28 лютого 2024 року Справа № 480/189/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/189/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату щомісячної доплати з 01.07.2021 виходячи із суми 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, без обмеження максимального розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, з урахуванням виплаченої суми, на виконання вимог абз.1 п.1 постанови Уряду № 713, без застосування абз. 3 цього пункту постанови, оскільки абз. 3 п. 1 зазначеної постанови застосовується виключно при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, а не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсійного забезпечення. Відповідач листом відмовив позивачу у здійсненні нарахування та виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, а тому позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Ухвалою суду від 09.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/5261/22 від 07.10.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від № 11/47874/23 від 06.01.2021, виходячи з 86% відповідних сум грошового забезпечення та вислуги в 32 роки - без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії..
Відповідач, на виконання вказаного рішення суду, здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.
Після проведення перерахунку відповідачем не була включена до складу пенсії щомісячна доплата в розмірі 2000 грн, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021.
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо нарахування та виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Уряду № 713, у розмірі 2000 грн, з урахуванням вже виплачених сум.
22.12.2023 відповідач листом відмовив позивачу у проведенні перерахунку з врахуванням щомісячної доплати, зазначивши, що після проведення перерахунку на виконання рішення суду у справі № 480/5261/22, розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн, а тому підстави для нарахування щомісячної доплати відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною 4 ст. 63 вказаного Закону № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (в редакції від 01.01.2016) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
30.08.2017 Уряд прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджені схеми посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.
На виконання ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, Урядом 21.02.2018 прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Підставою для перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення, видана уповноваженим органом.
Судом встановлено, що відповідач, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/5261/22, здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 проводився не у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для позивача нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тобто не з підстав встановлених Законом № 2262-XII, без відповідної заяви позивача чи рішення Кабінету Міністрів України.
Підставою ж для такого перерахунку слугувало рішення суду, яким було поновлено право позивача на отримання пенсії у належному розмірі з 01.04.2019.
14.07.2021 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Урядом було прийнято постанову № 713 Про додатковий захист окремих категорій осіб.
Абзацом 1 п. 1 зазначеної постанови установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Абзацом 3 цього ж пункту встановлено, що особам, зазначеним в абзацах 1 та 2 цього пункту, пенсії яких перераховувалися після 01.03.2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022 № 2146-ІХ Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перерахунку збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перерахування не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
З аналізу даних норм постанови Уряду вбачається, що з 01.07.2021, особам яким призначено пенсію до 01.03.2018 до розмірів їх пенсій, визначених станом на 01.03.2018, установлено щомісячну доплату у сумі 2000 грн. При цьому, у випадку перерахування пенсії після 01.03.2018, така доплата не виплачується, крім випадків коли розмір пенсії після такого перерахунку збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії після перерахунку не досягла 2000 грн, щомісячна доплата встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Матеріалами справи підтверджується факт того, що після виконання рішення суду, яким поновлено порушене право позивача, розмір пенсії позивача збільшився.
Суд вважає, що збільшення розміру пенсії на підставі рішення суду в контексті спірних відносин не може розцінюватися як збільшення розміру пенсії у відповідності до норми абз. 3 п. 1 постанови Уряду № 713, оскільки таке збільшення сталося внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії в належному розмірі з 01.04.2019, а не внаслідок перерахунку пенсії відповідно до норм спеціального Закону № 2262-XII, у зв'язку зі зміною правового регулювання, якими змінено складові грошового забезпечення
Відтак відповідач безпідставно керувався нормою абз. 3 п. 1 постанови Уряду № 713, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача.
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, суд зазначає наступне.
З 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, втратила чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Спір у цій справі не стосується правомірності обмеження пенсії позивача максимальним розміром, що становить десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, так як рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.10.2022 у справі № 480/5261/22, уже розглянуто це питання.
Враховуючи встановлену судовим рішенням безпідставність застосування до пенсії позивача обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, що свідчить про обґрунтованість позову в цій частині.
За нормами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно ст. 139 КАС України та враховуючи, що позов підлягає задоволенню, суд визнає необхідним стягнути на користь позивача з відповідача суму судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у нарахуванні щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 у розмірі 2000 гривень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 1211,2 грн судових витрат.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал