04 березня 2024 р. справа № 400/5683/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачадержавної установи "Миколаївський слідчий ізолятор", вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54005,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» (далі відповідач), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та зарахуванні наявної вислуги років у пільговому обчисленні, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років позивачу згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та п. 3 постанови КМУ від 17.07.92 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей";
2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що на момент звернення до суду мав вислугу років в календарному обчисленні 20 років 6 місяців 3 дні, в пільговому обчисленні 27 років 1 місяць 4 дні. Позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про зарахування його календарної вислуги років, вислугу в пільговому обчисленні, однак відповідач відмовив у зарахуванні пільгової вислуги та зазначив про можливість такого обчислення лише при призначенні пенсії за наявності необхідної календарної вислуги років. На переконання позивача, відмова відповідача в зарахуванні до календарної вислуги років пільгової вислуги, носить протиправний характер. Відповідно до п. 3 пп. "в" Порядку № 393 (в редакції постанови КМУ від 16 листопада 2001 р. № 1497) до вислуги років для визначення розміру пенсії, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ. Наказом МВС України від 29 липня 2008 р. № 361 посада оперуповноваженого карного розшуку міського відділу, яку позивач займав з 21 серпня 2003 р. і до 21 листопада 2005 р. віднесена до такого переліку. Норми Порядку № 393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в поліції, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. Згідно з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 27 червня 2018 р. у справі № 750/9775/16-а, від 3 березня 2021 р. у справі № 805/3923/18, від 14 квітня 2021 р. у справі № 480/4241/18, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду походження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатися іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема і Порядком № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особа набула в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Таким чином, передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і йому не суперечить.
Відповідач подав відзив, в якому позов не визнав. Свою позицію аргументував тим, що до нього з заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу на тої час, не звертався. Відповідно до Порядку № 393 визначають порядок обчислення вислуги років лише для призначення пенсії. Відтак, вимога позивача про здійснення перерахунку та зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач проходить службу у Державній установі «Миколаївський слідчий ізолятор» та має вислугу років в календарному обчисленні 20 років 6 місяців 3 дні.
29.03.23 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та зарахування пільгової вислуги відповідно до п. а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
07.04.23 р. відповідач відмовив в зарахуванні до календарної вислуги років позивача пільгової вислуги, пославшись на те, що таке зарахування не передбачено чинним законодавством, а ст. 12 п. "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що пільгова вислуга років зараховується працівнику виключно у разі, якщо він має необхідну календарну вислугу років.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17.07.92 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Державним департаментом з питань виконання покарань.
Відповідно до підпункту “г” пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів:
- особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Державним департаментом з питань виконання покарань, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони;
- час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
10.04.13 р. Міністерством юстиції України видано наказ № 669/5 “Про затвердження Переліку посад та порядку встановлення пільгового заліку вислуги років для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України”.
У свою чергу, необхідно зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 прийнято відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.
Згідно до преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", він визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Означений нормативно-правовий акт має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких є наявність певної вислуги років.
Стаття 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 не є нормативним актом, який визначає правила обчислення вислуги років під час проходження служби в органі Державної кримінально-виконавчої служби України як на тому наполягає позивач, оскільки таке рішення Урядом прийнято на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
До того ж, положення постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Враховуючи те, що позивач наразі проходить службу в органі Державної кримінально-виконавчої служби України, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, на думку суду, у Державної установи “Миколаївський слідчий ізолятор” не виникло обов'язку із зарахування позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні.
Щодо посилань позивача на постанови Верховного Суду від 27 червня 2018 р. у справі № 750/9775/16-а, від 3 березня 2021 р. у справі № 805/3923/18, від 14 квітня 2021 р. у справі № 480/4241/18, то таке посилання суд не приймає до уваги, оскільки у цих справах та у справі, що розглядається правовідносини не є подібними. Визначальним у цьому випадку є змістовний критерій. Так, у вказаних справах предмет спору стосувався права особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, враховуючи наявність пільгового стажу, який вираховується відповідно до підзаконного нормативно-правового акту (Постанова № 393). Ця позиція поширюється як на працюючих поліцейських для цілей обрахунку вислуги років, яка дає право на призначення пенсії згідно Закону № 2262-XII, враховуючи пільгове нарахування стажу, так і на звільнених зі служби в поліції з цією ж метою.
Натомість у цій справі спірне питання пов'язано із зарахуванням до стажу служби вислугу років на пільгових умовах працюючому, який продовжує службу без цілі призначення пенсії за вислугу років, до того ж позивач проходить службу в органі Державної кримінально-виконавчої служби України.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до державної установи «Миколаївський слідчий ізолятор» (вул. Лагерне поле, 5, м. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 08564067), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз