Справа № 456/628/24
Провадження № 3/456/528/2024
іменем України
01 березня 2024 року Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бучківська В. Л. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 164 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 порушила порядок провадження господарської діяльності, а саме здійснювала господарську діяльність без реєстрації як суб'єкт господарювання, зокрема 08.01.2024 здійснила продаж трьох пляшок «Proseсo», вартістю 1490,00 грн., кошти перераховані на картку ОСОБА_1 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про час і місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила.
Адвокат Турчин Ю.І., яка здійснює захист інтересів ОСОБА_1 в судовому засідання просить закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Також, 29.02.2024 на адресу суду надійшло клопотання адвокат Турчин Ю.І., яка здійснює захист інтересів ОСОБА_1 , в якому вона просить закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування клопотання зазначила, що ОСОБА_1 мала намір почати займатися господарською діяльністю, хотіла продавати різні продукти харчування через мережу Інтернет. Для початку, щоб промоніторити ринок попиту, скопіювала сторінку з газети італійського магазину та закинула її в групу в застосунку для дзвінків та обміну повідомленнями Viber. 08.01.2024 на прохання ОСОБА_2 , який був учасником групи, відправила йому три пляшки вина «Proseсo», яке було в неї для особистого споживання. Це була разова дія, більше жодних операцій з продажу товару ОСОБА_1 не здійснювала. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про разове здійснення ОСОБА_1 продажу товару через інтернет-магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Однак, жодних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання (фізичною особою-підприємцем, керівником або учасником юридичної особи), матеріали справи не містять, як і не містять доказів, які б підтверджували систематичність здійснення останньою господарської діяльності з продажу товару без державної реєстрації як суб'єкта господарювання. Крім цього, інтернет-магазин - це місце в інтернеті, де відбувається прямий продаж товарів споживачеві (юридичній або фізичній особі), враховуючи доставку. При цьому розміщення споживацької інформації, замовлення товару і угода відбуваються там само, всередині мережі (на сайті інтернет-магазину). Основними особливостями інтернет-магазину є головна сторінка в мережі інтернет; каталог товарів інтернет-магазину; кошик покупця і сторінка оформлення замовлення; сторінки з інформацією про магазин, оплату й доставку, гарантії, повернення, контакти; контентний розділ; особисті кабінети покупців тощо. Однак, сайт інтернет-магазину з продажу товарів під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в ОСОБА_1 відсутній, і такий взагалі не існує, доказів протилежного до матеріалів справи не долучено. Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП слід закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, окрім іншого, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, тобто при розгляді справи суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються наявними у справі доказами, оцінка яких здійснюється відповідно до ст. 252 КУпАП.
Разом з тим, за змістом ст.ст.279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на обставини, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають протоколу, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст. ст.213, 221 КУпАП є лише розгляд справи. Недотримання цих вимог порушує право на захист особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
За змістом ч.1 ст.164 КУпАП відповідальність за цією нормою закону настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
При цьому, згідно з ч.ч.1, 2 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями.
Відповідно до ст. 42 ГК України, підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 року №222-VIII, за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування посадові особи суб'єктів господарювання несуть адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України про адміністративну відповідальність.
Насамперед саме слово «діяльність» означає систематичні дії членів суспільства, їхніх об'єднань, спрямовані на досягнення певного результату. Змістом цихдій є виготовлення та реалізація продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, а метою - задоволення суспільних потреб у відповідних благах, які повинні мати цінову визначеність, тобто функціонувати як товар.
Необхідною ознакою господарської діяльності є її систематичність, виконання на професійній основі, а саме вчинення три і більше разів, а також отримання від здійснення зазначеного виду діяльності доходу. Разове вчинення зазначеної дії не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.164 КУпАП.
При цьому, диспозиція ч.1 ст.164 КУпАП є бланкетною, і в разі притягнення до адміністративної відповідальності за даною статтею Закону необхідно встановлювати та зазначати в протоколах про адміністративні правопорушення, норми яких саме законів було порушено всупереч встановленому порядку зайняття господарською діяльністю.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ГУ ЛВ № 0099021 від 24.01.2024, ОСОБА_1 порушила порядок провадження господарської діяльності, а саме здійснювала господарську діяльність без реєстрації як суб'єкт господарювання, зокрема 08.01.2024 здійснила продаж трьох пляшок «Proseсo», вартістю 1490,00 грн., кошти перераховані на картку ОСОБА_1 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 здійснювала господарську діяльність без реєстрації як суб'єкт господарювання, зокрема 08.01.2024 здійснила продаж трьох пляшок «Proseсo», вартістю 1490,00 грн. При цьому, суть правопорушення, що викладена в протоколі, та інші матеріали справи не свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 ознак здійснення самостійної господарської діяльності з продажу алкоголю.
Також, матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання (фізичною особою-підприємцем, керівником або учасником юридичної особи), чи систематично здійснювала господарську діяльність з продажу товару без державної реєстрації як суб'єкт господарювання.
В силу вимог ч.2 ст. 254 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд не вправі самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитись в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Жодного доказу на підтвердження винуватості ОСОБА_1 суду не подано і під час розгляду справи судом не здобуто.
Згідно п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У зв'язку з наведеним, суд приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, а тому, беручи до уваги принцип, закріплений в ст. 62 Конституції України, який передбачає, про те що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, що згідно п.1 ст. 247 КУпАП є обставиною, яка виключає провадження по справі.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.284 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП, закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Cуддя В. Л. Бучківська