Постанова від 27.02.2024 по справі 420/22845/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/22845/23

Перша інстанція: суддя Самойлюк Г.П.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Домусчі С.Д.

суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.12.2019 та з березня 2023 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років 45%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20%, надбавки за специфічні умови проходження служби 98,15% та 100%, премії 58,50% та 167,92%) та сплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше проведених виплат,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії, оформлену листом від 18.07.2023 №1500-0203-8/97726;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням таких основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4900 грн, оклад за спеціальне звання - 2400 грн, надбавка за вислугу років 45 % - 3285 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 980 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 98,15% - 10389,17 грн, премія 58,50% - 12 843,19 грн та сплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії з березня 2023 року відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням таких основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4900 грн, оклад за спеціальне звання - 2400 грн, надбавка за вислугу років 45 % - 3285 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 980 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 100 % - 10585 грн, премія 167,92% - 37194,28 грн. з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позову позивач вказував, що відповідно до ч.ч.1,2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей із введенням в дію цього закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На момент призначення та виплати пенсії відбулась як зміна розміру видів грошового забезпечення поліцейських, так і були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Позивач зазначав, що з метою реалізації права на належний розмір пенсії, звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії, додавши до останньої відповідні документи.

При цьому позивач звертав увагу, що підставою вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами: через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу ПФУ органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку№45 або за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами. Позивач зазначає, що до заяви було додано, зокрема, лист Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області №14/П-266 від 03.05.2023р., та лист сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від - 38.2021 року № 714/48-2021 з додатком інформації про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії поліцейським за листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, які містять офіційну інформацію щодо додаткових видів забезпечення по посаді, яку він обіймав.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2023 року, ухваленим в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження, частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 .

Визнана протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.07.2023 про перерахунок пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.07.2023 про перерахунок пенсії з урахуванням Листа сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від - 38.2021 року № 714/48-2021 з додатком інформації про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії поліцейським за листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, з прийняттям відповідного рішення.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає про неврахування судом першої інстанції того факту, що лист ГУПФУ абсолютно точно можна ідентифікувати, як офіційну відмову відповідача.

Відповідач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Наказом начальника ГУНП в Одеській області № 402 о/с від 30.05.2016

відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” позивача звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч.1 статті 77 (за власним бажанням) з 31 травня 2016 року.

Розмір пенсії позивача обчислено з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4900 грн., оклад за спеціальне звання - 2400 грн., надбавка за вислугу років 45 % - 3285 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20% - 980,00 грн, середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення (премії), визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням - 3125,80 грн., основний розмір пенсії становить - 11565,00 грн.

У відповідності до довідки Ліквідаційної комісії про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб”, позивач отримав наступні додаткові види грошового забезпечення: з 01.06.2014 року по 06.11.2015 року - надбавка за виконання особливо важливих завдань (1069,88 грн. щомісячно, жовтень 2015-1108,50 грн., листопад 2015 - 221,90 грн. всього 18449,48 грн.), премія (всього 104300,37 грн.); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - всього 3741,00 грн.).

Згідно довідки ГУНП в Одеській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб", з 07.11.2015 року по 31.05.2016 року фактично такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби, премія встановлені однак не виплачувались та складають 0 грн., та відповідно такі складові за цей період не враховані при розрахунку пенсії позивача.

Листом сектора з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 20.08.2021 року № 714/48-2021 з додатком встановлені середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії поліцейським за листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.

За прирівняною посадою, яку обіймав позивач - заступник начальника ГУНП в Одеській області - начальника кримінальної поліції, станом на листопад 2019 року середній розмір надбавки за специфічні умови проходження служби - 98,15%, розмір премії складає 58,50%.

Згідно інформації Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області (лист від 03.05.2023 №14/П-266) додаткові види грошового забезпечення за прирівняною посадою, яку займав позивач, складають: надбавка за специфічні умови служби - 100% у сумі 10585 грн.; премія щомісячна - 167,92% у сумі 37194,28 грн.

11.07.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії, в якій, посилаючись на лист Національної поліції України №8714/09/29-2019 від 26.07.2019 року, яким доведено до головних управлінь НП в областях інформацію про необхідність виплати поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, передбаченої абз.3 підпункту 4 Постанови №988 та лист Національної поліції України щодо грошового забезпечення поліцейських №2388/09/48-2021 від 24.02.2021 року, яким визначені середні розміри, що фактично були сплачені поліцейським за листопад 2019 року щодо премій та надбавок за специфічні умови проходження служби, зазначив, що має місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, з урахуванням якого останній має право на перерахунок пенсії. За посадою заступника начальника ГУНП в Одеській області-начальника кримінальної поліції, відповідно до листа сектора з питань пенсійного забезпечення НП України №2388/09/48-2021 з додатком, розмір премії складає 58,50%, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби-98,15%.

Листом №1500-0203-8/97726 від 18.07.2023 року ГУПФУ в Одеській області повідомлено позивача, що відповідно до постанови № 713 був проведений перерахунок пенсії з 01.07.2021 року та нарахована щомісячна доплата в розмірі 2000,00 грн. Розмір пенсії становив 13189,98 грн.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” до розміру пенсії позивачу з 01.03.2022 року нарахована індексація пенсії в сумі 1566,60 грн, сума пенсії - 14756,58 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” з 01.03.2023 року позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн, сума пенсії - 16256,58 грн.

Крім того, відповідачем зазначено про відсутність інших підстав для проведення перерахунку пенсії.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ (затверджений постановою правління ПФУ від 31 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрований в Мінюсті України 15 лютого 2007 року за № 135/13402; далі по тексту - Порядок № 3-1).

Згідно пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабміном України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Такий правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Також Верховний Суд у своїх постановах, зокрема від 20.03.2018 у справі № 636/662/17, від 03.07.2018 у справі № 709/2728/16-а, від 10.07.2018 у справі № 553/3053/16-а, зазначав, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Як підтверджено матеріалами справи, 11.07.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії, в якій, посилаючись на лист Національної поліції України №8714/09/29-2019 від 26.07.2019 року, яким доведено до головних управлінь НП в областях інформацію про необхідність виплати поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, передбаченої абз.3 підпункту 4 Постанови №988 та лист Національної поліції України щодо грошового забезпечення поліцейських №2388/09/48-2021 від 24.02.2021 року, яким визначені середні розміри, що фактично були сплачені поліцейським за листопад 2019 року щодо премій та надбавок за специфічні умови проходження служби, зазначив, що має місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, з урахуванням якого останній має право на перерахунок пенсії. За посадою заступника начальника ГУНП в Одеській області-начальника кримінальної поліції, відповідно до листа сектора з питань пенсійного забезпечення НП України №2388/09/48-2021 з додатком, розмір премії складає 58,50%, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби-98,15%., що немає наслідком виникнення для ГУ ПФУ обов'язку вчинити відповідні дії щодо перерахунку та виплати пенсії позивача.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що позивач не надав відповідачу довідку відповідного зразка видану на його ім'я для перерахунку пенсії, а тому відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії, зокрема виключно на підставі заяви та листа Національної поліції України №8714/09/29-2019 від 26.07.2019 про доведення інформації до підлеглих структур.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, оскільки за наслідками розгляду справи не встановлено факту порушення прав чи інтересів апелянта.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «РуїзТорія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Інші зазначені відповідачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Відповідно до пункту 2 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Враховуючи викладене, судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, відтак оскаржуване рішення суду відповідно до вимог статті 317 КАС України підлягає скасуванню з одночасним прийняттям постанови про відмову у задоволенні позовних вимог з наведених вище підстав.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2-12, 72-78, 242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2023 року у справі №420/22845/23 - скасувати та ухвалити у справі нову постанову.

Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.12.2019 та з березня 2023 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років 45%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20%, надбавки за специфічні умови проходження служби 98,15% та 100%, премії 58,50% та 167,92%) та сплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, за наявності яких постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 27.02.2024

Суддя-доповідач С.Д. Домусчі

Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький