Справа № 167/146/24
Номер провадження 3/167/129/24
28 лютого 2024 року м. Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Гармай І. Т., за участю: секретаря судового засідання Ісакової Н. Ю., вивчивши матеріали, які надійшли від відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП)
З відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області в суд надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 756433 від 23 січня 2024 року ОСОБА_1 повторно порушив правила адміністративного нагляду, які встановлені постановою Сокирянського районного суду Чернівецької області від 30 серпня 2022 року, а саме, 28 грудня 2023 року не з'явився на реєстрацію у відділ поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області.
Вказані дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковані за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, згідно трекінгу відстеження поштового відправлення «Укрпошти» судову повістку про розгляд справи 28 лютого 2024 року о 13 год 45 хв ОСОБА_1 було вручено особисто 22 лютого 2024 року. Про причини неявки суду не повідомив, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення судового засідання на адресу суду не надходило.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, доходжу такого висновку.
Згідно вимог п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
При цьому, необхідно зауважити, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, та суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 756433 від 23 січня 2024 року дії ОСОБА_1 органом поліції кваліфіковано за ч. 2 ст. 187 КУпАП, диспозиція якої передбачає відповідальність осіб, яких протягом року було піддано адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 КУпАП відповідальність настає у разі порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції.
За ч. 2 ст. 187 КУпАП визначена відповідальність у разі вчинення дій передбачених частиною 1 ст. 187 КУпАП, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Як вбачається з матеріалів справи, належні відомості про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП в матеріалах відсутні.
На підтвердження повторності вчинення ОСОБА_1 правопорушення та відповідно кваліфікації його дій за ч. 2 ст. 187 КУпАП ст. ДОП ВПД № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області Долею В. М. долучено копію постанови Рожищенського районного суду Волинської області від 04 січня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Пороте, як вбачається з суті правопорушення, ОСОБА_1 не з'явився на реєстрацію 28 грудня 2023 року. Постанова Рожищенського районного суду Волинської області від 04 січня 2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП набрала законної сили 16 січня 2024 року.
Таким чином, на момент дій ОСОБА_1 , що ставляться йому в провину, означеної постанови суду не було, відтак остання не може бути підтвердженням повторності вчинення дій ОСОБА_1 (28 грудня 2023 року) протягом року після накладення адміністративного стягнення (16 січня 2024 року дата набрання чинності).
Разом з цим, суддя зауважує, що згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Проте, в супереч зазначеним вимогам протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 756433 відносно ОСОБА_1 складено 23 січня 2024 року, при тому, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ставиться в провину не з'явлення на реєстрацію 28 грудня 2023 року.
Вказані порушення унеможливлюють розгляд справи судом та прийняття за наслідками такого розгляду законного та об'єктивного судового рішення.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, що є частиною національного законодавства, суд не має права самостійно відшуковувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При цьому звертаю увагу, що належно оформлену справу про адміністративне правопорушення необхідно направити до суду з урахуванням вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суддя
Повернути відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 756433 від 23 січня 2024 року відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, з додатками - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. Т. Гармай