м. Київ
24 березня 2010 року 9:16 Справа № 2-а-2472/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Виноградової О.І.,
при секретарі: Варданян О.В.,
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі
м. Херсона
до
про Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонський машинобудівний завод»
стягнення заборгованості у сумі 769 грн 64 коп.,
Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона ( далі ? позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонський машинобудівний завод» (далі ? відповідач) про стягнення заборгованості зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 769 грн 64 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має перед заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058 - IV (далі ? Закон № 1058 - IV), зокрема, відповідно до пункту „а” ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII (далі ? Закон № 1788-XII).
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Від нього надійшло клопотання щодо розгляду справи за його відсутності (а.с. 30, 37, 41).
Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 31 - 33, 36, 39, 40) , заперечень проти позову суду не надав.
За таких обставин суд ухвалив розглянути справу за відсутності представників сторін.
Суд у судовому засіданні , розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив таке.
17 жовтня 2006 р. відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Херсонської міської ради, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 140755, номер запису про заміну свідоцтва № 1 499 107 0010 007048 (а.с. 17), та перебуває на обліку у відповідача, а, отже, є страхувальником в розумінні Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі ? Закон України № 400/97-ВР).
Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за березень 2009 р., призначених відповідно до вимог ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 - IV, зокрема, пенсій, призначених згідно з п. „а” ст. 13 Закону № 1788-XII, та копією картки особового рахунку витрати по відшкодуванню відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 1 складають 769 грн 64 коп (а.с. 6).
При вирішенні справи судом взято до уваги , що відповідно до п. 1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Як убачається з ч. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України № 1788-XII.
У цьому випадку розмір пенсії визначається відповідно до вимог ст. 27- 28 Закону № 1058-IV. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку таких пенсій, що діяв до набрання чинності Законом № 1058-IV.
Крім цього, згідно з вимогами абз. 4 п. 1 ч. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV України підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом України № 1058-IV, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Зазначеною нормою встановилено порядок відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (абзац четвертий) та джерела їх виплати.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону № 1058-IV страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Тобто, грошові кошти, які сплачуються суб'єктами господарювання на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів “а”-“з” статті 13 Закону № 1788-XII, є страховими внесками, в розумінні Закону № 1058 -IV.
Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі ? Інструкція).
Як убачається з п. 6.4 розділу 6 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з вимогами п. 6.8 розділу 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Як свідчать наявні матеріали справи, загальна сума заборгованості, що підлягає відшкодуванню відповідачем становить 769 грн 64 коп.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду надано не було.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонський машинобудівний завод» на користь Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона заборгованість зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 769 (сімсот шістдесят дев'ять) грн 64 коп.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.І. Виноградова
Постанову скдено у повному обсязі та підписано 25 березня 2010 року.