22 лютого 2024 рокусправа № 380/29537/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Андрея Митрополита, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:1.
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення при перерахунку пенсії відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 із 80 % до 70 % сум грошового забезпечення, та щодо відмови у встановленні та виплаті з 01.10.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи із 80 % сум грошового забезпечення, вказаних у довідках про грошове забезпечення на момент здійснення такого перерахунку, який проводився станом на 01.01.2018, та згідно з рішенням суду від 04.07.2023 по справі №380/13230/23, станом на 01.04.2019, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат, а також установити та виплатити з 01.10.2023 щомісячну доплату у розмірі 2000грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021№ 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Пенсію призначено в розмірі 80% від грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, в процесі перерахунку орган ПФ протиправно зменшив відсоток грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії, з 80% до 70%. Також вказав, що 01.04.2018 позивачу перераховано пенсію з 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Позивач зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захисту окремих категорій осіб» він має право на отримання пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00грн., оскільки від відноситься до осіб, яким пенсію призначено після 01.03.2018. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №380/13230/23 відповідач, перерахував пенсію позивача з 01.04.2019 із грошового забезпечення, зазначеного в довідці №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023. Відтак, з 01.04.2019 позивачу перераховано пенсію та призначено до виплати 8709,14грн. Через зазначений перерахунок, оскільки розмір пенсії позивача збільшився більше, ніж на 2000,00грн., відповідач відмовив позивачу у виплати цих 2000,00грн. до перерахованої суми пенсії у розмірі 8709,14грн.Позивач не погоджується з позицією відповідача щодо відмови у виплаті такої доплати у зазначеному розмірі, оскільки, на думку позивача, рішенням суду від 04.07.2023 у справі №380/13230/23 відновлено виплату пенсії позивача у належному розмірі, а тому немає підстав стверджувати, що після виконання рішення суду розмір пенсії збільшився. Також позивач звертає увагу на те, що оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. У зв'язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.
Ухвалою від 03.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.
Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини 7 статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини 5 статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.
Суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсія позивачу призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 здійснило перерахунок пенсії позивачу, згідно з яким основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Враховуючи наведене, Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції України за заявою позивача видано довідку №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії позивача за вислугу років на підставі довідки, яка видана Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції України, №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Листом №12988-12502/Б-52/8-1300/23 відповідач повідомив представника позивача, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 з оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, після 05.03.2019 не приймалося.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №380/13230/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 відповідно до довідки, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції України, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991року №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017, з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №380/13230/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 на підставі довідки №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення.
Відтак, з 01.04.2019 позивачу перераховано пенсію та призначено до виплати 8709,14грн.
Через зазначений перерахунок, оскільки розмір пенсії позивача збільшився більше, ніж на 2000,00грн., відповідач відмовив позивачу у виплаті цих 2000,00грн. до перерахованої суми пенсії у розмірі 8709,14грн.
Відповідач листом повідомив позивача, що на підставі рішення суду у справі №380/13230/23 позивачу проведений перерахунок пенсії, тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня.
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» протиправними, а також свої права порушеними такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення виплати щомісячної доплати ОСОБА_2 у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 та зобов'язання здійснити з 01.10.2023 перерахунок і виплату щомісячної доплати ОСОБА_2 в розмірі 2000,00грн. відповідно до Постанови Кабінет Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, суд зазначає таке.
Спір у цій справі стосується застосування норми абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713) при перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХII (далі - Закон№2262-ХII).
Так, відповідно до абз.3 п. 1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХII (далі - Закон №2262-ХII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, зазначена норма застосовується для перерахунку пенсій всім особам, пенсії яким були призначені відповідно до Закону №2262-ХII, тобто наслідком застосування згаданої норми є «масовий» характер перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим прирівняним до них особам.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та набранням чинності з 01.03.2018 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) було проведено так званий «масовий» перерахунок пенсій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, серед яких і позивачу.
З аналізу норм Постанови №103 та Постанови №704 видно, що «масовий» перерахунок пенсії на підставі п. 1 Постанови №103 проводився з 01.01.2018 з урахуванням трьох складових (окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років) грошового забезпечення за відповідною/прирівняною посадою, що були визначені на підставі Постанови №704 станом на 01.03.2018.
Позивачу також було перераховано його пенсію, основний розмір якої з 01.01.2018 станом на 01.03.2018, що в грошовому еквіваленті склало 4126,50грн.
01.07.2021 було прийнято Постанову Кабінету Міністрів №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Постанова №713).
Відповідно до абз.1 п.1 Постанови №713 постановлено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
З 01.07.2021, на підставі норми абз.1 п.1 Постанови №713, позивачу як особі, якій пенсія за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ призначена до 01.03.2018, призначено доплату на суму 2000,00грн. до пенсії, розмір якої станом на 01.03.2018 становив 4126,50грн. (відповідно до інформації про перерахунок пенсії).
Отже, зазначені дії відповідача відповідали вимогам Постанови №713.
01.07.2022 відповідач перерахував розмір пенсії позивача за період з 01.04.2019.
Підставою для перерахунку пенсії у цьому випадку стало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №380/13230/23 щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (інформація з Перерахунку пенсії).
Суд вважає цю підставу формальною.
Результатом цього перерахунку стало те, що розмір пенсії позивача збільшився з 4126,50грн. (станом на 01.03.2018) до 8709,14грн. через збільшення розміру грошового забезпечення, окремих його видів, встановленого станом на 05.03.2019 за посадою, яку займав позивач перед звільненням чи прирівняною до неї.
З огляду на проведений перерахунок пенсії позивача та збільшення розміру пенсії більше, ніж на 2000,00грн., відповідач припинив виплату доплати цих 2000,00грн.
Як вже зазначав суд вище, відповідно абзацу 3 п.1 Постанови №713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, позивач відноситься до осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, а розмір його пенсії визначений відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р.; дата « 01 березня 2018» обумовлена тим, що саме станом на цю дату брався розрахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії всім тим особам, яким пенсія була призначена на підставі Закону №2262-ХІІ на виконання постанови №103, в тому числі і позивачу; позивач отримував призначену з 01.07.2021 доплату до пенсії в сумі 2000 грн. на підставі положень пункту 1 Постанови №713.
Пенсія позивача була перерахована, а формальною підставою перерахунку стало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №380/13230/23 щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Результатом цього перерахунку стало те, що розмір пенсії позивача збільшився з 4126,50грн. (станом на 01.03.2018) до 8709,14грн. через іншу підставу, яка є фактичною, а саме через збільшений розмір грошового забезпечення, встановлений станом на 05.03.2019 за посадою, яку займав позивач перед звільненням чи прирівняною до неї.
Наслідком цього перерахунку стало збільшення пенсії позивача з 4126,50грн. (станом на 01.03.2018) до 8709,14грн., тобто більше, ніж на 2000,00грн.
Таким чином, відповідач, вважаючи, що внаслідок перерахунку пенсії позивача, який відбувся після 01.03.2018, на підставі рішення суду, її розмір після 01.03.2018 збільшився більше, ніж на 2000,00грн. правомірно припинив виплату доплати до пенсії позивача на суму 2000,00грн., що відповідає абз.3 п.1 Постанови №713.
Отже, на думку суду відсутні підстави вважати, що відповідач діяв усупереч вимогам законодавства.
Водночас, суд не може не застосувати ч.6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ч.5 ст. 242 КАС України, бо при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, при розгляді такого ж спору, Верховний Суд в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 зазначив, зокрема:
20. Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
28. Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у статті 43 Закону № 2262-ХІІ.
32. У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.
33. Колегія суддів зазначає, що у справі, яка розглядається суди встановили, що перерахунок пенсії позивача 06.01.2022 був зумовлений набранням законної сили рішенням у справі № 420/18380/21, яким, зокрема, було зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1, з 01.12.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення від 26.05.2021 № 33/36-331, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області», яка була сформована у зв'язку із набранням законної сили рішенням у справі № 826/12704/18 про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №103. […]
36. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
37. Верховний Суду зазначає, що частина третя статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
38. Вказане свідчить про суперечність положень пункту 3 постанови № 103 нормам Закону № 2262-ХІІ, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, про визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови №103. […]
42. З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.
43. У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000, 00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000, 00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії. […]
Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі(ї), проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
47. У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
49. Отже, висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому його постанова підлягає скасуванню».
Таким чином, Верховний Суд зробив висновок, що виплата доплати у розмірі 2000,00грн. проводиться усім особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 на підставі Закону №2262-ХІІ, при цьому перерахунок пенсії колишнім військовослужбовцям та прирівняним до них особам, здійснений після 01.03.2018 на підставі рішення суду, не є перерахунком пенсії внаслідок зміни хоча б одного із видів грошового забезпечення, а є способом відновлення порушеного права.
Однак, на думку суду, при такому застосуванні норм Постанови №713 виникають сумніви щодо необхідності існування абз.3 п.1 цієї ж постанови, адже саме норма цього абзацу передбачає можливість здійснення перерахунку пенсії після 01.03.2018.
Однак, у за цитованій постанові Верховного Суду, йдеться про те, що перерахунок пенсії звільненим з військової служби, можливий тільки після збільшення хоча б одного з видів грошового забезпечення.
Водночас, після прийняття Постанови №704, яка стала приводом для прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103 і подальшого проведення перерахунку пенсії, інших актів Уряду України щодо зміни видів грошового забезпечення для військовослужбовців не приймалося, в тому числі після 01.03.2018.
Стосовно усунення диспропорції у розмірах пенсійних виплат осіб, звільнених з військової служби, то на думку суду, очевидно йдеться про осіб, які зверталися про перерахунок пенсії за рішенням суду і тих, які не зверталися з відповідним позовом.
Обґрунтуванням цього судження є зміст п.2 постанови №713, в якому йдеться про осіб, звільнених з військової служби, і котрі отримують пенсію, розмір якої не досягає 3854грн.
Власне пенсія, призначена за нормами Закону №2262-ХІІ, розмір якої не досягає 3854грн., могла бути результатом перерахунку за Постановою №103 з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.03.2018 особам, котрі не зверталися до суду з вимогою до органу пенсійного фонду про перерахунок пенсії.
Бо після звернення до суду розмір пенсії особи, звільненої з військової служби розраховувався, виходячи з грошового забезпечення військовослужбовця станом на 05.03.2019, до якого були включені і інші види грошового забезпечення, окрім тих трьох (оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним званням) відсоткова надбавка за вислугу років), що були визначені постановою №103 до скасування окремих її пунктів.
Крім того, суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду був проведений з 01.04.2019, тобто після 01.03.2018.
При цьому перерахунку було ураховано грошове забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019, розмір якого був значно більшим за розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2018, з якого було визначено розмір його пенсії на підставі Постанови №103.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу після 01.03.2018 все ж таки відбувся, бо новий, значно більший розмір його пенсії, порівняно з розміром пенсії станом на 01.03.2018, був встановлений з нового грошового забезпечення, до складу якого увійшли інші його види, та здійснений з іншої дати, яка пов'язана із набранням законної сили судовим рішенням, тобто з 01.04.2019. При цьому суд зауважує, що доказів оскарження у зв'язку із незгодою позивача про момент, з якого слід перераховувати його пенсію, тобто з 01.04.2019, позивач суду не надавав.
Крім того, суд ще раз наголошує, що оскільки зміна хоча б одного із видів грошового забезпечення військовослужбовця має наслідком перерахунок пенсії особам, звільненим з військової служби, тобто набуває «масового» характеру, а оскільки після 01.03.2018 Уряд України не видавав відповідних актів, а перерахунок пенсій особам, що звільнені з військової служби відбувався на виконання рішення судів, про який Верховний Суд зауважив, що такий не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, отже, виникають сумніви щодо потреби у правовому регулюванні суспільних відносин на підставі норми абз.3 п.1 Постанови №713, оскільки таке призводить до суперечливих висновків.
Водночас, як вже зазначав суд, з урахуванням ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ч.5 ст. 242 КАС України, ухвалюючи рішення у цій справі, суд бере до уваги висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22.
Відтак, суд наголошує, що збільшення розміру пенсії на підставі рішення суду в контексті спірних правовідносин не може розцінюватись як збільшення розміру пенсії у відповідності до абзацу 3 пункту 1 Постанови №713, оскільки таке збільшення розміру пенсії сталося внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі, а не внаслідок перерахунку відповідно до закону.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Таким чином, позов позивача в цій частині необхідно задовольнити повністю.
Щодо позовних вимог про визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивачу з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунків пенсії з 01.01.2018 та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019, виходячи з 80% суми грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум, суд зазначає таке.
Предметом спору у даній справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Суд зазначає, що дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, провадження № Пз/9901/58/18 від 04.02.2019, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ), у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» ( 1763-15 ) (пункт «в» статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08.07.2011 Верховною Радою України прийнято Закон № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у ч.2 ст.13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27.03.2014 Верховною Радою України прийнято Закон №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, п.23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у ч.2 ст.13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 01.01.2017, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 01.03.2018.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої (чинного на час здійснення перерахунку пенсії) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2 і ч.3 ст.51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Аналіз вищенаведених норм права вказує, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а ст. 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення. На момент призначення пенсії позивачу діяла норма ч. 2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка визначала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, у відповідача, починаючи з 01.01.2018, були відсутні правові підстави для обмеження її розміру 70% грошового забезпечення.
За таких обставин дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, є протиправними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
З огляду на вказане, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років позивачу виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3220,80грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
вирішив:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з моменту припинення виплати такої, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення із урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №5к/вих./7.2/841 від 23.02.2023 станом на 05.03.2019, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань Міністерства юстиції України, виходячи з розміру 80% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.МитрополитаАндрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )судовий збір на суму 3220 (три тисячі двісті двадцять) грн. 80коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.