27 лютого 2024 року Чернігів Справа № 620/2588/24
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І., перевіривши матеріали адміністративного позову Керівника Ніжинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Комарівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Ніжинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Комарівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області? про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не вжив заходи щодо організації проведення робіт із винесення меж гідрологічної пам'ятки природи місцевого значення ''Озеро''Ворона'', чим вчинив протиправну бездіяльність.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Особливості звернення до адміністративного суду прокурора визначені ст. 53 КАС України. В силу положень частини третьої та четвертої цієї статті у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених ст. 169 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно ж із ч.4 ст. 23 цього Закону наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Суд вважає за необхідне підсумувати, що таке представництво: по-перше може бути реалізовано у виключних випадках, зокрема у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; по-друге прокурор у позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, зазначає орган, уповноважений державною здійснити відповідні функції у спірних правовідносинах; по-третє прокурор повинен пересвідчитися, що відповідний державний орган не здійснює захисту інтересів держави (тобто, він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається).
Як убачається з матеріалів позову та змісту позовної заяви, керівник Ніжинської окружної прокуратури на обґрунтування необхідності захисту порушення, на його думку, інтересів держави та підстав для звернення до суду зазначив, що предметом спору у даному позові є питання невжиття відповідачем відповідних заходів щодо організації проведення робіт із винесення меж гідрологічної пам'ятки природи місцевого значення ''Озеро''Ворона'', а, оскільки уповноважений на здійснення захисту державних інтересів у зазначених правовідносинах орган, на даний час неналежно виконує свої повноваження щодо їх захисту, шляхом звернення до суду із позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не вжиття вказаних заходів, то враховуючи вимоги статті 23 Закону України «Про прокуратуру», органи прокуратури уповноважені вжити заходи представницького характеру.
Відповідно до пункту 6 Положення про Державну екологічну інспекцію в Чернігівській області, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 01.03.2023 № 45 звертається до суду із позовом щодо:
-обмеження чи зупинення діяльності суб'єктів господарювання і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин;
- визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Отже, вказаним Положенням Державній екологічній інспекції у Чернігівській області надано право звернення до суду з вимогами, пов'язаними з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Проте прокурором у позові зазначено, що відповідачем не вжито заходів для оформлення землевпорядної документації відповідно до вимог Земельного кодексу України, тобто у зв'язку з невиконанням відповідачем земельного законодавства України, контроль за дотриманням якого не покладено на Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області.
Враховуючи викладене, у контролюючого органу (Держекоінспекції) не виникло право звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності - Комарівської сільської ради щодо невжиття заходів з приводу організації проведення робіт із встановлення меж гідрологічної Пам'ятки природи «Озеро «Ворона» на місцевості та зобов'язання вчинити такі дії, позаяк і прокурор не може звертатися до суду з цим позовом в інтересах держави в особі контролюючого органу.
Відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави або для звернення до суду особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повернення позовної заяви.
Керуючись ст. 169, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву разом з усіма доданими до неї матеріалами - повернути позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.ст. 294-297 КАС України.
Суддя І.І. Соломко