№ 2а-4293/10/2370
30.09.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Трофімової Л.В.,
при секретарі -Кириченко Н.В.,
за участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області -Зубенка В.С.,
представника позивача - Новак О.І., Чобітько Ю.М. (за довіреністю),
за відсутності представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Жашківське АТП -17141» про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів,
Перший заступник прокурора Черкаської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Жашківське АТП -17141» штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 102000грн. 00коп.
У судовому засіданні представник позивача та прокурор підтримали позовні вимоги, посилаючись на діюче законодавство і обов'язок суб'єкта господарювання дотримуватися дисципліни на фінансовому ринку.
Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку є Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.03.2006 року № 3480 (далі - Закон №3480).
Пункт 6 статті 40 Закону № 3480 та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364 визначає строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної), встановлені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється: для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно; для емітентів облігацій - з дня реєстрації випуску облігацій до 31 грудня звітного року включно. Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок. Емітент має право додатково подавати іншу інформацію. Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (пп.1-3, 6 ст.40 Закону №3480).
Зокрема, пунктом 1 Глави 7 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, передбачено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (надалі за текстом -«Закон № 448/96-ВР») визначено правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 8 цього Закону визначені повноваження Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку. Зокрема, відповідно до пункту 10 зазначеної статті Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
З урахуванням вимог вищевказаної статті Закону № 448/96-ВР уповноваженою особою позивача 10.02.2010р. прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 12-ЧК яким зобов'язано відповідача в термін до 01.06.2010р. виконати вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, а сааме: опублікувати в офіційному друкованому виданні ДКЦПФР та розмістити в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну інформацію за 2008р.
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.97 № 2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001 № 27) (далі - Правила) визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Пунктом 4.6. Правил передбачено, що у разі неявки особи, яка притягується до відповідальності (її представника), акт про правопорушення може бути складено при умові своєчасного повідомлення юридичної особи про час та місце підписання акта про правопорушення. У цьому випадку акт про правопорушення складається в той самий день, на який було викликано особу, яка притягається до відповідальності, та робиться відповідний запис на акті про те, що представник юридичної особи, яка притягається до відповідальності, на підписання акта про правопорушеня не з'явився.
Як вбачається з матеріалів справи ВАТ «Жашківське АТП - 17141»станом на 02.06.2010р. не виконало вимоги вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, у зв'язку з чим позивачем було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.06.2010р. вих.№01-741, викликано представника відповідача для складання акту і надання пояснень 09.06.2010р.
Оскільки представник відповідача на виклик не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, то акт про виявлене правопорушення № 39-ЧК від 09.06.2010р. був складений у його відсутність та разом із постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів 09.06.2010р. вих. №01-806 відправлений відповідачу рекомендованим листом.
Відповідно до вимог пункту 7.1. розділу 7 Правил у разі відсутності керівника або представника юридичної особи справу може бути розглянуто лише у разі, якщо є дані про своєчасне її повідомлення про місце та час розгляду справи, а також у випадку якщо від юридичної особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ «Жашківське АТП - 17141»було повідомлено своєчасно, про що свідчить поштова квитанція по списку №6214 від 06.06.2010р.
09.06.2010р. позивачем була винесена постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, а 17.06.2010р. - постанова № 76-ЧК про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, в розмірі 102000грн.00коп. Вказану постанову було направлено позивачу поштою, про що свідчить поштова квитанція по списку №1701 від 17.06.2010р.
Оскільки представник відповідача не з'явився 09.06.2010р. до позивача для складання акту про правопорушення на ринку цінних паперів, тому позивачем правомірно застосовано до ВАТ «Жашківське АТП -17141»штрафні санкції у розмірі 102000 грн. 00 коп. відповідно до постанови №76-ЧК від 17.06.2010р.
Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення штрафних санкцій з відповідача за порушення законодавства та не надання регулярної інформації за 2009р. до Черкаського територіального управління ДКЦПФР.
Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, постанова Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідачем в 10-ти денний термін, не оскаржувалася, штраф в добровільному порядку не сплачено.
Отже, суд дійшов висновку про правомірність застосування до відповідача штрафних санкцій.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 128, 158 -163, 254 КАС України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Жашківське автотранспортне підприємство 17141»(19200, Черкаська область, Жашківський район, м. Жашків, вул.Перемоги, 11, код 03119500) на користь бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, 225) штраф за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 102 000 грн. 00 коп. (сто дві тисячі 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 01 жовтня 2010 року.
Суддя Л.В.Трофімова