номер провадження справи 18/155/23
28.02.2024 справа № 908/2234/23
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Левкут Вікторії Вікторівни, при секретарі судового засідання Непомнящій Н.П.,
розглянувши матеріали заяви Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області від 20.02.2024 про відстрочення виконання рішення у справі №908/2234/23
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Збут-Енерго Плюс” (проспект Героїв Харкова, буд. 64А, м. Харків, 61001)
до відповідача Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Єдності, буд. 32, м. Пологи, Пологівський район, Запорізька область, 70600; адреса тимчасового перебування: вул. Незалежної України, 57-а, м. Запоріжжя, 69035)
про стягнення 95767,69 грн.
учасники справи:
від позивача: не з'явився
від відповідача (заявника): Спесивцева О.С., довіреність № 01-35/667 від 10.11.2023
До Господарського суду Запорізької області 21.02.2024 через підсистему “Електронний суд” ЄСІТС надійшла заява про відстрочення виконання рішення у справі № 908/2234/23 на термін до 31.12.2024.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 21.02.2024 вказана заява визначена для розгляду судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 21.02.2024 заяву прийнято до розгляду, розгляд заяви призначено на 28.02.2024.
Представник заявника (відповідача) у судовому засіданні в повному обсязі підтримав викладені у заяві доводи.
Позивач заперечень на заяву відповідача про відстрочення виконання рішення у справі № 908/2234/23 не надав, представника у судове засідання не направив.
В судовому засіданні 28.02.2024 судом оголошену вступну та резолютивну частини ухвали.
Розглянувши заяву Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області про відстрочення виконання рішення у справі №908/2234/23, проаналізувавши матеріали та обставини справи, суд визнав наявними підстави для її часткового задоволення, виходячи з наступного.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 29.01.2024 у справі №908/2234/23 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Єдності, буд. 32, м. Пологи, Пологівський район, Запорізька область, 70600; адреса тимчасового перебування: вул. Незалежної України, буд. 57-а, м. Запоріжжя, 69035; ідентифікаційний код 02126354) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Збут-Енерго Плюс” (пр. Героїв Харкова, буд. 64А, м. Харків, Харківська область, 61001; ідентифікаційний код 43709245) 59311,75 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч триста одинадцять грн. 75 коп.) основного боргу та 1329,82 грн. (одну тисячу триста двадцять дев'ять грн. 82 коп.) судового збору. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення набрало законної сили 20.02.2024.
На виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 29.01.2024 у справі № 908/2234/23 судом 26.02.2024 видано відповідний наказ.
У своїй заяві відповідач просить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 29.01.2024 у справі № 908/2234/23 до 31.12.2024.
Згідно із ч. 1 ст. 239 ГПК України, суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Положенням ч. 3 ст. 331 ГПК України передбачено, зокрема, що підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч.ч. 4, 5 ст.331 ГПК України).
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, а тому оцінка доказів, що підтверджують зазначені обставини повинна бути здійснена судом за правилами ст. 86 ГПК України.
При вирішенні питання про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення, суд виходить з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. При цьому, при прийнятті рішення про надання розстрочки та відстрочки суд має враховувати, що відстрочка або розстрочка виконання рішення допускається лише у виняткових випадках і залежно від обставин справи.
Винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання розстрочки виконання судового рішення, має бути підтверджена відповідними засобами доказування, а до заяви повинні бути додані докази щодо неможливості чи ускладнення виконання рішення.
Тобто, можливість надання відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку у будь-якому випадку пов'язується з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. При цьому рішення про відстрочення виконання рішення суду має ґрунтуватись на додержанні балансу інтересів стягувача та боржника.
В обґрунтування заяви про надання відстрочення виконання судового рішення відповідач вказує наступне. Фінансування Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Для виконання рішення за справою № 908/2234/23 потрібно внести зміни до кошторису, які потребують певного часу. Пологівською районною державною адміністрацією Запорізької області було направлено лист до Запорізької обласної державної адміністрації від 01.02.2024 № 01-33/0060 «Про потребу в додаткових коштах» стосовно виділення додаткових коштів на виконання рішення за справою № 908/2234/23. Запорізькою обласною державною адміністрацією листом від 16.02.2024 №01271/0820 повідомлено про внесення змін до обсягів бюджетних асигнувань на 2024 рік. Відповідно до повідомлень від 16.02.2024 №22/1 та №21/2 кошти на погашення заборгованості за рішенням Господарського суду Запорізької області від 29.01.2024 у справі №908/2234/23 будуть виділені в серпні 2024 року у розмірі 93042,00 грн.
Проаналізувавши доводи відповідача щодо надання відстрочки виконання судового рішення по справі та надані в обґрунтування вказаного клопотання докази, зважаючи на ті аргументи, які викладені відповідачем в підтвердження необхідності відстрочення виконання судового рішення, суд констатує існування об'єктивних обставин, які ускладнюють виконання рішення.
Пологівська районна державна адміністрація Запорізької області є органом держаної виконавчої влади і в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території Пологівського району Запорізької області.
Фінансування Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2002 № 228 затверджено Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ.
Відповідно до абзацу другого пункту 5 Порядку Установи мають право брати бюджетні зобов'язання та здійснювати платежі в межах бюджетних асигнувань, установлених затвердженими та погодженими у випадках, передбачених цим Порядком, кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а заклади фахової передвищої та вищої освіти, наукові установи та заклади охорони здоров'я також установлених затвердженими та погодженими у випадках, передбачених цим Порядком, планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.
Для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів (далі - розпорядники) (абзац перший пункту 6 Порядку).
У разі внесення змін до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету, плану спеціального фонду складаються відповідні довідки, які затверджуються і виконуються у тому ж порядку, що і кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, складаються зведення показників спеціального фонду кошторису та розрахунки, які обґрунтовують зміни показників видатків бюджету або надання кредитів з бюджету (абзац другий пункту 47 Порядку).
Запорізькою обласною військовою адміністрацією, як головним розпорядником бюджетних коштів по програмі за КПКВК 7781010 «Здійснення виконавчої влади у Запорізькій області», у відповідь на звернення відповідача листом № 01271/08-20 від 16.02.2024 повідомлено, що за підсумками розгляду питання виділення додаткових коштів у сумі 93041,57 грн. внесені зміни до обсягів бюджетних асигнувань, затверджених розпорядникам бюджетних коштів на 2024 рік.
Згідно повідомлень №№ 22/1, 22/2 від 16.02.2024 про зміни бюджетних асигнувань на 2024 рік Пологівській районній державній адміністрації на серпень 2024 року заплановано виділення бюджетних коштів в розмірі 93042,00 грн. (інші видатки).
Судом враховано вищенаведені обставини, надано оцінку на предмет можливості виконання судового рішення при наданні відстрочки, враховано, що відстрочка виконання рішення не порушить баланс інтересів сторін, а саме, досягнення мети виконання судового рішення при максимальному дотриманні співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора.
Разом з тим, враховуючи, що виділення додаткових коштів відповідачу затверджено на серпень 2024 року, суд визнав доцільним строк відстрочення виконання судового рішення обмежити 30.09.2024 (з урахуванням часу на отримання бюджетних асигнувань і здійснення платежу на виконання рішення суду).
З урахуванням викладеного, з метою реального виконання рішення суду та дотримання балансу інтересів сторін, суд визнав, що наведені відповідачем обставини є підставою для часткового задоволення заяви відповідача про надання відстрочки виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 29.01.2024 у справі № 908/2234/23 строком до 30.09.2024.
Керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області від 20.02.2024 про відстрочення виконання рішення у справі №908/2234/23 - задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 29.01.2024 у справі № 908/2234/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Збут-Енерго Плюс» до відповідача Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області про стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Збут-Енерго Плюс» 59311,75 грн. основного боргу та 1329,82 грн. судового збору на термін до 30.09.2024.
3. В іншій частині у задоволенні заяви відмовити.
Повний текст ухвали складено та підписано 04.03.2024.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення суддею та може бути оскаржена протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили (ст.ст. 235, 255, 256 ГПК України). Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В. Левкут