Рішення від 21.02.2024 по справі 380/386/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2024 рокусправа №380/386/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея 10; ЄДРПОУ 13814885) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з 22.06.2022 (з дати виникнення права на пенсію за віком);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з 22.06.2022 (з дати виникнення права на пенсію за віком), та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправно призначило пенсію позивачу з 02.11.2022 року, тобто з дня звернення, а не з дня наступного за днем досягнення пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Водночас, позивач вказує, що звернутись своєчасно із заявою про призначення пенсії не мав змоги, у зв'язку з тим, що тривалий час після досягнення пенсійного віку знаходився в зоні бойових дій.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12 січня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до суду: доказів про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 та заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (вх. №11139 від 12.02.2024 року) в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 02.11.2022 про призначення пенсії за віком.

Головне управління Пенсійного фонду України розглянувши заяву та додані заявником документи, прийняло рішення від 08.11.2022 № 134550019714 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.

Відповідно до статті 45 Закону 1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до пункту 1.8 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Законом України "Про внесення зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії" від 20.03.2023 № 2981-IX (надалі Закон № 2981), пункт 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 доповнено підпунктом 14-6.2 такого змісту:

- тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 Закону 1058 строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія за віком, призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами) (надалі - наказ № 309).

Відтак, з огляду на вищеозначені норми чинного законодавства, оскільки звернення позивача за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку, тому органом Пенсійного фонду прийнято рішення про призначення пенсії за віком з 02.11.2022 (тобто з дня подачі заяви).

Згідно з статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з дня подання ним заяви про призначення пенсії, тобто з 02.11.2023 є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та законах України, а відтак позовна заява ОСОБА_1 є безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає до задоволення.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 02.11.2022 про призначення пенсії за віком.

Головне управління Пенсійного фонду України розглянувши заяву та додані заявником документи, прийняло рішення від 08.11.2022 № 134550019714 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 - з 02.11.2022 року.

23.10.2023 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою щодо призначення пенсії з 22.06.2022 року.

Листом від 07.11.2023 №30008-31250/Н-52/8-1300/23 відповідач повідомив, що призначення пенсії відбулося з дати звернення позивача - з 02.11.2022 року з огляду на наступне.

Законом України "Про внесення зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії" від 20.03.2023 № 2981-IX (надалі Закон № 2981), пункт 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 доповнено підпунктом 14-6.2 такого змісту:

- тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 Закону №1058 строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія за віком, призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами) (надалі - наказ № 309).

Оскільки звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, то органом ПФУ прийнято рішення призначити пенсію з дати звернення.

Позивач, вважаючи протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення відмову, звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу.

Згідно з частини першої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Згідно з абзацами першим і другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Судом встановлено, що позивачу призначену пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дати звернення до ПФУ -з 02.11.2022 року.

Водночас, за наслідками повторного звернення позивача до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про нарахування пенсії з 22.06.2022 відповідач листом від 07.11.2023 №30008-31250/Н-52/8-1300/23 відмовив йому у призначенні пенсії за віком з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку з підстав пропуску тримісячного строку звернення із відповідною заявою.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжувався та діє станом на дату розгляду справи.

Позивачем було пропущено строк звернення із заявою більш ніж на 1 місяць.

Вищевказані обставини не заперечуються відповідачем.

Натомість, позивач вказує, що в період з 22.06.2022 по 21.09.2022 року, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на території Донецької, Луганської та Харківської областей, що підтверджується довідкою від 01.06.2023 №423, яка видана командиром Військової частини НОМЕР_2 .

Відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні йому пенсії за віком з дня, наступного за днем досягнення ним пенсійного віку, посилався виключно на звернення поза межами трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку.

Так, Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії» № 2981-IX від 20.03.2023 пункт 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами) доповнено підпунктом 14-6.2 такого змісту: « 14-6.2. Тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку».

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2981-IX від 20.03.2023, встановлено, що особам, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій російською федерацією території України та яким у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом, крім тих осіб, у яких строк звернення за призначенням відповідної пенсії сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсію призначено з дня звернення, за їх бажанням пенсія обчислюється з урахуванням положень підпункту 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тобто, вчинено дії щодо захисту та відновлення прав осіб, які проживають або проживали на окупованій території або в зонах ведення бойових дій, та з незалежних від себе причин не могли безпосередньо звернутися до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії.

Відтак, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування за бажанням особи, яка проживала на тимчасово окупованій території України, і якій призначено пенсію за віком з дня звернення, що відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, пенсія за віком обчислюється з дня, що настає за днем досягнення такою особою пенсійного віку.

При цьому, виходячи зі змісту Закону України № 2981-IX від 20.03.2023 слідує, що органи Пенсійного фонду України зобов'язані обчислювати пенсію за віком вищенаведеним особам з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, на підставі звернення, яке подано як до набрання чинності Законом № 2981-ІХ, так і після.

21.06.2022 року позивачу виповнилося 60 років, що підтверджується його паспортом громадянина України.

Наявність у позивача достатнього страхового стажу не ставиться під сумнів з огляду на призначення йому пенсії за віком з 02.11.2022 на підставі поданої ним заяви про призначення пенсії за віком.

В той же час, відповідачем не враховано, що, як на момент досягнення позивачем пенсійного віку (21.06.2022), так і протягом наступних трьох місяців, він перебував у районах ведення бойових дій та приймав безпосередню участь у захисті та обороні території України.

Так, відповідно до довідки від 01.06.2023 №423, яка видана командиром Військової частини НОМЕР_2 , з 28.04.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 23.10.2022, з 06.11.2022 по 28.12.2022, з 10.01.2023 по 03.05.2023, з 17.05.2023 по 21.06.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на території Донецької, Луганської та Харківської областей.

За таких обставин, позивач у спірних правовідносинах є особою, місцем фактичного перебування якого була зона ведення бойових дій, та у зв'язку із захистом територіальної цілісності України, захисту безпеки населення та інтересів держави не міг звернутись до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії у визначений строк, тобто в межах трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку у період з 22.06.2022 по 20.09.2022.

Окрім того, суд враховує, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся 02.11.2022 року, тобто у період дії на території України режиму воєнного стану.

Вищевказані обставини на переконання суду є об'єктивною підставою для застосування приписів підпункту 14-6.2. пункту 14-6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відтак, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком з 22.06.2022 (наступного дня після досягнення пенсійного віку).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з 22.06.2022 (з дати виникнення права на пенсію за віком) та про зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 22.06.2022 року, з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком з відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з 22.06.2022 (з дати виникнення права на пенсію за віком).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - з 22.06.2022 року та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКухар Наталія Андріївна