Справа № 727/7529/23
Провадження № 2/727/470/24
(повне)
13 лютого 2024 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
головуючої судді - Бойко М.Є.,
за участю секретаря - Васківчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного провадження з викликом сторін, цивільну справу за позовною заявою МКП «Чернівцітеплокомуненерго» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії,
У липні 2023 року позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить стягнути на свою користь з відповідачів солідарно заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії у розмірі 29 404, 28 грн, витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00 грн., а також 389, 16 грн. плати за абонентське обслуговування.
Зазначені вимоги обгрунтовані наступними обставинами.
МКП «Чернівцітеплокомуненерго» надає послуги з постачання теплової енергії в квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальною площею 54,10 кв.м., яка належить ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на праві власності; відповідачам відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Позивачем умови договору були виконані в повному обсязі, послуги централізованого опалення надавались протягом опалювального періоду із 01.02.2018 р. по 30.04.2023 року .
Вартість послуги з постачання теплової енергії визначається за показниками комерційного вузла обліку або розрахунковим методом відповідно до постанови КМУ №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» від 21.08.2019 року та за встановленими тарифами на послугу з постачання теплової енергії відповідно до рішень Виконавчого комітету Чернівецької міської ради: №450/13 від 23.06.2021 року, №813/24 від 20.10.2021 року.
Відповідачі, у порушення вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги», за спожиті послуги з постачання теплової енергії за період з 01.02.2018 р. по 30.04.2023 року кошти не сплачували, внаслідок чого у них утворилася заборгованість у розмірі 29404, 28 грн., а також - за абонентське обслуговування, у розмірі 389,16 грн.
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 27 липня 2023 року постановлено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов.
Заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 16 жовтня 2023 року позов МКП «Чернівцітеплокомуненерго» було повністю задоволено.
26 грудня 2023 року до суду надійшла заява адвоката Рожок Л.П., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про перегляд заочного рішення від 16 жовтня 2023 року, в якій зазначено, що з позовними вимогами МКП «Чернівцітеплокомуненерго» відповідачі не погоджуються в зв'язку із тим, що в їх квартирі АДРЕСА_2 відсутнє централізоване опалення ще з 2004 року та жодних договірних відносин з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» вони не мають. З огляду на вказане у задоволенні позовних вимог останні просять суд повністю відмовити, а також стягнути з позивача на їх користь витрати на правничу допомогу у розмірі 10 000,00 грн.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 04 січня 2024 року скасовано заочне рішення від 16 жовтня 2023 року та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
01.02.2024 року представник позивача МКП «Чернівцітеплокомуненерго» - Ринжук Г.М. подала до суду наступні письмові пояснення по справі.
Між позивачем та відповідачами укладено типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання відповідно до п.5 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року №2189-VIII (далі договір) та розміщений на офіційному веб-сайті Чернівецької міської ради https://city.cv.ua/, а також на офіційному веб-сайті Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» https://teplo.cv.ua/.
Відповідачі стверджують, що в квартирі АДРЕСА_2 відсутні прилади опалення, але до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» не було надано жодних підтверджуючих такі обставини документів. При цьому питання відключення від мереж централізованого опалення в багатоповерхових житлових будинках регулюється «Правилами надання послуг з централізованого опалення . . .», затвердженими постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630 та «Порядком відключення від мереж централізованого опалення», затвердженим виконавчим комітетом Чернівецької міської ради від 14.08.12р. № 491/16 з урахуванням листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.05.2016р. № 9-5816. Даний порядок визначає процедуру надання дозволу на переобладнання системи опалення в багатоповерхових житлових будинках. Так, для надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення необхідно звернутись в центр адміністративних послуг міської ради - вул. Героїв Майдану,7, м. Чернівці, а питання зняття оплати за послуги теплопостачання може бути вирішене після надання такого дозволу та виконання його вимог.
МКП «Чернівцітеплокомуненерго» виконав свої зобов?язання щодо надання послуг з постачання теплової енергії, а відповідачі, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов?язані їх оплатити. У разі наміру споживача не отримувати відповідні послуги він не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мережі теплопостачання. Самовільне відключення від вказаної мережі не є підставою для звільнення від оплати за послуги з постачання теплової енергії.
Отже, на думку представника позивача, заперечення відповідачів проти позову є необґрунтованими.Також вона просить відмовити у стягненні на користь відповідачів витрат на правничу допомогу у розмірі 10 000, 00 грн. за їх неспівмірністю та недоведеністю.
В судове засідання представник позивача - МКП «Чернівцітеплокомуненерго» не з'явилась, надавши письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила справу розглядати без її участі.
Відповідачі та їх представник - адвокат Рожок Л.П. в судове засідання не також з'явилися, письмово просили розглядати справу без їх участі, у задоволенні позовних вимог - відмовити.
За таких обставин суд вважає можливим, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін, судове засідання проводити в їх відсутність та без фіксування процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно зі статтями 526, 527, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 ЗУ «Про теплопостачання» у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, МКП «Чернівцітеплокомуненерго» є виконавцем житлово-комунальних послуг, а саме: послуг з постачання теплової енергії.
Судом встановлено, що МКП «Чернівцітеплокомуненерго» надає послуги з постачання теплової енергії і в квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальною площею 54,10 кв.м.; відповідачам відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
МКП «Чернівцітеплокомуненерго» щомісячно з 01.02.2018 року по 30.04.2023 року нараховувало відповідачам плату за надані ним послуги з постачання теплової енергії.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав квартира за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, вбачається, що за надані послуги з постачання теплової енергії в АДРЕСА_1 , за період з 01.02.2018 року по 30.04.2023 року нараховано 29 404, 28 гривень заборгованості та плату за абонентське обслуговування -389,16 грн. .
З акту ПП «Регіон-Центр» про технічний огляд кв. АДРЕСА_3 вбачається, що 10.11.2023 року встановлено, що батареї опалення в цих квартирах відсутні.
Відповідачі із позовними вимогами не погоджуються з тих підстав, що не користуються послугами, які надає МКП «Чернівцітеплокомуненерго», оскільки їх квартира ще до набуття ними права власності на неї була від'єднана від мережі централізованого опалення, будь -які договірні відносини між ними та позивачем, а також між позивачем та попереднім власником цього жилого приміщення відсутні.
Відповідно до частин першої-третьої ст.13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
Відповідно до частини першої та третьої ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно із частинами першою та шостою ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Частиною шостою ст.19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків регулювалося Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005року №630, з відповідними змінами; Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005року №4; Порядком відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затвердженим наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169.
Згідно з пунктами 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Згідно з пунктом 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі - Порядок) було визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг.
Зокрема вказаним Порядком було установлено, що для вирішення питання відключення від мережі централізованого опалення, власник (власники) житлового будинку повинні звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання з письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляються протоколом. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі централізованого опалення виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі централізованого опалення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі централізованого опалення і подається заявником до комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Отже, відключення споживачів від мережі централізованого опалення, яке за твердженням відповідачів сталося ще до набуття ними права власності на квартиру її попередніми власниками в законному порядку мало відбуватись на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади і з дотримання споживачем процедури, визначеної Порядком.
Такого рішення міжвідомчої комісії суду не надано, рівно як не надано і доказів відключення квартири, власниками якої є відповідачі, попередніми власниками цього житлового приміщення (у матеріалах справи відсутній акт про відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого теплопостачання, затверджений постійно діючою міжвідомчою комісією).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007року №1268 до Порядку було внесено зміни, а саме, передбачено, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в окремих квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи окремих споживачів не може бути здійснено, а відключення багатоквартирних будинків в цілому здійснюється з ініціативи усіх споживачів.
Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 167 від 26 липня 2019 року, який діє на час розгляду справи судом, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення органу місцевого самоврядування з урахуванням рішення Комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (пункт 1 розділу ІІ).
У розділі ІІІ вказаного Порядку передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до системи (мережі) централізованого опалення та системи (мережі) постачання гарячої води, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від централізованого опалення та постачання гарячої води у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від системи (мережі) централізованого опалення та системи (мережі) постачання гарячої води, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.
Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.
За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил.
Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проєкту такого відокремлення (відключення).
Матеріали справи не містять заяви відповідачів про відокремлення (відключення) квартири АДРЕСА_2 , а також копії витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) квартири відповідачів від ЦО та ГВП та копії проєкту такого відокремлення (відключення).
При цьому слід також зазначити, що нараховану позивачем суму заборгованості та факт виконання послуг позивачем відповідачі не спростували.
Самовільне відключення від централізованого опалення не звільняє відповідачів від обов'язку оплати заборгованості за надані послуги.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року у справі №6-1192цс15, постановах Верховного Суду від 02 березня 2018 року у справі № 915/89/16, від 25 вересня 2019 року у справі № 522/401/15-ц та від 12 березня 2021 року у справі № 487/955/18.
Відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідачів обов'язку оплачувати надані їм послуги.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 14-280цс18.
Отже, доводи відповідачів про відсутність у них боргу за комунальні послуги, оскільки відсутній письмово оформлений договір з позивачем щодо надання послуг з теплопостачання є також необґрунтованими.
Таким чином, виходячи з вищезазначеного, твердження позивача про те, що відключення квартири АДРЕСА_2 від системи централізованого теплопостачання є самовільним відповідачами не спростовано, останніми не доведено, що відключення цієї квартири від мереж централізованого опалення здійснено відповідно до вимог законодавства, актом про технічний огляд від 10.11.2023 року встановлено лише, що у ній проведений демонтаж опалювальних приборів, а тому МКП «Чернівцітеплокомуненерго» має право на стягнення із споживачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованості за надані послуги із теплопостачання за спірний період.
Згідно з п.11 ч.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги'плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням догвору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води).
Такі витрати підлягають відшкодуванню за рахунок плати за абонентське обслуговування всіма співвласниками багатоквартирних будинків, незалежно від того, чи підключено їхнє приміщення до систем теплопостачання виконавця комунальної послуги. Розмір плати за абонентське обслуговування встановлено відповідно до вимог постанови КМУ від 21 серпня 2019 року №808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами». Розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента не може перевищувати 31,15 грн.
Нарахування здійснюється щомісяця протягом року у фіксованому розмірі.
За перод з 01.11.2021 року по 30.04 2023 року заборгованість відповідачів з плати за абонентське обслуговування складає 389,16 грн., докази щодо її сплати в матеріалах справи відсутні.
За таких обставин суд приходить до висновку про повне задоволення позовних вимог.
Також, у відповідності до ст.141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню у рівних частинах сплачені та документально підтверджені судові витрати.
Оскільки позов судом задоволено повністю, витрати відповідачів на оплату наданої їм правничої допомоги відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст 4,1213,76-83,130,131,259,263-265,280-282ЦПК України, суд
Позов Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_4 , на користь Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» на р/р НОМЕР_4 в філії Чернівецького облуправління АТ «Ощадбанк» м.Чернівці, МФО 356334, код 34519280 заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з постачання теплової енергії в розмірі 29 404, 28 гривень.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_4 , на користь Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» на р/р НОМЕР_5 в АТ «ПриватБанк» м.Чернівці, МФО 356334, код 34519280 плату за абонентське обслуговування в розмірі 389,16 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_4 на користь Міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» на р/р НОМЕР_6 в філії Чернівецького облуправління АТ «Ощадбанк» м.Чернівці, МФО 356334, код 34519280 судові витрати посплаті судового збору в сумі 2684,00 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. у рівних частинах, тобто по 1342, 00 грн. з кожного.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Чернівецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційнескарження.
Повне рішення складено 15.02.2024 року.
СУДДЯ М.Є.Бойко