Справа№464/267/24
пр.№ 3/464/272/24
27.02.2024 м. Львів
Суддя Сихівського районного суду м. Львова Сабара Л.В., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Львів, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 5 ст. 126 КУпАП,
встановила:
ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП, а саме керував транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Правопорушення вчинено при наступних обставинах.
ОСОБА_1 01.01.2024 о 23.13 год. на пр-ті Червоної Калини, 50 у м. Львові керував транспортним засобом марки «Skoda», р.н. НОМЕР_2 , не маючи посвідчення водія відповідної категорії, чим повторно протягом року вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП, тим самим порушив вимоги п. 2.1А Правил дорожнього руху.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому визнав повністю та пояснив, що посвідчення водія не отримував, однак неодноразово керував транспортним засобом. Вказав, що притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та ч. 5 ст. 126 КУпАП, востаннє 17.01.2024 постановою Франківського районного суду м. Львова до штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами на строк п'ять років. Повідомив, що 01.01.2024 керував автомобілем марки «Skoda Octavia», р.н. НОМЕР_2 , який належить матері його друга ОСОБА_2 . При цьому, цього ж дня, право керування вказаним автомобілем надав його друг ОСОБА_3 , якому відомо про те, що в нього відсутнє посвідчення водія. Керував автомобілем, оскільки була потреба. Розуміє, що без посвідчення водія відповідної категорії не має права керувати транспортними засобами.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Частиною 1 статті 9 КУпАП закріплено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно диспозиції ч. 5 ст. 126 КУпАП учасник дорожнього руху підлягає адміністративній відповідальності у випадку повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті (ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; ч. 3 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; ч. 4 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами).
При цьому, доведенню підлягають обставини керування особою транспортним засобом, притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2-4 ст. 126 КУпАП в період часу з 01.01.2023 до 01.01.2024, відсутність права на керування транспортним засобом внаслідок його не отримання чи позбавлення.
З цього слідує, що диспозиції вказаної норми являється бланкетною, оскільки називає склад правопорушення, але для визначення його ознак відсилає до норм іншої галузі права або нормативних (підзаконних) актів правил, положень, інструкцій.
Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань) регулюються та визначаються положеннями Закону України «Про дорожній рух» (ст.1 вказаного закону).
Одночасно, статтею 2 вказаного Закону закріплено, що законодавство про дорожній рух складається з цього Закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього, зокрема, ПДР України, які відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Положеннями ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» (далі Закон) визначено, що учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин.
З цього слідує, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Skoda», р.н. НОМЕР_2 , 01.01.2024 о 23.13 год. на пр-т Червоної Калини, 50 у м. Львові, таким чином був водієм, тобто учасником дорожнього руху, а тому на нього, в частині прав та обов'язків поширюється дія вказаного закону та актів законодавства України, що видаються відповідно до нього.
Так, відповідно до ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України. Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до п. 2.1А Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Усі вищезазначені положення є необхідними для встановлення всіх фактичних обставин керування транспортним засобом без підтвердження наявності права на керування транспортним засобом, встановлення винних осіб.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №570409 від 02.01.2024;
-відеозапис з портативних відеореєстраторів працівників поліції;
-довідку УПП у Львівській області ДПП від 05.01.2024, відповідно до якої відомості щодо отримання посвідчення водія ОСОБА_1 відсутні;
-довідку УПП у Львівській області ДПП від 05.01.2024, відповідно до якої за ОСОБА_1 транспортні засоби на території України не зареєстровані;
-довідку УПП у Львівській області ДПП від 05.01.2024, з якої вбачається, що ОСОБА_1 16.11.2023 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Аналізуючи вказані докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 КУпАП суб'єкт підлягає адміністративній відповідальності за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
З цього слідує, що ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності, як суб'єкт, що керував транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом.
Жодних доказів, котрі б спростовували викладене, суду не надано.
Таким чином, в судовому засіданні вина ОСОБА_1 підтверджена доказами, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, довідками, які суд вважає належними та допустимими.
При цьому, такі докази є достатніми, оскільки як окремо, так і в сукупності доводять, що ОСОБА_1 , не маючи права керування транспортним засобом, оскільки таке не отримував, та будучи 16.11.2023 притягнутим до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, тобто протягом року, а саме 01.01.2024 о 23.13 год. на пр-ті Червоної Калини, 50 у м. Львові керував транспортним засобом марки «Skoda», р.н. НОМЕР_2 , не маючи посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив вимоги п. 2.1А Правил дорожнього руху, тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
За змістом ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Беручи до уваги вищевикладене, суд бере до уваги сукупність обставин, встановлених під час судового розгляду, котрі виключають будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване адміністративне правопорушення було вчинене особою, що притягується до адміністративної відповідальності, і вина її доведена поза розумним сумнівом на підставі наявних належних, допустимих та достатніх доказів, які узгоджуються між собою.
Згідно зі ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 , враховую характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого ним правопорушення, його особу та приходжу до висновку про необхідність накласти на нього стягнення, передбачене санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП, у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на строк шість років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Окрім цього, згідно ст. 1 Закону України «Про судовий збір», судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Підстав, визначених ст. 5 Закону України «Про судовий збір», щодо звільнення від сплати судового збору судом не встановлено.
Одночасно, суд звертає увагу, що згідно ст. 6 КУпАП органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, трудові колективи розробляють і здійснюють заходи, спрямовані на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості і дисципліни, суворого додержання законів України.
Статтею 2 Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що завданнями поліції є надання поліцейських послуг, серед іншого, у сферах забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави.
Як встановлено судом з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 на праві власності не володіє транспортними засобами, а тому останньому було передано право керування автомобілем марки «Skoda Octavia», р.н. НОМЕР_2 , особою на ім'я ОСОБА_3 .
Передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, є окремим складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Беручи до уваги, що передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, є умовою, що сприяла вчиненню ОСОБА_1 інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, у зв'язку із чим виникла необхідність у повідомленні органів національної поліції про наявні підстави для здійснення заходів, спрямованих на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню.
На підставі ч. 5 ст. 126 КУпАП, керуючись ст. ст. 6, 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя,
постановила:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 6 (шість) років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок судового збору.
Реквізити для оплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Львiв.обл./Львів.обл/21081300; код отримувача(КОД ЗА ЄДРПОУ): 38008294; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA268999980313040149000013001; код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (КОД ЗА ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Звернутися до УПП у Львівській області ДПП з метою здійснення заходів, спрямованих на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяли вчиненню ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст.287 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м. Львова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Сабара Л.В.