Справа №461/798/24
Провадження №3/461/444/24
29 лютого 2024 року м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Радченко В.Є., при секретарі судового засідання Штогрині В.-Н.Л., за участю представника митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Державної митної служби України,про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 закордонний паспорт НОМЕР_1 , -
за ч.1 ст.483 Митного Кодексу України,-
В період з 17.06.2022 по 19.08.2022 через пункт пропуску «Медика- Шегині» митного поста «Мостиська» Львівської митниці громадянка України ОСОБА_1 ввезла на митну територію України, в якості гуманітарної допомоги, три транспортних засобів марки: «FIAT STILO», номер кузова НОМЕР_2 , 17.06.2022; «KIA MOTOR», номер кузова НОМЕР_3 , 19.08.2022; «LAND ROVER FREELANDER» номер кузова НОМЕР_4 , 19.08.2022. До митного контролю громадянка подавала декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та листи-звернення командира військової частини НОМЕР_5 на ім'я начальника Львівської військової адміністрації та в.о. начальника Львівської митниці. Відповідно до поданих декларацій перелічені транспортні засоби переміщувалися на адресу військової частини НОМЕР_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), як гуманітарна допомога. Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою заповнено та підписано громадянкою ОСОБА_1 . Військова частина НОМЕР_5 листом від 20.04.2023 № 1341, який скеровано на адресу Львівської митниці листом Держмитслужби від 04.05.2023 № 20/20-02-01/7/472 (вх. Львівської митниці від 04.05.2023 № 19699/4-20), надала інформацію про отримання військовою частиною НОМЕР_5 товарів гуманітарної допомоги, що перетнули кордон України у період з 25.05.2022 по 30.12.2022. Відповідно до цього листа гуманітарна допомога транспортні засоби, які були ввезені громадянкою ОСОБА_1 , військовою частиною НОМЕР_5 не отримано. Листом від 10.08.2013 № 2702 командир військової частини НОМЕР_5 повідомив Львівську митницю, що листи-звернення командира військової частини НОМЕР_5 , які подавала до митного контролю громадянка ОСОБА_1 , не видавалися і транспортні засоби військовій частині не передавалися. Відповідно до службових записок управління адміністрування митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Львівської митниці від 12.09.2023 № 7.4-15/41/3128 та від 03.01.2024 № 7.4-15-02/517 вартість транспортних засобів: «FIAT STILO», номер кузова НОМЕР_2 , становить 500 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 17.06.2022 відповідає сумі 15 194,25 гривень; «KIA MOTOR», номер кузова НОМЕР_3 , становить 1300 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 19.08.2022 відповідає сумі 48 383,01 гривень; «LAND ROVER FREELANDER» номер кузова НОМЕР_4 , становить 2700 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 19.08.2022 відповідає сумі 100 487,79 гривень. Загальна вартість транспортних засобів становить 164 065.05 гривень.
Громадянка України ОСОБА_1 вчинила дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару, а також його характеру (під виглядом гуманітарної допомоги переміщувався зовнішньоекономічний товар). Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, хоча була належним чином повідомлена про час та дату розгляду справи шляхом скерування судової повістки за місцем реєстрації. Згідно з інформацією поштового відстеження лист повертається за зворотною адресою у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
У рішеннях Європейського суду з прав людини зазначається, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України» передбачено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка не з'явилася на виклик до суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке їй інкриміноване, та до останньої слід застосувати стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст. 483 МК України.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.483 МК України відповідальність настає переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за явленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відподальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Факт митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №0041/20900/23 від 16.01.2024 року; копією декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, поданою ОСОБА_1 ; листом Львівської митниці №7.4/20-02/8.2/18449 від 21.07.2023 року, копією листа військової частини № НОМЕР_7 від 10.08.2023, доповідною запискою, службовою запискою.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що всі вищезазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_1 у скоєнні митного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а саме остання вчинила дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару, а також його характеру (під виглядом гуманітарної допомоги переміщувався зовнішньоекономічний товар).
Обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, його особу, ступінь вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан, об'єктивно з'ясувавши обставини справи, повно та всебічного дослідивши надані суду докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах встановлених санкцією ч.1 ст.483 МК України, у розмірі 70 % вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил без конфіскації даного товару.
Загальна вартість предметів порушення митних правил згідно з службовою запискою від 12.09.2023 року № 7.4-15/41/3128 становить 164 065,05 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.483 519, 526 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 70 % вартості товару в сумі, що становить 114845,54 грн., без конфіскації товарів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя В.Є. Радченко