Справа № 639/1231/24
Провадження № 3/639/642/24
04 березня 2024 року суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Макаров ВО., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з ВП № 1 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка не працює, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 555355 від 29.02.2024 року, 28 лютого 2024 року о 13-10 год. на ринку, розташованому за адресою: м. Харків, вул. Китаєнка, 8, у кіоску, громадянка ОСОБА_1 незаконно здійснювала продаж тютюнових виробів без акцизу, та слабоалкогольними напоями без дозвільних документів, чим порушила діюче законодавство, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала свою провину у вчиненому, щиро розкаялась, просила суворо не карати та запевнила суд, що зробила для себе належні висновки. При цьому пояснила, що здійснювала торгівлю саме тютюновими виробами без марок акцизного податку.
Заслухавши пояснення правопорушника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до наступних висновків.
Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд відповідно до положень ст. 1 КУпАП здійснює охорону прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 3 ст. 156 КУпАП адміністративним правопорушенням є торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 156 КУпАП адміністративним порушенням є роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що винуватість останньої у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження у суді, а саме: крім визнання своєї провини ОСОБА_1 у судовому засіданні, винуватість останньої підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 555355 від 29.02.2024 року, протоколом огляду, виявлення та вилучення від 29.02.2024 року, письмовими поясненням свідка ОСОБА_2 .
Разом із цим, в ході судового розгляду не знайшла свого підтвердження наявність ознаки, яка б кваліфікувала дії ОСОБА_1 саме за ч. 3 ст. 156 КУпАП, а не за ч. 1 вказаної статті. Не відображено було таких ознак і безпосередньо у протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, положеннями ст. 156 КУпАП взагалі не передбачена відповідальність за торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями без дозвільних документів. Разом із цим, статтею 164 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності, яке тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Поряд із цим, санкція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає адміністративне стягнення - накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Суд бере до уваги, що положення чинного КУпАП не містять норм, які б регулювали питання перекваліфікації правопорушення при вирішенні справ про адміністративні правопорушення, а тому вважає за можливе застосувати аналогію з КПК України.
Отже, на підставі ч. 3 ст. 337 КПК України правопорушення вчинене ОСОБА_1 в частині торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку необхідно перекваліфікувати з ч. 3 ст. 156 КУпАП на ч.1 ст. 156 КУпАП, оскільки вказана фабула в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідає диспозиції ч. 3 ст. 156 КУпАП.
При цьому не може, за аналогією з КПК України, погіршувати положення правопорушника та перекваліфіковувати діяння ОСОБА_1 в частині торгівлі слабоалкогольними напоями без дозвільних документів на ч. 1 ст. 164 КУпАП. Крім цього, доказів здійснення господарської діяльності з боку ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
З огляду на наведене, в діях ОСОБА_1 убачається склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, а саме: роздрібна торгівля тютюновими виробами без марок акцизного податку.
При накладенні стягнення суд ураховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його винуватості та майновий стан: ОСОБА_1 офіційно не працює, не є особою з інвалідністю, уперше притягується до адміністративної відповідальності.
В якості обставин, що згідно зі ст. 34 КУпАП, пом'якшують відповідальність, суд визнає визнання винуватості та щире розкаяння.
Обставин, що згідно зі ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу та майновий стан правопорушника, наявності обставин, що пом'якшують та відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією предметів торгівлі, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 156 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI зі змінами та доповненнями суд стягує з правопорушника судовий збір.
Керуючись статтями 27, 34-36, 156, 221, 284, 285, 289, 294 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.156 КУпАП та піддати її адміністративному стягненню у розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 3400 (три тисячі чотириста) гривень на користь держави (отримувач коштів ГУК Харків обл/м.Харкiв/Новобаварський, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA558999980313030106000020649, код класифікації доходів бюджету 21081100) з конфіскацією предметів торгівлі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Строк пред'явлення постанови для виконання - 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова.
Суддя В.О.Макаров