ц
справа № 2а-12297/09/0470
09 серпня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
при секретарі Федоренко Ю.В.
за участю:
представник позивача : заява про розгляд справи без його участі
представника відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області
про зобов'язання вчинити дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області з позовними вимогами про: - зобов'язання відповідача включити до актів щомісячної звірки витрат на виплату і доставку щомісячної державної адресної допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів № 265 від 26.03.2008р., та підвищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 11.03.2009р., особам які отримують пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.07.2009р. по 31.08.2009р. які склали 51014,36 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не включив до акту щомісячної звірки витрати по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсію по інвалідності в наслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, до яких включались витрати управління по виплаті щомісячної державної адресної допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.08р. та витрати на її доставку, за період 01.07.2009р.-31.08.2009р. на загальну суму 51014,36 грн., тим самим порушуючи вимоги Закону України Про пенсійне забезпеченнята Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідач заперечення на позов не направив, в судове засідання вдруге не з'явився про дату час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, судовою повісткою направленою з рекомендованим повідомленням про вручення. На адресу суду направив повторно заяву про відкладення розгляду справи,у зв'язку з відпусткою головного спеціаліста-юриста.
Суд визнає неявку відповідача такою, що відбулася без поважних причин, оскільки відпустка головного спеціаліста-юриста не є достатньо обґрунтованою підставою для повторного відкладення розгляду справи з врахуванням того, що відповідач є юридичною особою інтереси якого мають право також представляти керівник, і інші представники тощо. З врахуванням вимог ч.4 ст.128 КАС України суд ухвалив розглянути справу без участі представника відповідача.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте направив заяву від 03.02.2010р. з клопотанням про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до розрахунку суми позовної заяви про прийняття до заліку відповідачем для відшкодування сум адресної допомоги, витрат, пов'язаних з її виплатою та доставкою, підвищення до пенсії непрацюючим інвалідам за період з липень-серпень 2009р. складають : сума державної адресної допомоги -49997,38 грн., сума витрат на доставку державних пенсій та грошової допомоги -51,38 грн., сума витрат, пов'язаних з виплатою підвищення до пенсії непрацюючим інвалідам -965,6 грн., на загальну суму -51014,36 грн.
Вказані суми були включені позивачем до актів щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, до загальної суми витрат, що підлягають відшкодуванню за липень, серпень 2009р., проте відповідач відмовляється від прийняття до заліку вказаних сум.
Призначення та виплата пенсій, у тому числі пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” органами Пенсійного фонду України.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до ст.1 Закону України Про пенсійне забезпеченнягромадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
З набранням чинності Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема виплати йому пенсії по інвалідності покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Згідно з ч.2 ст.7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності”, Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду від 04.03.2003 р. № 5-4/4 затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.
Згідно п.2 вказаного Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної Довідки на централізованому рівні 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Відповідно до пункту 3 розділу XI (Прикінцеві положення) Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 р.(із змінами внесеними згідно з Постановою КМ №862 від 24.09.2008р) Деякі питання пенсійного забезпечення громадянвстановлено, що у разі, установити, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
П.4, 5 вищевказаної Постанови передбачено, що виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога. Щомісячна державна адресна допомога встановлюється з 1 квітня 2008 р. і переглядається у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством. У разі, якщо сукупність виплат, зазначених в частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами, не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Згідно п.4 вищевказаного Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" , "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно - правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду в виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Виплати адресної допомоги введені з 1 квітня 2008 року, станом на час підписання актів звірки спільні рішення щодо відшкодування коштів на виплату адресної допомоги Пенсійним фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві не приймалися, і відповідні зміни до Порядку №5-4/4 не вносилися, тому на думку суду у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного врегулювання включення витрат на виплату і доставку адресної допомоги до щомісячних актів звірки.
Тобто, щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом виплат та виплачується, крім інших видів доплат, в т.ч. цільової допомоги на прожиття з урахуванням приписів постанови Кабінету міністрів України №265 від 26.03.2008р.
Однак Порядком №5-4/4від 04.03.2003р. розширеного переліку виплати вказаних сум не встановлено. Таким чином, зазначеним Порядком визначений виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і серед видів пенсійного забезпечення що підлягають відшкодуванню відповідними відділеннями відповідача відсутній такий вид пенсійного забезпечення як державна адресна допомога та витрати на її виплату і доставку.
Крім того суду на думку суду, обраний у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права суд вважає частково таким, що не відповідає змісту прав Управління ПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат.
Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.
Згаданий Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Вказана правова позиція узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 30.05.2007р. по справі №21-1289во06.
За викладених вище обставин та відповідних доказів, суд вважає, що позов управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Новомосковськ Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядок і строки встановлені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Повний текст постанови складений 14.08.2010р.
Суддя Н.В.Турлакова