7 108 грн. 16 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення», в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Пунктами 1, 19, 21 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», управління майном; здійснюють контроль за використанням коштів фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; забезпечують надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону (п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення».
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно п. 1, 9 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: зайнятості особи; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Призначення та виплата допомоги по безробіттю на час подачі відповідачем заяви про надання статусу безробітного здійснювалася центром зайнятості після звернення до центру особи, яка має право на таку допомогу, надання інформації (документів), які підтверджують право на отримання таких виплат, реєстрації безробітного та призначення виплат в порядку, передбаченому Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року №792
В абзаці 4 та 19 ч. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року №792 (в редакції на час виникнення правовідносин) зазначено, що Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня: укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг); встановлення факту виконання зареєстрованим безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення».
Згідно ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 з 14 червня 2022 року перебував на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості в статусі безробітного та з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року отримав допомогу по безробіттю, проте відповідач не повідомив своєчасно позивача про те, що 30 червня 2022 року він уклав договір на виконання оплачуваних робіт з ТОВ «ЄВРОКОМУНСЕРВІС», що стало підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю та призвело до безпідставного отримання відповідачем вказаної допомоги з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року.
У такий спосіб ОСОБА_1 проявив недобросовісність, яка є підставою для стягнення з нього безпідставно одержаних коштів.
Приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку, що допомога по безробіттю за період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року в розмірі 7 108 грн. 16 коп. була перерахована та виплачена відповідачу без достатньої правової підстави, внаслідок свідомого не повідомлення відповідачем інформації, що впливає на отримання вказаної допомоги, за таких обставин, кошти виплачені як допомога по безробіттю в розмірі 7 108 грн. 16 коп. слід стягнути з відповідача на користь Рівненського обласного центру зайнятості.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2 684 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 81, 82, 141, 259, 263-265, 280-282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Позов Рівненського обласного центру зайнятості в особі Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненського обласного центру зайнятості (р/р Рівненського обласного центру зайнятості UA378201720355439032700706075, банк - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 05430879, «Призначення платежу» - «Повернення допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ») кошти в розмірі 7 108 (сім тисяч сто вісім) грн. 16 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненського обласного центру зайнятості (р/р Рівненського обласного центру зайнятості UA378201720355439032700706075, банк - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 05430879, «Призначення платежу» - «Повернення судового збору гр. ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ») судові витрати у розмірі 2 684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - Рівненський обласний центр зайнятості в особі Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості, місцезнаходження: м. Рівне, вул. Кавказька, 4, код ЄДРПОУ 05430879.44945398
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Повне судове рішення складено 05 березня 2024 року.
Суддя О.О. Першко