Справа №568/169/24
Провадження № 3/568/118/24
26 лютого 2024 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області суддя Сільман А.О.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, матеріали якої надійшли від відділу організації несення служби в Дубенському районі УПП в Рівненській області ДПП щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає АДРЕСА_1 , не працюючий,
за ч.5 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В провадженні Радивилівського районного суду Рівненської області знаходяться матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Ст. 268 КУпАП передбачено, що при розгляді справ про адміністративне правопорушення передбаченого ст. 126 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Суд враховує, що права, передбачені ст. 63 Конституції ОСОБА_1 роз'яснені в момент складання протоколу, вона була обізнана про надходження матеріалів про адміністративне правопорушення в суд, однак, ухилилася від виконання своїх процесуальних обов'язків.
Європейський суд з прав людини наголошує, що особа, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадження у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
За наведених обставин, враховуючи неявку ОСОБА_2 в судове засідання, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без його участі.
Розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, суд враховує наступне.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД №618132 від 18.01.2024 року, 18.01.2024 року о 10 год. 06 хв. на вул.Берестецька 180, с.Козин Дубенського району Рівненської області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом, а саме: не отримував посвідчення водія відповідної категорії, чим повторно протягом року вчинив правопорушення, порушив вимоги п.2.1 а Правил дорожнього руху та ст.15 Закону України «Про дорожній рух», за що передбачена відповідальність ч.5 ст.126 КУпАП (а.с.2)
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності кваліфіковані за ч.5 ст.126 КУпАП.
Диспозицією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частиною 2 статті 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є в тому числі всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги суворість можливого покарання у виді штрафу в розмірі 2400 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від 5 до 7 років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, у разі визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, посадова особа, що склала протокол, повинна забезпечити відповідне доказування факту вчинення останнім адміністративного правопорушення.
Долучена до матеріалів справи постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД №512563 від 18.01.2024 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП не є належним доказом на підтвердження притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень передбачених частинами другою четвертою статті 126 КУпАП. Інші докази притягнення ОСОБА_1 протягом року - відсутні.
З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД №512563 від 18.01.2024 р. вбачається, що 18.01.2024 року о 10 год. 06 хв. за адресою: вул. Берестецька 180, с.Козин, Дубенського району, Рівненської області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , будучи особою, яка позбавлена права керувати транспортними засобами, на підставі постанови Радивилівського районного суду Рівненської області №7213 від 30.10.2023 р., чим порушив ст.15 Закону України «Про дорожній рух». За вчинення вказаного правопорушення, на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн. (а.с.4).
А відтак, ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП по тому самому факту, про який йдеться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №618132, який є предметом розгляду у даній справі.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вдруге притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 КУпАП, яке мало місце 18.01.2024 р. о 10:06 год., за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до принципу юридичної відповідальності «non bis in idem» особа не може бути притягнута до юридичної відповідальності за одне й те саме правопорушення.
Цей принцип закріплено в ст. 61 Конституції України, згідно з якою ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Стаття 4 Протоколу № 7 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод гарантує, що нікого не може бути вдруге притягнуто до суду або покарано в порядку кримінального провадження під юрисдикцією однієї і тієї самої держави за правопорушення, за яке його вже було остаточно виправдано або засуджено відповідно до закону та кримінальної процедури цієї держави.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за наявності по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 8 ч. 1 ст. 247 КУпАП, ст. 61 Конституції України.
На підставі вищевикладеного, керуючись п.8 ч.1 ст.247, ст.283,284 КУпАП України,-
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.О. Сільман