Постанова від 12.10.2010 по справі 2а-4294/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-4294/10/2370

12.10.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого -судді: Паламар П.Г.,

при секретарі: Поштаренко О.І. ,

за участю прокурора - Зубенка В.С., представника позивача Чобітько Ю.М. -за довіреністю розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси, адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства „Жашківське автотранспортне підприємство 17141” про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства „Жашківське автотранспортне підприємство 17141” штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 102 000 грн.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що постановою від 17.06.2010 року на відповідача був накладений штраф за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 102 000 грн. Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав постанову в терміни, визначені розділом XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, позивач просить стягнути зазначену суму в судовому порядку.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

Заслухавши пояснення і доводи прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, є Закон України „Про цінні папери та фондовий ринок” № 3480-IV від 23.02.2006 року (далі по тексту -Закон № 3480).

Емітентом згідно статті 2 цього Закону визначено юридичну особу, Автономну Республіку Крим або міську раду, а також державу в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Відповідно до п. 1 ст. 40 Закону № 3480 регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Річною інформацією про емітента, в свою чергу, є: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу, орган управління емітента, його посадові особи та засновники, господарська та фінансова діяльність емітента, цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів, річна фінансова звітність, аудиторський висновок.

При цьому строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює також додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені в Положенні про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженому рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року (далі по тексту - Положення).

Так, згідно п. 1 Глави 7 Розділу V Положення розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:

розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Судом встановлено, що відповідач -відкрите акціонерне товариство „Жашківське автотранспортне підприємство 17141” зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області 15.07.1996 року, реєстраційний номер 10000009508, ідентифікаційний код 03119500.

З огляду на викладені вище норми Закону № 3480 відповідач є емітентом, в розумінні цього Закону, та має дотримуватись обов'язку щодо розкриття річної інформації у визначеному Положенням порядку та строки.

В той же час, відповідачем в порушення вищезазначених строків річну інформацію за 2006 рік станом на 10.02.2010 року до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надано.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно ст. 5 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” № 448/96-ВР від 30.10.1996 року, що визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, здійснюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Статтею 8 цього Закону до повноважень Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку віднесено право:

здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;

проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів;

надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;

накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів тощо.

Розпорядженням уповноваженої особи Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 10-ЧК від 10.02.2010 року зобов'язано відповідача у термін до 01.06.2010 року усунути вищезазначені порушення законодавства про цінні папери та письмово проінформувати уповноважену особу про виконання цього розпорядження.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена ст. 11 Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” № 448/96-ВР від 30.10.1996 року в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, згідно якої Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідне положення міститься також в п. п. 1.8 п. 1 Розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року, відповідно до якого за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовується штраф у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З урахуванням вимог вищевказаної статті Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” № 448/96-ВР та п. 1 Розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, уповноваженою особою Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів щодо відкритого акціонерного товариства „Жашківське автотранспортне підприємство 17141” винесено постанову № 77-ЧК від 17.06.2010 року про накладення на відповідача штрафу в розмірі 102 000 грн., яка згідно списку згрупованих внутрішніх поштових відправлень 17.06.2010 року направлена на адресу відповідача рекомендованим листом.

Згідно Розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, що врегульовує питання виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, штраф, накладений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Сплачують штрафи юридичні особи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.

При цьому документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (відповідного підрозділу територіального органу Комісії).

У разі ж несплати штрафу юридичною особою протягом вищезазначеного строку, штраф стягується в судовому порядку.

Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив, постанову про його накладення не оскаржив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Жашківське автотранспортне підприємство 17141”, ідентифікаційний код 03119500, в доход бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 102 000 (сто дві тисячі) грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя П.Г. Паламар