Постанова від 27.02.2024 по справі 520/19443/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2024 р. Справа № 520/19443/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2023, головуючий суддя І інстанції: Бадюков Ю.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 20.11.23 по справі № 520/19443/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області №204950016226 від 03.03.2023 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 13.12.2022 перерахунок ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням заробітної плати, зазначеної в поданих ним архівних довідках №Б-5 від 24.02.2023 року про заробітну плату за період роботи з серпня 1989 року по грудень 1994 року та період роботи з січня 1995 року по жовтень 1995 року в Ремонтно-механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышленности (мовою оригіналу), яка видана Комунальним підприємством "Міський архів" виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області та здійснити виплату заборгованості з пенсії, яка утворилась внаслідок такого перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 04.01.2023 року він звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області за призначенням пенсії за віком. Відповідно до абзацу третього пункту 1.7 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

28 лютого 2023 року (в межах тримісячного строку після звернення за призначенням пенсії за віком 04.01.2023 року) позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до абзацу 5 п.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та просив відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №Б-5 від 24.02.2023 року за період з серпня 1989 року по грудень 1994 року у Ремонтно-механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышлености (мовою оригіналу), яка видана Комунальним підприємством "Міський архів" Виконавчого комітету Харківською міською радою Харківській області та довідки про заробітну плату №Б-5 від 24.02.2023 року за період з січня 1995 року по жовтень 1995 року у Ремонтно-механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышлености (мовою оригіналу), яка видана Комунальним підприємством "Міський архів" Виконавчого комітету Харківською міською радою Харківській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 204950016226 від 03.03.2023 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з причин, того що немає підтвердження первинними документами на підставі яких видані довідки про нарахування заробітної плати.

Позивач вважає рішення відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області №204950016226 від 03.03.2023 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 13.12.2022 перерахунок ОСОБА_1 , пенсії за віком з урахуванням заробітної плати, зазначеної в поданих ним архівних довідках №Б-5 від 24.02.2023 року про заробітну плату за період роботи з серпня 1989 року по грудень 1994 року та період роботи з січня 1995 року по жовтень 1995 року в Ремонтно-механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышленности (мовою оригіналу), яка видана Комунальним підприємством "Міський архів" Виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області та здійснити виплату заборгованості з пенсії, яка утворилась внаслідок такого перерахунку.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати в загальному розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що абзацом 5 ч. 1 ст. 40 Закону України № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Позивач надав довідку про заробітну плату за період страхового стажу: з серпня 1989 року по грудень 1994 року №Б-5 від 24.02.2023 видану Комунальним підприємством "Міський архів" м. Харків, але відсутнє її підтвердження первинними документами на підставі яких вона видана. Підтвердження довідок про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати зазначених в довідках.

Отже, пенсія позивачу обчислена та виплачується відповідно до чинного законодавства України. Управлінням прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії відповідно до абз. 5 п. 1 ст. 40 Закону України № 1058 у зв'язку з відсутністю первинних документів на підставі яких вона видана.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком

28 лютого 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі архівних довідок №Б-5 від 24.02.2023 року про заробітну плату за період роботи з серпня 1989 року по грудень 1994 року та період роботи з січня 1995 року по жовтень 1995 року.

Рішенням № 204950016226 від 03.03.2023 відділ перерахунків пенсій № 4 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Харківській області позивачу відмовлено у здійсненні відповідного перерахунку пенсії, оскільки заявник надав довідку про заробітну плату за період страхового стажу: з серпня 1989 р. по грудень 1994 р. № Б-5 від 24.02.2023 року, видану Комунальним підприємством "Міський архів" м. Харкова, але відсутнє її підтвердження первинними документами на підставі яких вона видана. Підтвердження довідок про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати зазначених в довідках.

Не погодившись з позицією відповідача, позивач звернувся до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з підстав їх обгрунтованості.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, перерахунок пенсії може здійснюватися за заявою пенсіонера та поданими до неї документами. За результатами розгляду такої заяви з доданими до неї документами орган, що призначає пенсію або здійснює її перерахунок, не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії, про що повідомляє заявника.

Частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Також згідно із пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Форму і зміст довідки про заробітну плату для обчислення пенсії наведено в додатку 5 до Порядку № 22-1.

Так, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії містить відомості щодо: сум заробітної плати з розшифруванням; сплати страхових внесків та первинних документів, на підставі яких видана довідка.

Отже, з наведеного правового регулювання слідує, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, зокрема особовими рахунками, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії повинна містити відомості щодо: сум заробітної плати з розшифруванням; сплати страхових внесків та первинних документів, на підставі яких видана довідка.

Такий висновок суду узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним в постановах від 31 серпня 2022 року у справі № 280/8521/20 та від 17 травня 2023 року у справі №400/2297/19.

Як встановлено судом, архівні довідки №Б-5 від 24.02.2023 року про заробітну плату що видані Комунальним підприємством "Міський архів" м. Харків містять відомості про отриману позивачем заробітну плату за період роботи з серпня 1989 року по грудень 1994 року та період роботи з січня 1995 року по жовтень 1995 року у Ремонтно-механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышлености (мовою оригіналу).

Відтак, заробітна плата (дохід) позивача, отримана у Ремонтно-механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышлености (мовою оригіналу) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року, може бути врахована для обчислення пенсії лише за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Надана до Управління разом із заявою довідка містить підписи та печатки архівної установи, яка її видала.

Також частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

В оскаржуваному рішенні відповідачем зазначено, що "Підтвердження довідок про заробітну плату здійснюється шляхом перевірки відповідності сум заробітної плати зазначених в довідках.".

Втім матеріали справи не містять доказів реалізації відповідачем свого права щодо направлення відповідних запитів до архівної установи з метою перевірки обґрунтованості видачі довідок про заробітну плату та достовірності наявних в них відомостей.

У зв'язку з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що неможливість позивача та органу пенсійного фонду підтвердити під час дії в Україні воєнного стану відомості, що зазначені в довідці про заробітну плату первинними документами, на підставі яких вона видана, не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії.

Також, колегія суддів враховує, що в оскаржуваному рішенні відсутнє посилання на невідповідність довідок про заробітну плату вимогам чинного законодавства та судом встановлено, що ці довідки містять відомості щодо сум заробітної плати з розшифруванням, а також підписи відповідальних осіб та печатку архівної установи.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 204950016226 від 03.03.2023 підлягає скасуванню як протиправне, а тому наявні підстави для задоволення відповідної позовної вимоги.

Враховуючи викладене, задоволенню підлягає також вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 13.12.2022 р. перерахунок ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням заробітної плати, зазначеної в поданих ним архівних довідках №Б-5 від 24.02.2023 року про заробітну плату за період роботи з серпня 1989 року по грудень 1994 року та період роботи з січня 1995 року по жовтень 1995 року в Ремонтно- механической мастерской Харьковского производственного обьеденения молочной промышленности (мовою оригіналу), яка видана Комунальним підприємством "Міський архів" Виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області та здійснити виплату заборгованості з пенсії, яка утворилась внаслідок такого перерахунку.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 по справі № 520/19443/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова