про розстрочення виконання судового рішення
22 лютого 2024 року Справа № 480/700/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника відповідача про розстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 у справі №480/700/24 задоволено заяву Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу. Стягнуто з Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської податковий борг з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та готівки, що належать цьому платнику податків, а саме: з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 1 407 710,00 (один мільйон чотириста сім тисяч сімсот десять) грн 00 коп, отримувач ГУК Сумська область/Сумська обл/14060100 на р/р UА868999980313000029000018001, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998.
У подальшому, від представника відповідача до суду надійшла заява про розстрочення виконання судового рішення терміном на 10 місяців, у наступні строки: до 31.03.2024 - 140 771,00 грн; до 30.04.2024 - 140 771,00 грн; до 31.05.2024 - 140 771,00 грн; до 30.06.2024 - 140 771,00 грн; до 31.07.2024 - 140 771,00 грн; до 31.08.2024 - 140 771,00 грн; до 30.09.2024 - 140 771,00 грн; до 31.10.2024 - 140 771,00 грн; до 30.11.2024 - 140 771,00 грн; до 31.12.2024 - 140 771,00 грн.
Заява вмотивована зростанням кредиторської та дебіторської заборгованості підприємства, ростом заборгованості споживачів за надані послуги.
Згідно довідок з банків про залишки коштів на усіх банківських рахунках, наявних у КП “Міськводоканал” СМР, загальна сума коштів у національній валюті станом на 07-08.02.2024 становить 519406,05 грн.
Даних коштів не вистачає на покриття всього податкового боргу підприємства. Стягнення коштів з рахунків підприємства однією сумою може завдати шкоди господарській діяльності та призвести до порушення зобов'язань підприємства при виплаті заробітної плати працівникам, погашенню заборгованості за електроенергію, а також при сплаті податків за іншими податковими зобов'язаннями.
Також у заяві відмітив, що згідно розпорядження Сумської міської військової адміністрації Сумського району Сумської області від 05.12.2023 №22-ВКВА “Про визначення виконавців комунальних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, з постачання теплової енергії та постачання гарячої води”, КП “Міськводоканал” СМР визначено єдиним виконавцем комунальних послуг на території Сумської міської територіальної громади з централізованого водопостачання та водовідведення.
Крім того, підприємство є учасником мобілізаційних завдань із забезпечення життєдіяльності населення, відновлення об'єктів після пошкодження, свої функції зобов'язане виконувати за будь-яких умов.
Ухвалою суду від 15.02.2024 подану заяву було призначено до розгляду на 21.02.2024.
У зв'язку з перебування 21.02.2024 головуючої судді у відпустці, розгляд заяви відкладено на 22.02.2024.
Представник ГУ ДПС у Сумській області подав заперечення на заяву, в якій просив відмовити у відстроченні або розстроченні виконання судового рішення. Так зазначає, що складна економічна ситуація в державі потребує велику кількість коштів, в тому числі надходжень до бюджетів всіх рівнів зі сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на Головне управління ДПС у Сумській області. Тому просить врахувати суд, що стягнуті кошти спрямовуються в дохід зведеного бюджету. Також зазначає, що платник податків, який подає заяву про відстрочення/розстрочення виконання судового рішення повинен усвідомлювати, що ним було допущено порушення податкового обов'язку вигляді несвоєчасної сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань. Тобто платник був обізнаний, що несплата податкових зобов'язань заподіює шкоду суспільним інтересам у вигляді несвоєчасного надходження до Бюджету узгоджених сум податкових зобов'язань, і така шкода є наслідком протиправної бездіяльності саме платника податків.
Про дату, час та місце розгляду заяви сторони були повідомлені належним чином. Водночас, 22.02.2024 від КП “Міськводоканал” СМР до суду надійшла заява про розгляд заяви про розстрочення виконання рішення без участі їх представника.
У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та доводи поданої КП «Міськводоканал» СМР заяви і заперечення ГУ ДПС у Сумській області, вбачається за необхідне заяву КП «Міськводоканал» СМР задовольнити та розстрочити виконання рішення у цій справі, враховуючи наступне.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
При цьому, суд враховує, що при вирішення порушеного питання суд із певною свободою розсуду повинен враховувати майнові інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини кожної сторони у виникненні спору, наявність надзвичайних непереборних подій, інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини (як то, зокрема, ненадання (несвоєчасне надання) бюджетних асигнувань або бюджетних зобов'язань заявнику та/або недоведення (несвоєчасне доведення) фінансування видатків до заявника - отримувача бюджетних коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, а також: неперерахування (несвоєчасне перерахування) заявнику з бюджету коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів); загроза виникнення неплатоспроможності (банкрутства) заявника в разі своєчасної та в повному обсязі сплати ним грошового зобов'язання або погашення податкового боргу в повному обсязі; недостатність майна заявника - фізичної особи для своєчасної та у повному обсязі сплати грошового зобов'язання або погашення податкового боргу в повному обсязі або відсутність у нього такого майна; сезонний характер виробництва та/або реалізації товарів (робіт, послуг) заявником; виконання заявником плану реорганізації власного виробництва та/або зміна його організаційної структури, що призводить (може призвести) до значного спаду виробництва протягом певного періоду).
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.03.2019 у справі № 2а-25767/10/0570.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення застосовується з метою зменшення надмірного тягаря на боржника, якщо такий тягар може призвести до виникнення ситуації, за якої виконання судового рішення стане взагалі неможливим.
Питання розстрочення або відстрочення постанови суду знаходяться в площині процесуального права. Разом із тим, підстави, а саме наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), залежать від предмету спору, у межах спірних правовідносин від правової природи податкового боргу.
Таким чином, розстрочення/відстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об'єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду. Такі обставини можуть виникати, зокрема, у зв'язку із відсутністю у боржника відповідних коштів, у разі, коли стягнення усієї суми боргу призведе до порушень або зупинення роботи боржника, інших істотних обставин.
Як встановлено судом господарська діяльність КП "Міськводоканал" СМР є збитковою.
Так, згідно балансів (звітів про фінансовий стан) КП "Міськводоканал" СМР за 9 місяців 2022 року та 9 місяців 2023 року, станом на 30.09.2022: дебіторська заборгованість КП "Міськводоканал" СМР складала 108,4 млн. грн., а кредиторська заборгованість - 89,3 млн.грн.; станом на 30.09.2023: дебіторська заборгованість склала 120,0 млн. грн., а кредиторська заборгованість - 101,8 млн. грн.
Крім того, зросла заборгованість всіх споживачів за надані послуги, зокрема, станом на 30.12.2022 заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення підприємств складала 20,4 млн. грн., населення - 73,8 млн.грн.; станом на 31.12.2023 заборгованість за надані послуги з водопостачання та водовідведення підприємств склала 24,9 млн. грн., населення - 80,5 млн. грн.
Зазначене підтверджується обіково-сальдовими відомостями по рахунку 361 за грудень 2022 року та грудень 2023 року.
Надаючи оцінку доводам заявника судом враховано, що підприємство не може застосувати до боржників дієвих заходів, оскільки згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206 “Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану” до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:
нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
У свою чергу, згідно розпорядження Сумської міської військової адміністрації Сумського району Сумської області від 05.12.2023 № 22 - ВКВА “Про визначення виконавців комунальних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, з постачання теплової енергії та постачання гарячої води” КП “Міськводоканал” СМР визначено єдиним виконавцем комунальних послуг на території Сумської міської територіальної громади з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Крім того Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 18.04.2022 №2212-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України №2263-IX від 22.05.2022, воєнний стан продовжений з 05 годин 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженого Законом України від 15.08.2022 №2500-IX, воєнний стан в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженого Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX, воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 06.02.2023 №58/2023, затвердженого Законом України № 2915-IX від 07.02.2023, воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 01.05.2023 №254/2023, затвердженого Законом України № 3057-IX від 02.05.2023, воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб. Указом від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб. Указом від 6 листопада 2023 року № 734/2023, затвердженим Законом України від 8 листопада 2023 року № 3429-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб. Указом від 5 лютого 2024 року № 49/2024, затвердженим Законом України № 3564-IX від 06.02.2024, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Тобто, введений воєнний стан триває станом і на сьогодні.
З огляду на вказані обставини, судом враховується, що КП "Міськводоканал" відноситься до критичної інфраструктури, що забезпечує водопостачанням та водовідведенням споживачів на території м. Суми, є єдиним виробниками та виконавцями комунальних послуг на території Сумської міської територіальної громади з централізованого водопостачання та водовідведення, втім, у зв'язку із введенням в країні воєнного стану несе додаткове навантаження, а джерелами надходження коштів підприємства є оплата за воду та водовідведення, яка своєчасно не здійснюється споживачами. Таким чином, судом встановлено наявність у КП "Міськводоканал" СМР обґрунтованих підстав, що ускладнюють виконання рішення у цій справі.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими доводи заявника про те, що він з об'єктивних причин не має можливості здійснити погашення заборгованості у повному обсязі однією сумою, а тому застосування режиму розстрочення виконання судового рішення забезпечить стале функціонування господарської діяльності заявника.
З огляду на повідомлені заявником обставини та надані документи, які в сукупності свідчать про скрутне фінансове становище заявника, суд дійшов висновку про наявність об'єктивних обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та підтверджують те, що відповідач у справі (заявник) не має можливості виконати рішення суду, у зв'язку з чим вважає за необхідне задовольнити заяву про розстрочення виконання рішення та розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/700/24 про стягнення з Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) загальною сумою 1 407 710 грн 00 коп терміном на 10 місяців.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про розстрочення виконання судового рішення - задовольнити.
Розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/700/24 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення з Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради податковий борг з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та готівки, що належать цьому платнику податків, а саме: з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 1 407 710,00 (один мільйон чотириста сім тисяч сімсот десять) грн 00 коп терміном на 10 місяців, у наступні строки:
до 31.03.2024 - 140 771,00 грн;
до 30.04.2024 - 140 771,00 грн;
до 31.05.2024 - 140 771,00 грн;
до 30.06.2024 - 140 771,00 грн;
до 31.07.2024 - 140 771,00 грн;
до 31.08.2024 - 140 771,00 грн;
до 30.09.2024 - 140 771,00 грн;
до 31.10.2024 - 140 771,00 грн;
до 30.11.2024 - 140 771,00 грн;
до 31.12.2024 - 140 771,00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.М. Кунець