Справа № 685/326/23
Провадження № 2/685/14/24
19 лютого 2024 року смт Теофіполь
Теофіпольський районний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді Бурлак Г.І.
з участю секретаря Ковальчука О.С.
прокурора Радчишина В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Теофіполі справу за позовом керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки
встановив:
керівник Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради звернувся в суд із позовом до відповідачів про витребування земельної ділянки, мотивуючи його тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.12.2019 №22-11250-СГ надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташовувалась на території Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (на даний час Теофіпольська ТГ). У подальшому, відповідно до наказу Головного управління Дергеокадастру у Хмельницькій області від 13.01.2020 №22-383-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 1,5958 га, яка на час набуття розташовувалась на території Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129) (на даний час Теофіпольська ТГ) та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства, 30.01.2020 зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку. На підставі договору купівлі-продажу від 24.03.2020 ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129 продала ОСОБА_2 . Земельна ділянка з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129 утворена шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122. Вважає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.01.2020 №22-383-СГ є недійсним, а земельна ділянка підлягає витребуванню у ОСОБА_2 на користь держави, оскільки, відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.10.2019 № 22-7906-СГ до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності права оренди, які пропонуються до продажу на земельних торгах включено земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122, яка на момент прийняття наказу розташовувалась на території колишньої Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області. При цьому, відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.11.2020 № 103-Т земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122, було виключено із переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які були виставлені на торги. Тобто у період з 15.10.2019 по 16.11.2020 відповідно до вимог ст. 136 Земельного кодексу України земельна ділянка (з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122) або її частина не підлягали відчуженню або передачі в користування. Однак ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області 05.12.2019 прийняло рішення про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 із земельної ділянки з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122. Так, станом на момент прийняття ГУ Дергеокадастру у Хмельницькій області наказу № 22-11250-СГ від 05.12.2019 про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та наказу № 22-383-СГ від 13.01.2020 про надання у власність земельної ділянки площею 1,5958 га (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129) ОСОБА_1 земельна ділянка була частиною земельної ділянки з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122. Таким чином, внаслідок незаконних дій ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, всупереч вимог ст. 136 ЗК України земельна ділянка загальною площею 1,5958 га (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129), яка на час набуття розташовувалась на території Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (на даний час Теофіпольська ТГ), вибула із земель сільськогосподарського призначення, та не могла надаватись у власність ОСОБА_1 . Зазначене призвело до того, що ОСОБА_3 придбала земельну ділянку (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129) в особи, яка не мала права її отримувати та відчужувати. Спірна земельна ділянка (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129) відноситься до земель комунальної власності Теофіпольської селищної ради, тому підлягає витребуванню у добросовісного набувача ОСОБА_3 на користь держави в особі Теофіпольської селищної ради. Зазначив, що наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13.01.2020 № 22-383-СГ є недійсним, оскільки прийнятий із порушенням вимог Земельного кодексу України, а земельна ділянка з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129 вибула з комунальної власності всупереч встановленому законом порядку. Держгеокадастр України та ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, ні їх посадові особи не вправі самостійно скасувати спірний наказ, оскільки на його підставі за відповідачем ОСОБА_1 виникло та було зареєстровано право приватної власності, тому вказане суперечитиме вимогам ч.1 ст.154 ЗК України. Протиправне набуття права власності на спірну земельну ділянку грубо порушує інтереси держави в особі Теофіпольської селищної ради, а тому в даному разі прокурор при зверненні з даним позовом набуває статусу позивача. Оскільки, Теофіпольська селищна рада не вживала та не вживатиме заходів щодо інтересів територіальної громади, а саме шляхом звернення до суду із позовом про витребування на користь територіальної громади земельної ділянки із кадастровим номером 6824782500:03:009:0129, яка була передана у власність ОСОБА_4 із порушенням вимог земельного законодавства, що підтверджується листом від 13.022022 №300/02-39, наданого на запит Волочиської окружної прокуратури, на даний час наявні підстави для пред'явлення цього позову прокурором, що визначені ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Крім того зазначив, що відомості про порушення закону, що стали підставою для предявлення позову стали відомі після отримання від Хмельницької обласної прокуратури інформації та копії документів (заяви, наказу) ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області, які містять відомості про підставу та дату отримання ОСОБА_1 земельної ділянки у власність, та іншу інформацію, яка не перебуває у вільному доступі та має значення для встановлення підстав для представництва інтересів держави відповідно до листа від 06.09.2021, який надійшов у Волочиську окружну прокуратуру 06.09.2021 року. Прокурору до отримання зазначеної інформацій не було відомо про порушення законодавства при прийнятті незаконного наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та передачі ОСОБА_1 земельної ділянки у власність. На підставі викладеного, просить витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області земельну ділянку площею 1,5958 га (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129), що розташовувалась на час набуття за межами населених пунктів Ільськовецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (на даний час Теофіпольська ТГ) та стягнути з відповідачів на користь Хмельницької обласної прокуратури судовий збір у розмірі 4026 грн сплачений за пред'явлення позову та заяви про забезпечення позову.
В судовому засіданні прокурор позов підтримав.
Представник позивача Теофіпольської селищної ради в судове засідання не з'явився, заяв чи клопотань не подав.
Відповідачі про час та місце розгляду справи повідомлені відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, в суд не з'явилися, про причину неявки не повідомили, клопотань не подали.
Представник відповідача ОСОБА_2 - адвокат Савченко О.В. подала до суду письмові пояснення, в яких позовні вимоги не визнала, зазначила, що відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.11.2020 №103-Т земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122, було виключеноіз переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які були виставлені на торги. Земельна ділянка площею 1,5958 га (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129) розташована за межами населених пунктів, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, ніколи не була включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах, вона ніколи не була виставлена на земельні торги, а інша земельна ділянка з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122, лише тимчасово перебувала у переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах. Звертаючись до суду із позовною заявою про витребування земельної ділянки, позивачем не доведено факту порушення прав держави в особі Теофіпольської селищної ради зі сторони відповідачів, що в свою чергу є підставою для відмови у задоволенні позовної заяви. Крім того, позивачем не доведено належними та допустимими доказами, що спірна земельна ділянка підпадає під правове регулювання ст.136 ЗК України в частині обмеження можливості відчуження такої земельної ділянки. Також зазначила, що ОСОБА_2 набула права власності на спірну земельну ділянку на підставі відплатного договору, в силу необізнаності останньої про будь-які обмеження продавця (навіть у разі їх існування) щодо відчуження спірної земельної ділянки, вказане свідчить про добросовісність дій ОСОБА_2 , як набувача права власності на таку земельну ділянку й правові підстави для її витребування у зазначеного добросовісного відповідача - відсутні.На підставі норм чинного законодавства, набувач визнається добросовісним, якщо він не знав і не повинен був знати про незаконність свого володіння. Добросовісність набувача презюмується, тобто незаконний набувач буде вважатися добросовісним, доки не буде доведено протилежне. На підставі викладеного, просить у позові відмовити у повному обсязі, розгляд справи проводити у її відсутності та у відсутності відповідача ОСОБА_2 .
Суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності відповідачів та представника Теофіпольської селищної ради.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, 13, 14 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.10.2019 № 22-7906-СГ до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах включено земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122, яка на момент прийняття наказу розташовувалась на території колишньої Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (а.с.11-13). Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.11.2020 № 103-Т земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122 було виключено із переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які були виставлені на торги (а.с.14). Згідно з наказом ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.12.2019 №22-11250-СГ надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташовувалась на території Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (на даний час Теофіпольська ТГ) (а.с.17). Відповідно до наказу Головного управління Дергеокадастру у Хмельницькій області від 13.01.2020 №22-383-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 1,5958 га, (кадастровий номер 6824782500:03:009:0129) для ведення особистого селянського господарства (01.03) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташована за межами населених пунктів Ільковецької сільської ради Теофіпольського району Хмельницької області (тепер Теофіпольська ТГ) та передано її у власність (а.с.19), 30.01.2020 зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку, в подальшому на підставі договору купівлі-продажу від 24.03.2020 ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129 продала ОСОБА_2 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 13.02.2023 (а.с.20-22). Земельна ділянка з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129 утворена шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122, що підтверджується інформацією ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.01.2023 (а.с.24-26).
Згідно з положеннями частин 1-3 ст. 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Приписи ст. 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки (правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 08.11.2019 у справі №420/914/19).
Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов'язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №815/905/17).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Згідно з ч.1 ст.155 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в період з 15.10.2019 по 16.11.2020 земельна ділянка з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122 була включена до переліку земельних ділянок державної власності, які виставляються на земельні торги і протягом цього періоду не могла відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування, наказ Головного управління Дергеокадастру у Хмельницькій області від 13.01.2020 №22-383-СГ є недійсним, оскільки прийнятий із порушенням вимог ст. 136 ЗК України, тому земельна ділянка з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129 утворена в цей період шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6824782500:03:009:0122 та передана у власність ОСОБА_1 неправомірно.
Згідно зі статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Теофіпольська селищна рада, як власник земельної ділянки з кадастровим номером 6824782500:03:009:0129, заходів для усунення порушень не вжила та не планує вживати, що підтверджується інформацією Теофіпольської селищної ради від 13.02.2022 № 300/02-39, мотивуючи це відсутністю коштів (а.с.30).
Керуючись ст.136 ЗК України, ст.387 ЦК України, ст. 116, 136 ЗК України, ст. 89, 264, 265 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Теофіпольської селищної ради земельну ділянку площею 1,5958 га ( кадастровий номер 6824782500:03:009:0129), що розташована за межами населених пунктів на території Теофіпольської селищної ради ,Хмельницького району, Хмельницької області.
Стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури ( ЄДРПОУ 02911102, ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, р/р UA188201720343120002000002814) по 2013 грн судового збору з кожної.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30 днів з дня проголошення рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 статті 358 цього Кодексу.
Головуюча