Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/1446/22
Провадження № 2/945/241/24
(ЗАОЧНЕ)
23 лютого 2024року Миколаївський районний суд Миколаївської області, в складі головуючого судді Войнарівського М.М., за участю секретаря судового засідання Пєскова В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за позовом Миколаївського обласного центру зайнятості в особі Миколаївської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми допомоги по безробіттю,
Представник позивача Миколаївського обласного центру зайнятості в особі Миколаївської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості звернувся до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми допомоги по безробіттю.
Свої вимоги мотивував тим, що 07.02.2020 ОСОБА_1 звернулась до Миколаївської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості з метою сприяння у працевлаштуванні. При реєстрації нею був пред'явлений паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий 11.09.1997року Миколаївським РВ УМВС України в Миколаївській області. 07.02.2020 відповідно до заяви ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю підходящої для неї роботи їй було надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю тривалістю 360 календарних днів з 14.02.2020 по 07.02.2021 включно. 04.03.2020 ОСОБА_2 було знято з обліку через невідвідування центру зайнятості. 30.06.2020 ОСОБА_2 повторно звернулась до Філії Миколаївського ОЦЗ з метою сприяння у працевлаштуванні, при цьому нею знову був пред'явлений паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 ,виданий 11.09.1997 Миколаївським РВ УМВС України в Миколаївській області. У зв'язку з відсутністю підходящої роботи, відповідно до заяви ОСОБА_1 їй було поновлено статус безробітної та поновлена виплата допомоги по безробіттю на період з 30.06.2020 по 05.06.2021 включно. 07.02.2022 ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг. Під час опрацювання даних верифікації по безробітним, що перебувають на обліку у Філії Миколаївського ОЦЗ, отримано інформацію, що паспорт безробітної ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 , виданий Миколаївським РВ УМВС України в Миколаївській області 11.09.1997, з яким позивач зверталася до державної служби зайнятості з 28.01.2019 є недійсним.У зв'язку з цим Філією Миколаївського ОЦЗ у відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним,затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 (далі - Порядок №60/62), було проведено розслідування страхового випадку за результатом якого було з'ясовано, що паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.09.1997року Миколаївським РВ УМВС України в Миколаївській області, наданий ОСОБА_1 при зверненні до Філії Миколаївського ОЦЗ, є недіючим - втраченим. Після проведення розслідування страхового випадку Філією Миколаївського ОЦЗ у відповідності до вимог Порядку № 60/62 було складено Акт розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» від 15.10.2020 №23 щодо надання недостовірних даних ОСОБА_1 при реєстрації в службі зайнятості та припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітної особи. Окрім того, відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІП особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, але ОСОБА_1 цього зроблено не було, а свідомо надано недійсний паспорт при зверненні до служби зайнятості. Таким чином,на думку позивача відповідач ОСОБА_1 не мала права перебувати на обліку в центрі зайнятості у якості безробітної та отримувати допомогу по безробіттю відповідно до ст.ст. 43, 44 Закону України «Про зайнятість населення» за цим недійсним паспортом. За період незаконного перебування на обліку з 07.02.2020 по 04.03.2020 та з 30.06.2020 по 15.10.2022 ОСОБА_1 незаконно отримала загальну суму грошових коштів у розмірі 2205,92 грн у вигляді допомоги по безробіттю. З метою досудового врегулювання спору, позивач листом-повідомленням звернувся до відповідача з пропозицією повернення в добровільному порядку незаконно отриманих коштів. Однак, позивач вказує, що відповідачем кошти в добровільному порядку не повернуті. Таким чином, оскільки відповідач свідомо надав недійсний паспорт, що свідчить про недобросовісність його дій, сума виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 2205,92 грн., підлягає поверненню. З врахуванням зазначеного позивач просить стягнути з відповідача кошти у розмірі 2205,92грн. та сплату судового збору у розмірі 2 481 грн. 00 коп.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від дану справу передано судді Войнарівському М.М.
Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 17.01.2023року відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання.
В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Разом з цим, представник позивача направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, шляхом направлення судових повісток та розміщенням оголошення на сайті, тому в силу положень ст. 131 ЦПК України, відповідач вважається повідомленим про розгляд справи належним чином.
Окрім цього, до суду від відповідача не було подано жодних документів на спростування доводів позивача.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і представник позивача не заперечує проти порядку заочного розгляду справи.
З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, повно і всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступного висновку.
Частиною 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За змістом п.1 ст.6, ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР, кожен має право на розгляд його справи упродовж розумного строку судом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Судом встановлено, що відповідач звернувся до Миколаївської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного.
Відповідачу надано статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю
Відповідно до розрахунку допомоги по безробіттю відповідача №18/11/3276-20 від 22.10.2020року, відповідачу у період з 14.08.2020 року по 07.10.2020року сплачена допомога по безробіттю в загальному розмірі 1806,46грн.
Відповідно до розрахунку допомоги по безробіттю відповідача №18/11/3277-20 від 22.10.2020року, відповідачу у період з 14.02.2020 року по 03.03.2020року сплачена допомога по безробіттю в загальному розмірі 399,46грн.
Згідно з Актом Миколаївської районної філії Миколаївського ОЦЗ № 23 від 15.10.2020р. про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» було встановлено, що ОСОБА_1 дійсно надала недостовірні данні та на теперішній час паспорт особи є недіючий та втраченим.
Наказом директора Миколаївської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості № 18 від 23.10.2020р. було прийнято рішення про відшкодування коштів безробітною ОСОБА_1 виплачених, як допомога по безробіттю.
Про необхідність повернення виплаченої допомоги, як незаконно отриманої, було повідомлено відповідача шляхом надсилання 29.10.2020року на її поштову адресу Претензії про стягнення 2205,92грн.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхування на випадок безробіття здійснюється за принципом, зокрема, обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками.
За приписами статей 5, 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи - підприємці. Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків та гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статі 1 Закону України «Про зайнятість населення» (надалі - Закон № 5067-VI), безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч. 2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначені у Законі України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону № 5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів.
Згідно ч. 3 ст. 44 Закону № 5067-УІ відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом частини першої статті 1212 ЦК України безпідставно набутим майном є майно, набуте особою або збережене нею у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Так, у відповідності до частини першої статті 81 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Частиною четвертою статті 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, з врахуванням зазначеного, під час розгляду справи позивачем доведено недобросовісність відповідача в отриманні допомоги по безробіттю в розмірі 2205,92грн., а іншого стороною відповідача не було спростовано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню незаконно отримана допомога по безробіттю.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати понесені у вигляді судового збору в розмірі 2 481, 00 грн.
Керуючись ст. 526, 530, 536, 543, 611 ЦК України, ст. ст.10-12, 76-81, 263-265,354-355 ЦПК України , суд, -
ухвалив:
Позов Миколаївського обласного центру зайнятості в особі Миколаївської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої суми допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ; зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Миколаївського обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 03491441; м.Миколаїв,вул..Нікольська,68) незаконно отриманої суми допомоги по безробіттю у розмірі 2205,92 грн. та судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з положеннями ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до ст. 289 ЦПК України заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М.Войнрівський