Рішення від 22.02.2024 по справі 480/3208/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2024 року Справа № 480/3208/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кравченка Є.Д., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3208/23 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Сумській області від 29.09.2022 року № 253018280706.

В обґрунтування позовних вимог посилається на рішення суду, яке набрало законної сили, яке підтверджує відсутність події правопорушення з боку позивача, яке стало підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі оскаржуваних рішень.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на встановлені в ході фактичної перевірки позивача порушення, які стали підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДПС у Сумській області на підставі наказу № 663-кп від 16.08.2022 "Про проведення фактичної перевірки" проведено фактичну перевірку господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , кіоск, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 26.08.2022 № 1677/18/22/РРО/ НОМЕР_1 (а.с. 10-12).

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог частини 9 статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), пункту 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР, постанови Кабінету Міністрів України "Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів" від 29.09.2010 № 878, статті 24 Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VII.

На підставі акта перевірки від 26.08.2022 № 1677/18/22/РРО/ НОМЕР_1 , відповідно до встановлених порушень ГУ ДПС у Сумській області 29.09.2022 прийнято:

- податкове повідомлення-рішення № 253018280706, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в сумі 6800,00 грн за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних та тютюнових виробів, встановленого ч. 9 ст.15-3 Закону №265/95-ВР та на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України;

- протокол про адміністративне правопорушення від 02.09.2022 № 83/18-28-07-06, згідно якого позивач 17.08.2022 о 08 год. 10 хв. вчинив порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: провів розрахункову операцію на загальну суму 107 грн. однієї пачки цигарок "Marlboro gold" вартістю 77 грн., пляшки пива "Львівське" 0,5 л. вартістю 30 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, чим порушив п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, та відповідно вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Вважаючи податкове повідомлення - рішення неправомірним, позивач оскаржив їх до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.

Статтею 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР встановлені обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння країну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно із частиною 6 вказаної статті Закону продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Відповідно до частини 9 статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше.

Як вбачається із матеріалів справи підставою для застосування до позивача штрафних санкцій спірними податковим повідомленням-рішенням від 29.09.2022 № 253018280706 слугували обставини зафіксовані в акті від 26.08.2022 № 1677/18/22/РРО/2707315930, а саме: факт реалізації 17.08.2022 о 08 год. 10 хв. однієї пачки цигарок "Marlboro gold" вартістю 77 грн. та пляшки пива "Львівське" 0,5 л. вартістю 30 грн. без забезпечення проведення розрахункової операції через реєстратори розрахункових операцій.

Крім того, на підставі вказаного акту перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення від 02.09.2022 № 83/18-28-07-06, згідно якого позивач 17.08.2022 о 08 год. 10 хв. вчинив порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: провів розрахункову операцію на загальну суму 107 грн. однієї пачки цигарок вартістю 77 грн., пляшки пива "Львівське" 0,5 л. вартістю 30 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, чим порушив п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, та відповідно вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Поряд з цим судом встановлено, що постановою Шосткинського міськрайонного суду Полтавської області від 10.10.2022 у справі № 589/2889/22, яке набрало законної сили, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності позивача за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення закрито (а.с. 15).

Під час розгляду справи № 589/2889/22 Шосткинськський міськрайонний суд Полтавської області встановив відсутність факту реалізації позивачем 17.08.2022 о 08 год. 10 хв. однієї пачки цигарок "Marlboro gold" вартістю 77 грн. та пляшки пива "Львівське" 0,5 л. вартістю 30 грн., тобто події адміністративного правопорушення.

Відповідно до частини шостої статті 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Враховуючи обставини, встановлені цим рішенням суду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, у зв'язку із чим податкове повідомлення-рішення від 29.09.2022 № 253018280706, яким до позивача застосовано штрафні санкції в загальному розмірі 6801,70 грн є безпідставними та підлягає скасуванню.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного Управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у Сумській області від 29.09.2022 № 253018280706.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, буд. 13, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДПРОУ 43995469) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко