Справа № 500/5105/23
23 лютого 2024 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Порплиці Т.В.
представника відповідача Шкільняк Б.М.
представник третіх осіб Александров В.В.
представник третьої особи Яблонь Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2), в якій просить: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 04.07.2023 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою щодо проведення їй виплати одноразової грошової допомоги, як дружині, яка разом проживала та перебувала на утриманні військовослужбовця ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно відповіді від 04.08.2023 № НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовлено позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на те, що не подано рішення суду про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем, який загинув, відсутнє свідоцтво про одруження, яке підтверджує факт родинних зв'язків.
На думку ОСОБА_1 , своїми діями ІНФОРМАЦІЯ_2 порушує її законні інтереси та позбавляє прав як вдови загиблого військовослужбовця, оскільки вона є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 та членом його сім'ї у розумінні вимог Сімейного кодексу України. Однак без документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що позивач була членом сім'ї загиблого військовослужбовця (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) неможливо встановити право заявниці на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Питання встановлення факту проживання однією сім'єю без зареєстрованого шлюбу позивача із загиблим військовослужбовцем входило до предмета доказування і у справі №608/2370/22, в якій ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області від 16.06.2023 закрито провадження у справі про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу та батьківства, як такий, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою суду від 18.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.
На виконання вимог вказаної ухвали, ІНФОРМАЦІЯ_2 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач вказує, що розглянувши заяву ОСОБА_1 та долучені до неї документи було надано відповідь від 04.08.2023 № 13259. Посилаючись на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям", наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану", вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 підставно відмовлено у задоволені її заяви у зв'язку із відсутністю рішення про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем, який загинув, та відсутністю свідоцтва про одруження, яке підтверджує факт родинних зв'язків, яке надає право згідно із законодавством для оформлення одноразової допомоги. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 12.09.2023, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залучено ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
В письмових поясненнях треті особи зазначають про правомірне повернення без реалізації заяви позивачки. Рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу позивачем не надано. Фактично відповідачу не надано доказів того, що ОСОБА_1 була членом сім'ї ОСОБА_4 . Просили у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 20.09.2023, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, залучено ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) до участі в справі як співвідповідача. Ухвалено перейти до розгляд справи за правилами загального позовного провадження та замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
На виконання вимог вказаної ухвали, ІНФОРМАЦІЯ_3 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач вказує, що ОСОБА_1 04.07.2023 року звернулася із заявою у ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо проведення їй виплати одноразової грошової допомоги, як дружині, яка разом проживала та перебувала на утримані військовослужбовця ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час подання заяви про оформлення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям", наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" було відсутнє свідоцтво про одруження, яке підтверджує факт родинного зв'язку та рішення суду про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем, який загинув, яке надає право згідно законодавства для оформлення одноразової грошової допомоги. ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянувши заяву ОСОБА_1 та долучені до неї документи було надано відповідь від 04.08.2023 № 13259 відмовлено у задоволені її заяви у зв'язку із відсутністю рішення про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем, який загинув, та відсутністю свідоцтва про одруження, яке підтверджує факт родинних зв'язків, яке надає право згідно із законодавством для оформлення одноразової допомоги. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 30.10.2023 зупинено провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №560/17953/21.
Ухвалою суду від 29.01.2024 поновлено провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою суду від 20.09.2023, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, прийнято до розгляду заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої позивач просить: визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 в призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.02.2024.
Представник позивача та представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явились, подавши клопотання про розгляд справи без їх участі.
В судовому засіданні представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 та представник третіх осіб позовні вимоги не визнали з підстав, наведених у відзиві та письмових поясненнях, просили у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що 29.06.2021 ОСОБА_4 підписав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах У країни на посадах осіб рядового складу.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 236 від 20.09.2022 військовослужбовця військової служби за контрактом солдата ОСОБА_4 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув, смерть, так, пов'язана із захистом Батьківщини, з 07.09.2022 виключено зі списків особового складу частини НОМЕР_2 та знято зі всіх видів забезпечення. Облікові документи направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2.
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою від 04.07.2023 про проведення їй виплати одноразової грошової допомоги, як дружині, яка разом проживала та перебувала на утриманні військовослужбовця ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.08.2023 № НОМЕР_1 позивачу повідомлено про повернення документів без реалізації, у зв'язку із неподанням рішення суду про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем, який загинув, та відсутністю свідоцтва про одруження, яке підтверджує факт родинних зв'язків.
Не погоджуючись із відмовою відповідача у призначенні одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця, позивач звернулась з цим позовом до суду.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
За приписами ст. 41 Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 2 ст.16 Закону №2011-ХІІ визначено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до ст.16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Згідно з ч.1, 6, 8 ст.16-3 Закону №2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п. 9 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ).
25.12.2013 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Постанова №975).
Згідно з п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зі змісту зазначених правових приписів видно, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується зокрема членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Як визначено ст.3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
При цьому, що родинний зв'язок (наприклад, брат та сестра) та сім'я є нетотожними поняттями.
Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім'ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім'ю.
Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім'ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов'язки осіб, які об'єдналися для спільного проживання.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3.06.1999 № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна "член сім'ї" членами сім'ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов'язковими умовами для визнання їх членами сім'ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Отже, встановлення права особи, яка вважає себе членом сім'ї загиблого військовослужбовця, на отримання грошової допомоги передбачає доведення: факту проживання з загиблим; наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов'язків.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постанові від 06.07.2022 у справі № 240/5809/18.
В постанові від 20.04.2020 у справі № 357/13948/16-а Верховний Суд дійшов висновку, що факт проживання однією сім'єю був установлений судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому позивач є членом сім'ї особи, яка загинула під час АТО, і має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, виплату якої гарантовано Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.
На підставі ст.31 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Таким чином, для встановлення права особи, яка вважає себе членом сім'ї та вважається утриманцем загиблого військовослужбовця, на отримання грошової допомоги необхідно довести або факт перебування на повному утриманні загиблого, одержання допомоги, що була джерелом для існування, або факт проживання однією сім'єю.
З матеріалів справи видно, питання встановлення факту спільного проживання позивача з ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та факту, що ОСОБА_4 був батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , входило до предмета доказування і у справі №608/2370/22, в якій ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області від 16.06.2023 закрито провадження у справі про встановлення факту, що має юридичне значення, як такий, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Постановою Тернопільського апеляційного суду від 13.09.2023 ухвалу Чортківського районного суду Тернопільської області від 16.06.2023 скасовано в частині закриття провадження щодо позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , Чортківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області, Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства ОСОБА_4 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 і похідних позовних вимог та направлено в цій частині справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Таким чином, станом на дату ухвалення рішення суду у цій справі, факт спільного проживання позивача з померлим однією сім'єю, зокрема, ведення спільного побуту та наявності взаємних прав та обов'язків, або перебування позивача на утриманні (померлого), не є підтвердженим.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 не надано доказу, що вона є членом сім"ї загиблого ОСОБА_4 , відтак, не доведено поширення на неї ст.16-1 Закону №2011-XII для отримання одноразової грошової допомоги члену сім'ї загиблого військовослужбовця.
Повертаючись до предмета спору цієї справи - відмови ІНФОРМАЦІЯ_2 в призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, слід зазначити наступне.
28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).
У п.2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Згідно з п.2-1 Постанови №168 міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають порядок і умови виплати, зокрема одноразової грошової допомоги.
25.01.2023 Міністерством оборони України було видано наказ №45, яким затверджений Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок №45).
Цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Відповідно до п.1.7 Порядку №45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3) незалежно від місця реєстрації заявника.
Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.
Згідно з пп.1 п.2.1 Порядку №45 орган військового управління, військова частина, установа, військовий навчальний заклад (далі - військова частина) після видання наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу у зв'язку з загибеллю (смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надсилає до відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_3: витяг з цього наказу; витяг з послужного списку особової справи (обліково-послужної картки) про склад сім'ї загиблого (померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)); грошовий атестат з інформацією про розмір виплаченої на дату загибелі (смерті) військовослужбовця додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", або витяг з наказу про виплату такої винагороди на дату загибелі (поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану) військовослужбовця.
Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_3, зокрема, є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_3 (п.3.1 Порядку №45).
Обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_3, зокрема, є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4) (п.3.2 Порядку №45).
Відповідно до п.4.1, 4.2 Порядку №45 члени сім'ї звертаються до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_3 приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ІНФОРМАЦІЯ_3 за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_3, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
Відповідно до п.4.3 Порядку №45 обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_3 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Пунктом 4.4 Порядку №45 визначено, що Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ІНФОРМАЦІЯ_3, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 (п.4.5 Порядку №45).
Відповідно до п.4.6 Порядку №45, Районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_3, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
За таких обставин, суб'єктом права, котрий наділений повноваженнями на вчинення управлінського волевиявлення щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України є Міністерство оборони України в особі Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, який є повноважним на прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги, відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою від 04.07.2023 про проведення їй виплати одноразової грошової допомоги, як дружині, яка разом проживала та перебувала на утриманні військовослужбовця ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.08.2023 № НОМЕР_1 позивачу повідомлено про повернення документів без реалізації, у зв'язку із неподанням рішення суду про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем, який загинув, та відсутністю свідоцтва про одруження, яке підтверджує факт родинних зв'язків.
При цьому, в додатку 2 Порядку №45 визначено перелік документів які надають члени сім'ї до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, серед яких документ, що підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей":
а) для дружини/чоловіка - свідоцтва про шлюб;
б) для дитини - свідоцтво про народження дитини;
в) для батьків - свідоцтво про народження загиблого (померлого)
г) для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) - документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця.
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_2 не відмовив позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги, а документи були повернуті з мотивів саме відсутності доказів на підтвердження статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця (не надано свідоцтво про шлюб, не надано рішення суду про доведення юридичного факту утримання військовослужбовцем) з роз'ясненням, яких саме документів невистачає.
В даному випадку суд вважає, що відповідач саме після надходження всіх документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, повинен надсилати їх обласному ІНФОРМАЦІЯ_3 за підпорядкуванням. Таким чином, оскільки ОСОБА_1 не надала належного документу, яки підтверджує факт родинних зв'язків, у відповідача не виник обов'язок з надсилання поданих документів обласному ІНФОРМАЦІЯ_3 за підпорядкуванням.
Відтак, у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та відповідно до алгоритму опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, встановленого Порядком №45.
Оцінку доводам позивача, щодо спільного проживання з померлим ОСОБА_4 однією сім'єю, зокрема, ведення спільного побуту та наявності взаємних прав та обов'язків, суд не надає, оскільки Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21 дійшла висновку, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що оскаржуваний лист ІНФОРМАЦІЯ_2 про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця відповідає вимогам Закону № 2011-XII, Порядку № 975, Порядку №45 та критеріям правомірності, наведеним у ч.2 ст.2 КАС України, в зв'язку з чим відсутні підстави для визнання його протиправним, а доводи позивача та представлені ним докази наразі не спростовують вказаних висновків суду.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність оскаржуваних дій, про що описано вище.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Судом також враховується п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, згідно якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
Відмовити в позові ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 04 березня 2024 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );
- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_3 );
третя особа:
- ОСОБА_2 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )
- ОСОБА_3 .
Головуючий суддя Мандзій О.П.