Рішення від 20.02.2024 по справі 388/140/24

Справа № 388/140/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2024 року Долинський районний суд Кіровоградської області

у складі: головуючого - судді Баранського Д.М.,

за участю секретаря Поліщук Т.І.,

прокурора Семенюк В.І.,

представника ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за заявою першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Долинська міська рада про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Долинська міська рада звернувся до суду із цією заявою та просить передати безхазяйне нерухоме майно, а саме багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 у власність територіальної громади.

Заяву мотивує тим, що під час здійснення представницьких повноважень Знам'янською окружною прокуратурою Кіровоградської області згідно з вимогами ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що на території Долинської міської ради розташований житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що не має власника.

29 серпня 2022 року вищезазначене нерухоме майно взято на облік як безхазяйне.

В контексті правовідносин у цій справі, інтереси держави не носять загальнодержавного характеру, але полягають у забезпеченні додержання законів, прийнятих єдиним законодавчим органом України, а також захисті локальних інтересів держави щодо використання та розпорядження об'єктами безхазяйного нерухомого майна на конкретній території.

Особливістю суспільних (публічних) інтересів є те, що на відміну від приватних, їх майже неможливо захищати в суді безпосереднім носієм (носіями), а тому в державі обов'язково повинен існувати інструмент захисту такого інтересу у формі спеціального суб'єкта, яким може бути і повинен бути за чинної Конституції України, такий орган як прокурора.

Органом, що уповноважений державою здійснювати функції у спірних правовідносинах у цьому випадку є Долинська міська рада, яка не здійснює визначених законодавством заходів для можливості набуття права комунальної власності на безхазяйну нерухому річ, якою впродовж тривалого часу ніхто не опікується. Не вживаються заходи щодо утримання цього нерухомого майна у справному стані, що може призвести до руйнування, неможливості використання за цільовим призначенням, забезпечення майнового інтересу територіальної громади шляхом передання в оренду будівлі, неможливість забезпечення соціальних потреб жителів громади шляхом використання будівлі для соціальної сфери життя громади, забезпечення житлом соціально-незахищених категорій осіб.

Отже, невжиття органом місцевого самоврядування вказаних заходів до набуття права власності на нерухоме майно, сприяє порушенню майнового та соціального інтересу територіальної громади.

Відтак, враховуючи, що на даний час органом місцевого самоврядування питання щодо передачі безхазяйного нерухомого майна в комунальну власність міської ради не вирішено, заходів до передачі не вжито, а тому прокурор звертається до суду з цією заявою.

Звертаючись до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомого речі у власність територіальної громади, прокурор реалізує свої представницькі повноваження у сфері охорони комунальної власності.

Долинську міську раду попередньо повідомлено про представництво її інтересів у суді.

У судовому засіданні прокурор Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області Семенюк В.І. в судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити.

Представник Долинської міської ради Дубровська Т.А. в судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника учасника справи, дослідивши матеріали справи, вважає заяву обґрунтованою, що підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.

Судом установлено, що актом обстеження потенційних об'єктів безхазяйного майна на території Долинської міської територіальної громади № 01/2022 від 7 червня 2022 року, комісією з питань виявлення, взяття на облік, збереження, використання безхазяйного майна та відумерлої спадщини на території Долинської міської територіальної громади обстежено, зокрема безхазяйний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 20, 21).

За інформацією Обласного комунального підприємства «Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» № 838-17/20 від 1 листопада 2023 року станом на 1 січня 2023 року право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 не було зареєстровано (а. с. 60).

Відповідно до листа Державного підприємства «Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд» № 02-12/05 від 12 січня 2024 року житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 на балансі підприємства не перебуває, не був включений до плану санації, не є власністю та не передавався у власність фізичним/юридичним особам (а. с. 52).

У листі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях № 10-11-05719 від 28 грудня 2023 року зазначено, що відомості про житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 від суб'єктів управління до Фонду з метою внесення до Реєстру не надавалися (а. с. 55, 56).

Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 308432767 від 29 серпня 2022 року, цього ж дня, тобто 29 серпня 2022 року взято на облік об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 28).

Долинською міською радою виготовлено технічний паспорт на багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 29-46).

З огляду на вищезазначене, можливо вважати, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 є таким, що не має власника.

Долинською міською радою здійснювались заходи щодо розшуку власника житлового будинку, про що свідчить оголошення у місцевій газеті від 27 травня 2023 року.

3 вересня 2022 року у місцевій газеті «Долинські новини» розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного майна, зокрема житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 22).

Згідно з вищезазначеним, у цій справі виконано вимоги ч. 2 ст. 335 ЦК України.

В контексті правовідносин у цій справі, інтереси держави не носять загальнодержавного характеру, але полягають у забезпеченні додержання законів, прийнятих єдиним законодавчим органом України, а також захисті локальних інтересів держави щодо використання та розпорядження об'єктами безхазяйного нерухомого майна на конкретній території.

Особливістю суспільних (публічних) інтересів є те, що на відміну від приватних, їх майже неможливо захищати в суді безпосереднім носієм (носіями), а тому в державі обов'язково повинен існувати інструмент захисту такого інтересу у формі спеціального суб'єкта, яким може бути і повинен бути за чинної Конституції України, такий орган як прокурора.

Органом, що уповноважений державою здійснювати функції у спірних правовідносинах у цьому випадку є Долинська міська рада, яка не здійснює визначених законодавством заходів для можливості набуття права комунальної власності на безхазяйну нерухому річ, якою впродовж тривалого часу ніхто не опікується. Не вживаються заходи щодо утримання цього нерухомого майна у справному стані, що може призвести до руйнування, неможливості використання за цільовим призначенням, забезпечення майнового інтересу територіальної громади шляхом передання в оренду будівлі, неможливість забезпечення соціальних потреб жителів громади шляхом використання будівлі для соціальної сфери життя громади, забезпечення житлом соціально-незахищених категорій осіб.

Отже, невжиття органом місцевого самоврядування вказаних заходів до набуття права власності на нерухоме майно, сприяє порушенню майнового та соціального інтересу територіальної громади.

Відтак, враховуючи, що на даний час органом місцевого самоврядування питання щодо передачі безхазяйного нерухомого майна в комунальну власність міської ради не вирішено, заходів до передачі не вжито, а тому прокурор звертається до суду з цією заявою.

Звертаючись до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомого речі у власність територіальної громади, прокурор реалізує свої представницькі повноваження у сфері охорони комунальної власності.

Долинську міську раду попередньо повідомлено про представництво її інтересів у суді.

Враховуючи той факт, що з моменту взяття на облік безхазяйної нерухомої речі за адресою: АДРЕСА_1 сплив один рік, будь-хто із заінтересованих осіб не звернувся з приводу прав на цю нерухому річ, відповідно зазначений житловий будинок може бути переданий за рішенням суду у комунальну власність, а саме у власність Долинської міської територіальної громади, а відтак заява прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Долинська міська рада підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 335 ЦК України, ст. ст. 4, 13, 19, 42, 48, 76, 81, 82, 83, 95, 258, 259, 263-265, 268, 329, 333, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити заяву першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Долинська міська рада про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Передати безхазяйний багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 у власність територіальної громади м. Долинської Кропивницького району Кіровоградської області в особі Долинської міської ради.

Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 26 лютого 2024 року.

Суддя Долинського районного суду Д. М. Баранський