Справа № 420/14141/22
19 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №420/14141/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням від 17.11.2022 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплати з 01 липня 2022 року за результатами індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 липня 2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 проіндексованої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили 20.12.2022 року.
Виконавчий лист по справі виданий 05.01.2023 року.
06.02.2024 року (вх. №5380/24) до суду від представника позивача надійшла заява в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій заявник просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року у справі № 420/14141/22;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у місячний строк подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року у справі № 420/14141/22.
В обґрунтування зави зазначено, що правові висновки суду, зазначені у рішенні від 17 листопада 2022 року у справі № 420/14141/22, ґрунтуються на підтвердженні права позивача на перерахунок та виплату пенсії з 01 липня 2022 року без обмеження її максимальним розміром, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повинно було здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2022 року без обмеження максимального розміру пенсії.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18 січня 2024 року № 1500-0308-8/9557, оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року по справі № 420/14141/22 було установлено з 01 липня 2022 року провести перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії ОСОБА_1 визначений на зазначену дату тобто складає 30 169.87 грн.
Проте, згідно розрахунку пенсії станом на 01 липня 2022 року наведеному у протоколі перерахунку пенсії, пенсія позивача складає 32 169.87 грн., згідно розрахунку пенсії станом на 01 грудня 2023 року наведеному у протоколі перерахунку пенсії, пенсія позивача складає 33 669.87 грн.
Позивач вважає, що дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача свідчать про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не врахувало висновків суду у справі № 420/14141/22, оскільки починаючи з 01 липня 2022 року, тобто одразу після виконання судового рішення, перерахувало пенсію позивача, обмеживши розмір 30 169.87грн., тобто десятьма прожитковими мінімумами станом на 01 липня 2022 року. При цьому у мотивувальній частині рішення від 17 листопада 2022 року у справі № 420/14141/22 суд встановив дату початку перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимального розміру пенсії - з 01 липня 2022 та не встановив кінцевої дати перерахунку та виплати, а тому Відповідач зобов'язаний в подальшому виплачувати Позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром пенсії.
Приймаючи до уваги, що справа №420/14141/22 розглянута у порядку письмового провадження, заяву представника позивача в порядку ст.382 КАС України розглянуто також в порядку письмового провадження.
Дослідивши вказану заяву, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судом встановлено, що рішенням суду зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 липня 2022 року без обмеження її максимальним розміром.
Звертаючись до суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, представник позивача зазначає, що відповідач 21.11.2023 року провів нарахування пенсії з обмеженням її максимальним розміром.
Як вбачається з листа відповідача про виконання рішення суду, Головним управлянням на підставі рішення суду, 23.11.2023 року проведено перерахунок пенсії позивача без обмеження пенсії максимальним розміром
Внаслідок проведеного перерахунку розмір нарахованої пенсійної виплати склав з 01.07.2022 року 32169,87 грн., при цьому до виплати пенсію обмежено сумою 30169,87 грн., а з 01.12.2023 року розмір нарахованої пенсійної виплати склав 33669,87 грн. при цьому до виплати пенсію обмежено сумою 30169,87 грн., отже відповідачем обмежено виплату пенсії позивача.
Таким чином, всупереч рішенню від 17.11.2022 року у справі №420/14141/22, яке набрало законної сили, щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.07.2022 року, ГУ ПФУ в Одеській області продовжує обмежувати позивачу виплату пенсії сумою 30 169,87 грн.
Суд вважає за необхідне зазначити, що в межах розгляду даної заяви предметом спору є саме обмеження максимальним розміром пенсії позивача, оскільки згідно наданих суду перерахунків пенсії, позивачу нарахування пенсії здійснюється з урахуванням передбачених доплат, підвищень, надбавок, а також індексації пенсії, проте її виплата здійснюється з обмеженням максимальним розміром.
При цьому, суд у рішенні від 17.11.2022 року зазначив, що пенсія ОСОБА_1 не підлягає обмеженню максимальним розміром, оскільки обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром регулювалося ч.7 ст. 43 Закону №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016 року.
Однак суд, вкотре звертає увагу, що Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців та визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.
Застосування положень Закону №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично нівелює наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст.17 Конституції України.
Таким чином, суд вказує, що під час проведення наступних перерахунків пенсії, викликаних зміною розмірів підвищень, індексації, надбавок до пенсії, відповідач повинен здійснювати перерахунок пенсії без обмеженням її максимального розміру.
Отже, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним, що встановлено судом у рішенні від 17.11.2023 року у справі №420/14141/22.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України»), якими було встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормоюстатті 129-1 Конституції України.
Отже, основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
В свою чергу, станом на дату розгляду заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відповідачем не надано жодних доказів щодо належного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №420/14141/22.
За таких обставин, враховуючи, що матеріали справи не містять доказів повного виконання відповідачем рішення суду у цій справі, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №420/14141/22 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у 30-денний строк до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення, роз'яснивши наслідки неподання звіту та невиконання рішення суду.
Керуючись ст. 248, 382 КАС України суд
Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України у справі №420/14141/22 - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №420/14141/22.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №420/14141/22 у строк 30 днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки встановлені ст.ст.295-297 КАС України.
Суддя Г.П. Самойлюк