Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
19 жовтня 2010 р. № 2-а- 9488/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді-Самойлової В.В.
при секретарі-Скляр С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом
сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження"
до Державної екологічної інспекції в Харківській області
провизнання дій незаконними та скасування припису,
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Відродження" звернулось до належного суду в порядку адміністративного судочинства з вказаним позовом, в якому просило визнати неправомірними дії Державної екологічної інспекції в Харківській області щодо проведення стосовно товариства планової перевірки в період з 20.05.2010 року по 10.06.2010 року з питання дотримання вимог природоохоронного законодавства, визнати незаконним акт відповідача № 00241 від 20.05.2010 р.-10.06.2010 року та скасувати його припис № 04-22-79 від 16.06.2010 року, посилаючись на дію мораторію на проведення перевірок суб"єктів господарювання, не віднесених до суб"єктів з високим ступенем ризику від господарської діяльності у сфері перевірки, який було накладено постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року ", на підставі чого відповідачеві було відмовлено в допуску до перевірки, не дивлячись на що, останнім було складено оскаржуваний акт перевірки та винесено на їх адресу припис про усунення недоліків, встановлених перевіркою, що на їх думку, з вищезазначених підстав є незаконним та дає відповідачеві в майбутньому можливість застосувати до нього фінансові санкції за невиконання даного припису.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю Серебрянікова Д.Г. підтримала позовні вимоги повністю та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав суду заперечення на адміністративний позов та заяву про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає зі слідуючих підстав.
Встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Харківській області на виконання затвердженого плану на II квартал 2010 року та на підставі направлення № 00241 було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ "Відродження", за результатами якої було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 00241 від 20.05.2010 р.-10.06.2010 року.
16 червня 2010 року на підставі вказаного Акту перевірки Державною екологічною інспекцію в Харківській області було складено припис № 04-22-79 про усунення позивачем порушень, встановлених під час здійснення планової перевірки.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Статтею 2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать:
а) здійснення комплексного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища в республіці, проведення єдиної науково-технічної політики з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, координація діяльності міністерств, відомств, підприємств, установ та організацій в цій галузі;
б) державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки
Згідно з Положенням про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) (п. 1), затвердженим Указом президента України від 27.12.2005 р., саме це Міністерство є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, геологічного вивчення надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності. Мінприроди України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в його складі урядові органи державного управління, уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього прирордного середовища в АР Крим, територіальні органи інспекції, установи та організації, що перебувають в його управлінні Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища).
Відповідно до Положення "Про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19 грудня 2006 р. № 548, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за №120/13387, державна екологічна інспекція в областях, є спеціальним підрозділом Мінприроди України. Повноваження Інспекції в областях поширюються на територію відповідної області.
Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Згідно п. 4 Положення "Про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19 грудня 2006 р. № 548, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 р. за №120/13387, Інспекція відповідно до покладених на неї завдань:
1) здійснює державний контроль за:
а) додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами;
б) додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу;
в) забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин, у межах галузі атестації на право виконання цих вимірювань;
г) додержанням вимог екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до положення ст. 9 ч. 1 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже, Державна екологічна інспекція в Харківській області є повноважним органом щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції вправі здійснювати перевірку радіаційної безпеки на відповідній території.
Безпідставними на думку суду є посилання позивача щодо протиправності дій відповідача стосовно проведення перевірки внаслідок дії мораторію на проведення перевірок суб"єктів господарювання не віднесених до суб"єктів з високим ступенем ризику від господарської діяльності у сфері перевірки, оскільки це спростовується наступним.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до затвердженого переліку суб"єктів господарювання Харківської області з високим ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища від 23.0709 року першим заступником голови Харківської обласної державної адміністрації Бабаєвим В.М. та погоджений з відповідними органами, ТОВ "Відродження" віднесено до даного переліку суб"єктів господарювання.
Суд звертає увагу, що зазначене рішення суб"єкта владних повноважень не оскаржено, не визнано недійсним та є чинним на теперішній час.
Таким чином, суд, з огляду на вищевикладене, дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 128, 159, 160 КАСУ, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" до Державної екологічної інспекції в Харківській області про визнання дій незаконними та скасування припису.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ- з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги з направленням її копії до апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 21.10.2010 року.
Суддя Самойлова В.В.