Ухвала від 19.02.2024 по справі 380/16410/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/16410/22

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

19 лютого 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника позивача від 23 січня 2024 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/16410/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

в провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.01.2023 позов задоволено повністю:

визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в неповному обсязі у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року.

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням базового місяця січень 2008 року відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, та здійснити виплату з урахуванням виплаченої суми.

23 січня 2024 року представник позивача подала через систему “Електронний суд” заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Указана заява мотивована тим, що відповідач неправильно здійснив нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно) на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22, що свідчить про недотримання ним приписів Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

З огляду на вказане позивач просить суд:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо неправильного нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно, із застосуванням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України усунути виявлені порушення закону шляхом нарахування і виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно із застосуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) у розмірі 83625,23 грн.

- направити ухвалу до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню вимог статті 129-1 Конституції України, статті 14, 370 КАС України щодо повного та своєчасного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали суду подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22.

01 лютого 2023 року від представника відповідача через систему “Електронний суд” надійшло заперечення на клопотання (заяву), яке мотивоване тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22 військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України направила потребу до головного розпорядника бюджетних коштів - Головного управління Національної гвардії України. Після надходження коштів військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України добровільно виконала судове рішення та перерахувала ОСОБА_1 відповідні грошові кошти. Повідомляє, що розрахунок індексації грошового забезпечення відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі №380/16410/22 на користь ОСОБА_1 проведений випереджаючим методом із застосуванням базового місяця - січень 2008 року згідно з чинним законодавством. Зауважує, що нормою статті 382 КАС України передбачено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Стверджує, що позивач пропустив десятиденний строк звернення до суду, встановлений частиною четвертою статті 383 КАС України.

З огляду на викладене просить суд у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 380/16410/22 відмовити.

Вирішуючи заяву представника позивача від 22 січня 2024 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За змістом статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України, за приписами частин першої та другої якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд відзначає, що положення КАС України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною першою статті 382 КАС України. Тому зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання (заяви) позивача. Вказана позиція суду узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17, та правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалі від 05 липня 2018 року у справі № 206/3911/17.

Суд зазначає, що метою застосування до суб'єкта владних повноважень судового контролю за виконанням рішення суду є дисциплінування боржників з метою своєчасного, якісного та належного виконання рішення суду, що набрало законної сили.

Водночас аналіз викладених норм вказує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

Тому необхідність здійснення судом судового контролю за виконанням рішення, яке набрало законної сили, повинна бути доведена особою, яка подає до суду відповідне клопотання.

Суд встановив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22, військова частина військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України виконала, нарахувала та виплатила позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року у розмірі 1348,60 грн.

Однак позивач не погоджується із розміром нарахованої на виконання вказаного рішення суду індексації грошового забезпечення, стверджуючи, що такий визначений неправильно через недотримання відповідачем вимог приписів Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

З наведеного суд висновує, що позивач фактично не погоджується із діями, вчиненими відповідачем на виконання рішення суду від 27 січня 2023 року у справі № 380/16410/22, яке набрало законної сили.

Визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду регламентовано положеннями статті 383 КАС України, частиною першої якої передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, у спірному випадку застосування судом положень статті 382 КАС України, якими регламентовано встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, є недоцільним, оскільки позивач стверджує не про невиконання відповідачем рішення суду, що набрало законної сили, а не погоджується із діями, вчиненими відповідачем на його виконання, визнання протиправними яких може бути реалізовано з урахуванням положень статті 383 КАС України або ж шляхом звернення до суду з відповідним позовом у загальному порядку, передбаченому КАС України.

З огляду на вказане підстави для встановлення судового контролю у цій справі відсутні.

У зв'язку з цим, у задоволенні заяви представника позивача від 23 січня 2024 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/16410/22 належить відмовити.

Щодо покликання представника відповідача на пропуск позивачем десятиденного строку звернення до суду, встановленого частиною четвертою статті 383 КАС України, суд зазначає, що заява, яка розглядається судом, подана представником позивача у порядку статті 382 КАС України, яка жодних строкових обмежень стосовно звернення до суду не встановлює.

У зв'язку із перебуванням головуючого судді Гулкевич І.З. у період з 29.01.2024 по 16.02.2024 включно на листку непрацездатності, ухвала приймається в перший робочий день судді 19.02.2024.

Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 382 КАС України, суд,-

постановив:

У задоволенні заяви представника позивача від 23 січня 2024 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 380/16410/22 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.

Суддя Гулкевич І.З.