Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/401/24
Провадження № 3/723/1014/24
14 лютого 2024 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Бужора В.Т., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 (м. Сторожинець) Чернівецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ст.130 ч.1 КУпАП, -
ОСОБА_1 26 січня 2024 року о 16 год. 20 хв. в с.Ропча по вул.Сторожинецькій 16, керуючи транспортним засобом марки ВАЗ 21115 номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у медичному закладі, що підтверджується висновком №6 від 26.01.2024 року результат огляду становить 2,00 % проміле, чим порушив Правила дорожнього руху п.2.9 А, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в суд не з'явився, його представник ОСОБА_2 надав клопотання про закриття провадження, в суді дане клопотання пітримав, мотивуючи тим, що вищевказаний протокол був складений з порушенням норм ст. 268 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, клопотання про закриття провадження надане представником Боднарюком М.І. відносно ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що провадження у справі про адмінінстартвине павпорушення підлягає закриттю з наступних підстав.
Одже, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 175085 від 26.01.2024 р., з боку працівника поліції були порушені норми закону, неправомірні дії якого були зафіксовані боді-камерою працівника поліції, а саме:
- відсутність доказів того, хто саме оформив вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення чи складений він уповноваженою державою особою, від імені органів Національної поліції - відсутній.
- вищевказаний протокол був складений з порушенням норм ст. 268 КУпАП. Працівники поліції жодним чином не намагалися роз'яснити ОСОБА_1 , його законні права, а саме, користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження.
- в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 175085 від 26.01.2024 року , не зазначено про те, що ОСОБА_1 , не володіє українською мовою. У разі якщо така особа не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача. Жодних відомостей про участь перекладача в провадженні у даному протоколі - не зазначено.
При цьому порушено визначені ст. 268 КУпАП права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відповідно до яких така особа має право користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою.
Відповідно до п.9. «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» - з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису від 18.12.2018 № 1026, розділ II вказаної інструкції передбачає:
-включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відео зйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Відповідно до пункту 22 Розділу Інструкції висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Ці самі твердження передбачені ч.5 ст.266 КУпАП, де зазначено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням цієї статті, вважається не дійсним.
Згідно практики Європейського суду з прав людини у справах "Лучанінова проти України" (рішення від 09.06.2011 р., заява N 16347/02), "Малофєєва проти Росії" (рішення від 30.05.2013 р., заява N 36673/04), "Карелін проти Росії" (заява N 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Надані до суду відеозаписи не містять факту керування транспортним засобом марки ВАЗ 21115, ОСОБА_1 .
Отже, надані до суду відеозаписи не можуть бути належними доказами у справі. Відповідно до ст.251 КУпАП. доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порушивши нормативні акти, які регулюють порядок і правомірність огляду, водія на стан алкогольного сп'яніння, поліцейський сприяв тому, що складений ним протокол про адміністративне правопорушення є недопустимим доказом по справі, а відповідно має бути виключений з числа доказів стану алкогольного сп'яніння.
Згідно ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 130, п. 1 ст. 247, ст.ст. 1, 9, 23, 34, 221, 249, 251, 252, 276, 277, 279, 280, 284 КпАП України, суддя, -
Провадження по справi про адмiнiстративне правопорушення передбачене ст.130 ч.1 КУпАП України відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити в зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: