Справа № 749/540/14
Номер провадження 1-в/749/14/24
28 лютого 2024 року
м.Сновськ
Суддя Щорського районного суду Чернігівської області Шаповал З. О., перевіривши матеріали подання начальника відділення поліції № 2 Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Андрощука Андрія Валерійовича про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 12 лютого 2008 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 309, статтею 69, частиною 3 статті 315, статтею 69, статтею 70 Кримінального кодексу України до 6 місяців арешту;
- 27 жовтня 2008 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185, статтею 69, частиною 1 статті 162, статтею 304, статтею 70 Кримінального кодексу України до 1 року 6 місяців позбавлення волі;
- 10 липня 2012 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 2 статті 185 Кримінального кодексу України до 5 місяців арешту;
- 07 червня 2013 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 2 статті 263 Кримінального кодексу України до 120 годин громадських робіт;
- 01 жовтня 2013 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 2 статті 389, статтею 71, статтею 72 Кримінального кодексу України до 1 місяця 5 днів арешту;
- 01 квітня 2014 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 1 статті 301, частиною 3 статті 301, статтею 70 Кримінального кодексу України до 3 років позбавлення волі, на підставі статті 75 Кримінального кодексу України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік;
- 19 травня 2014 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185, частинами 3 та 4 статті 70 Кримінального кодексу України до 3 років 6 місяців позбавлення волі, на підставі статті 75 Кримінального кодексу України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки, ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 01 березня 2016 року скасовано звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлено засудженого для відбування покарання у виді позбавлення волі строком 3 роки 6 місяців;
27.02.2024 р. начальник ВП № 2 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 , оскільки останній після звільнення з місць позбавлення волі був поставлений на облік до ВП № 2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області під категорією «формально підпадаючий під адміністративний нагляд», на шлях виправлення не став та продовжив вчиняти адміністративні правопорушення.
На підставі п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» ініціатор подання просить встановити адміністративний нагляд на 1 рік та встановити наступні обмеження: заборонити вихід з будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з 23 год. 00 хв. до 05 год. 00 хв.; заборонити перебування в кафе, барах, ресторанах, магазинах де здійснюють продаж алкогольних напоїв на розлив; зобов'язати прибувати на реєстрацію до відділення поліції № 2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області два рази на місяць кожну першу та третю декаду місяця.
Перевіривши подання, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 р. № 264/94-ВР (далі - Закон № 264) адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону № 264 адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
За змістом абз. 2 ч. 2 ст. 5 Закону № 264 разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Натомість, у матеріалах справи, що надійшли, копія (копії) вироку (вироків) відносно ОСОБА_1 відсутня (відсутні).
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
За змістом пункту 4.5 Інструкції про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом МВС України, Державним департаментом виконання покарань від 04.11.2003 р. № 1303/203 (далі - Інструкція № 1303), начальник міськ-, райвідділу, розглянувши ці матеріали, приймає рішення щодо підготовки подання про встановлення стосовно цієї особи адміністративного нагляду (додаток 11), підписує його та разом з вищезазначеними матеріалами направляє до суду.
Згідно ч. 2 ст. 5 Закону № 264 у поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів.
У той же час подання підписано начальником відділення поліції № 2 Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області, якого не можна вважати начальником органу поліції в розумінні вищепроцитованих норм.
Крім того, зі змісту п. 4.5 Інструкції № 1303 вбачається, що підписанню начальником відділу поліції подання має передувати розгляд матеріалів подання.
У той же час, датою підписання подання та датою його направлення до суду зазначено 26.02.2024 р., натомість у матеріалах справи наявна довідка № 24057571467524307473, сформована 27.02.2024 р., з якої вбачається, що відносно ОСОБА_1 13.11.2023 р. було направлено обвинувальний акт до суду за ч. 4 ст. 185 КК України.
Вказані недоліки подання перешкоджають його розгляду у судовому засіданні, оскільки документи, що надійшли до суду, не засвідчують дійсний намір начальника органу Нацполіції клопотати перед судом про встановлення обмежень.
З огляду на зазначене, подання у заявленому вигляді підлягає поверненню для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання начальника відділення поліції № 2 Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Андрощука Андрія Валерійовича про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 повернути для доопрацювання.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя З.О. Шаповал