Рішення від 15.02.2024 по справі 160/26037/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2024 рокуСправа №160/26037/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сидоренко Д.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, 58002, Чернівецька область, місто Чернівці, вулиця Кобилянської Ольги, Будинок 1/ Площа Центральна, Будинок 3) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

Обставини справи: 10.10.2023 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №047050016508 від 12.08.2022 року про відмову в призначенні пенсії за віком за списком №2 ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.02.2022 року та зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , для призначення пенсії, що дає право на пенсію на пільгових умовах за Списком №2 періоду з 01.04.1986 по 02.06.1997 року на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Проте рішенням відповідача від 12.08.2022 року було відмовлено в призначенні пенсії на підставі того, що не підтверджено пільговий стаж і відповідач не може провести перевірку через відмову ПАТ "ДНІПРОАЗОТ" у проведенні перевірки. Позивач з таким рішенням відповідача не погоджується, вважає його протиправним та таким, що порушує його права на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 13.10.2023 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 25.01.2024 року залучено до участі у адміністративній справі №160/26037/23 другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, 58002, Чернівецька область, місто Чернівці, вулиця Кобилянської Ольги, Будинок 1/ Площа Центральна, Будинок 3).

12.02.2023 року від ГУ ПФУ в Чернівецькій області надійшов відзив на позов, в якому зазначено зокрема наступне. 04.08.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058- ІV. За результатами розгляду заяви даної заяви, 12.08.2022 Головним управлінням прийнято рішення за №047050016508 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. При опрацюванні наданих Позивачем документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Головним управлінням розраховано стаж, який склав 38 років 5 місяців 1 день. Пільговий стаж роботи за Списком №2 становить 3 роки 2 місяці 19 днів. Отже, згідно з положеннями ст. 114 Закону №1058 на момент звернення позивача врегульоване визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах - після досягнення 55 років і за наявності, зокрема, у жінок страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Враховуючи вищевикладене, вважаємо позовні вимоги ОСОБА_2 безпідставними, а доводи, викладені у адміністративному позові - необґрунтованими. У позивача відсутній необхідний пільговий для призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №2) визначений ст. 114 Закону №1058.

Згідно розписки представником відповідача копію ухвали про відкриття провадження разом із позовною заявою отримано 30.10.2023 року.

Станом на 15.02.2024 року відзив на позов від відповідача-1 не надходив.

Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).

Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі) та законодавчу встановлену послідовність надання письмових заяв по суті, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що останній вжив заходи, щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеним КАС України.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

УСТАНОВИВ:

03.02.2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №2).

Рішенням Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області №047050016508 від 10.02.2022 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи в шкідливих і важких умовах праці.

В рішенні зазначено: за доданими документами до стажу роботи за Списком №2 не зараховано: період роботи зазначений в уточнюючій довідці №018-1-780 від 23.12.2021р., з 01.04.1986 по 02.06.1997, оскільки в переліку посад, право на пільгове пенсійне забезпечення працівникам за якими передбачено Списком №2, затвердженим постановою КМУ №10 від26.01.1991р., відсутня посада, за якою працювала заявниця в даний період. В пільговій довідці вказано, що в даний період особа працювала на посаді електромонтера з обслуговування електроустаткування котельного цеху; тоді як, вказана посада не відповідає посаді згідно записів трудовій книжці.

Листом від 22.02.2022 року №018-1-58 АТ "ДНІПРОАЗОТ" ОСОБА_1 повідомлено про наступне.

Під час підготовки Вам пільгової довідки, було виявлено, що до трудової книжки не внесено запис про перетарифікацію. Так, відповідно до розпорядження теплоелектроцентралі від 19.06.1989 № 112, у зв'язку з перетарифікацією та переход на нові умови оплати праці назва професії ОСОБА_3 встановлена - електромонтер з обслуговування електроустаткування котельного цеху.

Для підтвердження стажу роботи АТ «ДНІПРОАЗОТ» видано довідку від 23.12.2021 №018-1-779, яка уточнює записи у трудовій книжці за період роботи з 01.04.1986 по 02.06.1997.

Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціально політики України 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

У період вашої роботи з 01.04.1986 по 02.06.1997 діяли Списки № 1 та № 2, які затверджені:

- постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (строк дії по 31.12.1991) (далі - Постанова № 1173);

- постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 (строк дії 01.01.1992 по 10.03.1994), (далі - Постанова № 10);

- постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 (строк дії з 11.03.1994 по 06.02.2003, на підставі публікації 07.02.2003 постанови Кабінет Міністрів України від 16.01.2003 № 36 - Офіційний вісник України від, 07.02.2003 - 2003 р., № 4, стор.64, стаття 102, код акта 2^230/2003), (далі Постанова № 162);.

У період з 01.04.1986 по 18.06.1989 ви працювали - електромонтером (черговим IV групи кваліфікації котельного цеху теплоелектроцентралі, що передбачено пунктом/підрозділом а) розділом XIV Списком №2, затвердженого Постановою № 1173, тобто, як електромонтер черговий котельного цеху.

У період з 19.06.1989 по 31.12.1991 ви працювали електромонтером обслуговування електроустаткування котельного цеху теплоелектроцентралі, завод теплоелектроцентраль, що передбачено пунктом/підрозділом а) розділом XIV Списком №2, затвердженого Постановою №1173, тобто, як електромонтер з обслуговувань устаткування котельного цеху.

У період з 01.01.1992 по 10.03.1994 ви працювали електромонтером обслуговування електроустаткування котельного цеху заводу теплоелектроцентраль, що передбачено пунктом 2140000а-18455 підрозділом 2140000а а) розділом 21400000 XIІІ Списком №2, затвердженого Постановою №10, тобто, як електромонтер всіх найменувань зайнятий на обслуговуванні, ремонті котельного устаткування.

У період з 11.03.1994 по 02.06.1997 ви працювали електромонтером обслуговування електроустаткування котельного цеху заводу теплоелектроцентраль теплоелектроцентралі, що передбачено пунктом 2140000а-18455 підрозділом 2140001 а) розділом 21400000 XIII Списком №2, затвердженого Постановою № 162, тобто, як електромонтер всіх найменувань зайнятий на обслуговуванні, ремонті котельного устаткування.

У період вашої роботи Теплоелектроцентраль (Завод теплоелектроцентраль) мав своїй структурі котельний цех №1 та котельний цех №2.

За результатами атестації робочих місць проведеної у 1994 році, електромонтер всіх найменувань з ремонту та обслуговування електроустаткування заводу, теплоелектроцентраль атестовані по Списку №2, відповідно до наказу «Про підсумки проведення атестації робочих місць» від 18.07.1994 №446.

13.04.2022 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (Список №2).

Рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області від 19.04.2022 року №047050016508 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В рішенні зазначено: до пільгового стажу не зараховано період з 01.04.1986 по 02.06.1997 оскільки згідно довідки №018-1-780 від 23.12.2021 про пільговий характер роботи - електромонтер з обслуговування електроустаткування котельного цеху, в наказі про атестацію робочих місць - електромонтер по ремонту і обслуговуванню електрообладнання. Пільговий стаж можливо зарахувати після проведення перевірки. Відділом обслуговування громадян №8 Дніпропетровської області було направлено запит на перевірку пільгового стажу до управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №1020/КПР від 03.02.2022 після надходження акту перевірки право на пенсію на пільгових умовах буде переглянуто.

04.08.2022 року ОСОБА_1 звернулась до ПФУ із заявою розглянути її заяву від 03.02.2022 року про призначення пенсії, у зв'язку з наданням додаткових документів.

Рішенням Головного управління ПФУ в Чернівецькій області від 12.08.2022 №047050016508, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії. В даному рішенні зазначено наступне.

Страховий стаж особи становить 38 років 5 місяців 1 день.

Пільговий стаж особи становить 3 роки 2 місяці 19 днів.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, та за результатами атестації робочих місць,- після досягнення 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (Список №2).

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу і зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Документами не підтверджено право на зниження пенсійного віку.

За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.

До пільгового стажу не зараховано: період роботи з 19.06.1989 по 02.06.1997, оскільки посада «електромонтер з обслуговувань електроустаткування», на якій працювала заявниця не відповідає переліку атестованих професій (наказ про атестацію від 18.07.1994 №446) «електромонтер по ремонту обслуговування електроустаткування».

У призначенні пенсії згідно частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовити, оскільки відсутні необхідний пільговий стаж.

17.08.2022 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про направлення рішення .

Листом від 13.09.2022 №27691-20804/П-01/8-0400/22 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянуло заяву позивача від 17.08.2022 року та повідомило наступне.

Правові відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набув чинності з 01.01.2004 та, починаючи з 01.01.2011, Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Остання заява, подана Вами 04.08.2022, через вебпортал Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058, зареєстрована за № 370.

12.08.2022 за результатом її розгляду та наданих документів, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийнято рішення № 047050016508 про відмову в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (додаток рішення).

За інформацією відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області до пільгового стажу не зараховано період роботи в Дніпродзержинському виробничому об'єднанні “АЗОТ” з 20.06.1989 по 02.06.1997, відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 018-1-780 від 23.12.2021, виданої АТ “Дніпроазот”, оскільки в довідці вказана посада електромонтер з обслуговування електроустаткування котельного цеху, а згідно наказу про результати проведення атестації робочих місць від 18.07.1994 № 446 проведено атестацію посади - електромонтер по ремонту і обслуговуванню електрообладнання.

Відповідно до записів трудової книжки від 14.05.1985 серії НОМЕР_2 Вас прийнято до Дніпродзержинського виробничого об'єднання “Азот” на посаду електромонтер (черговий) котельного цеху 4 групи кваліфікації теплоелектроцентралі, проте відомості про перетарифікацію посади до трудової книжки не внесено.

Відповідно до методичних рекомендацій правильності застосування Списків № 1 та № 2 право на призначення пенсії за Списком № 2 розповсюджується, зокрема, на робітників паросилового господарства для виробничих цілей. При цьому, електромонтери всіх найменувань користуються правом пільгового пенсійного забезпечення тільки на ремонті та обслуговуванні, зокрема, котельного обладнання. Тому, при призначенні пільгової пенсії, необхідне обов'язкове підтвердження їх зайнятості на зазначеному в Списку обладнанні, тобто має бути відповідний запис у трудовій книжці, підтверджений первинними документами (наказом, штатним розписом). Також, для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення робітників паросилового господарства необхідно спочатку визначити призначення цього господарства. Списком № 2 передбачені посади тільки для паросилового господарства, які використовуються для виробничих цілей.

За наданими документами не підтверджено, що Ви працювали в умовах, передбачених Списком № 2.

Відділом контрольно - перевірочної роботи № 1 управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено повідомлення від 20.04.2022 №0400-011002-8/42201, щодо перевірки довідки про підтвердження наявного пільгового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.12.2021 № 018-1-780, виданої АТ “Дніпроазот”.

На запит від 20.04.2022 № 0400-011002-8/42201 Акціонерне товариство “ДніпроАзот” листом від 10.05.2022 №912/01-6 вхідний від 16.05.2022 № 15581/8 повідомляє про неможливість проведення перевірки документів, наданих Вам для призначення пенсії.

Окрім того, позивачем до позовної заяви долучено лист від 03.10.2022 №018-1-157 ПАТ "ДНІПРОАЗОТ" згідно якого останнім було направило до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на їх запит від 06.09.2022 документи на ОСОБА_4 , що збереглися в АТ "ДНІПОАЗОТ".

Також судом встановлено, що листом від 03.10.2022 року №018-1-157 ПАТ "ДНІПРОАЗОТ" направило до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області копії документів, що збереглися в АТ "ДНІПРОАЗОТ", на запит пенсійного органу від 06.09.2022 року №0400-010309-8/90631.

Не погоджуючись із відмовою в призначенні пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд зазначає наступне.

Так, згідно оскаржуваного рішення від 12.08.2022 року, позивачу не зараховано період роботи з 19.06.1989 по 02.06.1997, оскільки посада «електромонтер з обслуговувань електроустаткування», на якій працювала заявниця не відповідає переліку атестованих професій (наказ про атестацію від 18.07.1994 №446) «електромонтер по ремонту обслуговування електроустаткування».

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV (на час звернення позивача із заявою) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно п.2 ч.2 ст.114 цього Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими з умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до статті 62 Закону №1058-IV основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Зазначене право визначене також п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII відповідно до якого, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 10 цього Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.08.1993 №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до пунктів 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набрав чинності з 21 серпня 1992 року, далі - Порядок № 442), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 4 зазначеного Порядку встановлено, що атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 442 атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" є виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця.

Зі змісту трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_3 від 14.05.1985 встановлено зокрема, що з 01.04.1986 по 02.06.1997 працювала електромонтером (черговим) котельного цеху 4 гр.кваліфікації цеха теплоелектроцентралі на Дніпродзержинському ПО "Азот".

Факт роботи позивача підтверджено довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.12.2021 №018-1-780, листом АТ "ДНІПРОАЗОТ" від 22.02.2022 №018-1-58.

Так, постановою Кабінету Міністрів України за № 637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з пункту 1 цього Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Як вже встановлено судом з довідки від 23.12.2021 №018-1-780, в періоди з 01.04.1986 по 02.06.1997 ОСОБА_1 працювала на посаді електромонтера (черговий) 4 гр.кв. котельного цеху, що передбачена Списком №2.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання, згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, яка випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Таким чином, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Суд наголошує, що законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення у встановлені строки не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком.

Таким чином, період роботи позивача з 01.04.1986 по 02.06.1997 на посаді електромонтера (черговий) 4 гр.кв. котельного цеху має бути зарахований до пільгового стажу за Списком № 2.

Доводи відповідача щодо того, що пільговий стаж не підтверджено уточнюючими довідками, є безпідставними, оскільки надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.

З наданих позивачем документів як суду, так і під час із зверненням за призначенням пенсії, судом встановлено право позивача на зарахування періоду роботи з 01.04.1986 по 02.06.1997 до пільгового стажу за Списком № 2.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача про відмову у призначенні позивачеві пенсії за віком за Списком №2 з підстави того, що посада «електромонтер з обслуговувань електроустаткування», на якій працювала заявниця не відповідає переліку атестованих професій (наказ про атестацію від 18.07.1994 №446) «електромонтер по ремонту обслуговування електроустаткування».

Відповідно до п.4 та п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, про задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 від 03.02.2022 року, з якої позивач вперше звернулась до органів Пенсійного фонду.

Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У зв'язку із чинністю вказаної вище норми Порядку №22-1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.

Таким чином, суд зобов'язує саме Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат. У відповідності до статті 139 КАС України судові витрати у вигляді сплаченої суми судового збору у розмірі 1073,60 грн. підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до ч.5ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, 58002, Чернівецька область, місто Чернівці, вулиця Кобилянської Ольги, Будинок 1/ Площа Центральна, Будинок 3) про відмову у призначенні пенсії від 12.08.2022 року №047050016508.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, 58002, Чернівецька область, місто Чернівці, вулиця Кобилянської Ольги, Будинок 1/ Площа Центральна, Будинок 3) зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за Списком №2 період роботи з 01.04.1986 по 02.06.1997 року на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, 58002, Чернівецька область, місто Чернівці, вулиця Кобилянської Ольги, Будинок 1/ Площа Центральна, Будинок 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 від 03.02.2022 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, 58002, Чернівецька область, місто Чернівці, вулиця Кобилянської Ольги, Будинок 1/ Площа Центральна, Будинок 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.В. Сидоренко