Справа №155/1688/23
Провадження №2-о/155/28/24
13.02.2024 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Санакоєва Д.Т.
за участю секретаря судового засідання Федонюк О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою адвоката Лавренчука Олександра Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей, заінтересована особа: Городищенська сільська рада Луцького району Волинської області,
Адвокат Лавренчук Олександр Володимирович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту перебування на утриманні ОСОБА_1 неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що позбавлені батьківського піклування, заінтересована особа: Городищенська сільська рада Луцького району Волинської області.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4 . У шлюбі в них народилася донька ОСОБА_5 .
Згідно рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради Луцького району Волинської області від 05.07.2023 року №225 «Про призначення піклування над неповнолітньою ОСОБА_2 та опіки відносно малолітньої ОСОБА_3 , дітьми, позбавленими батьківського піклування» заявника ОСОБА_1 призначено піклувальником відносно неповнолітньої ОСОБА_2 та опікуном відносно малолітньої ОСОБА_3 .
Рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 14.09.2022 року у справі №155/266/22 ОСОБА_6 позбавлено батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_2 та малолітньої дочки ОСОБА_3 .
У свідоцтвах про народження дітей запис про батька внесено зі слів матері, ОСОБА_7 є невідомою особою, який ніколи не брав участі у вихованні та утриманні дітей.
ОСОБА_1 виховує та утримує дітей, що знаходяться під його опікою та піклуванням.
Встановлення факту є необхідним для надання заявнику та дітям соціальних пільг, прав, компенсацій та гарантій, передбачених ЗУ «Про військову службу та військовий обов'язок», ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».
Представник заявника ОСОБА_8 у судове засідання не з'явилась, однак скерувала заяву про розгляд справи у її відсутності.
Представник заінтересованої особи Городищенської сільської ради Луцького району Волинської області у судове засідання не з'явився, однак скерував заяву про розгляд справи у їх відсутності, із заявленими вимогами згідні.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно із частиною другою статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до приписів пункту 2 ч.1 ст.315 ЦПК України суд, зокрема, розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Судом встановлено, що 14 лютого 2020 року заявник зареєстрував шлюб із ОСОБА_9 , після чого прізвище дружини стало « ОСОБА_10 », що вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_3 в шлюбі народилася дочка ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_3 та свідоцтва про народження НОМЕР_4 ОСОБА_11 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.12,13).
Заочним рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 14.09.2022 року (а.с.10-11), ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позбавлено батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00026687272 від 16.06.2020 року та №00034644008 від 19.01.2022 року відомості про батька ОСОБА_2 та ОСОБА_3 внесені у відповідності до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України.
Рішенням Городищенської сільської ради Луцького району Волинської області від 05 липня 2023 року №225 «Про призначення піклування над неповнолітньою ОСОБА_2 та опіки відносно малолітньої ОСОБА_3 дітьми, позбавленими батьківського піклування» (а.с.9) ОСОБА_1 призначено піклувальником відносно неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та опікуном відносно малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дітьми позбавленими батьківського піклування з 06.07.2023 року. Зобов'язано опікуна ОСОБА_1 : забезпечувати проходження дітьми, позбавленими батьківського піклування двічі на рік обов'язкового медичного обстеження, в місячний термін звернутися в управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації щодо призначення державної соціальної допомоги на дітей, взятих під опіку/піклування передбаченої чинним законодавством; забезпечити збереження житла, що знаходиться за адресою: будинок АДРЕСА_1 та право користування яким мають діти, позбавлені батьківського піклування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витягом №117 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (а.с.14) та актом обстеження умов проживання №107 від 07.07.2023 року (а.с.14) ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_2 , разом із ним проживає дружина ОСОБА_4 , мама ОСОБА_12 , дочка ОСОБА_5 , крім того з ним проживають без реєстрації племінники: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , над яким він здійснює опіку та постійний догляд згідно рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради №225 від 05.07.2023 р.
31.01.2024 року з метою перевірки умов проживання та стану утримання неповнолітніх дітей під опікою, комісією у складі: начальника служби у справах дітей - ОСОБА_13 та адміністратора ОСОБА_14 , проведено обстеження умов проживання у АДРЕСА_2 . Згідно акту умови проживання задовільні. У житловому приміщенні створено умови для комфортного проживання дітей. Житлове приміщення з частковими комунальними зручностями, у приміщенні прибрано, чисто. Діти забезпечені окремими спальними місцями, наявне облаштоване комфортне місце для вивчення уроків. Дівчата забезпечені засобами особистої гігієни, речами першої необхідності, одягом, наявні засоби для онлайн навчання, для навчання, канцелярські приладдя та відповідні підручники. За адресою проживають та мають постійне місце реєстрації: ОСОБА_12 - голова домогосподарства, ОСОБА_2 - онука, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 - онука, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 - син, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 - онука, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_4 - невістка, ІНФОРМАЦІЯ_8 . ОСОБА_1 є опікуном відносно ОСОБА_15 та піклувальником відносно ОСОБА_2 відповідно до рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради №225 від 05.07.2023 року (діти позбавлені батьківського піклування). На час проходження військової служби по мобілізації догляд за ОСОБА_2 здійснює мати ОСОБА_16 , ОСОБА_15 з дружиною та дочкою ОСОБА_17 перебувають у Польші, де ОСОБА_18 навчається у 8 класі. На даний час ОСОБА_1 перебуває на реабілітації після поранення та безпосередньо здійснює догляд за дітьми, що під опікою. Матеріальне забезпечення підопічних ОСОБА_2 та ОСОБА_3 здійснює опікун та піклувальник ОСОБА_1 , що виконує обов'язки опікуна щодо неповнолітніх дітей.
Заявою, зареєстрованою в реєстрі за №1703, посвідченою приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області Сопронюк І.О. (а.с.16), ОСОБА_19 підтвердила, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають на повному утриманні ОСОБА_1 , ні вона, ні будь які інші відомі їй особи участі в утриманні дітей не беруть.
Довідкою Горохівського відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.17) стверджується, що на виконанні у відділі виконавчого листа про стягнення аліментів на користь/утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на 17.10.2023 року на виконанні немає.
Письмовими заявами сусідок ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , засвідченими 10.01.2024 року приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області, стверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , спільно проживає зі своєю дружиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , і трьома дітьми: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , неповнолітніми ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яких матеріально та фінансово забезпечує, діти матеріально забезпечені та доглянуті, між дітьми та ОСОБА_1 дружні відносини. На заявах міститься відмітка «Факти викладені у заявах, нотаріусом не перевірялися».
Із посвідчення серії НОМЕР_5 вбачається, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Із довідки військової частини НОМЕР_6 Міністерства оборони України №804 від 05.10.2023 старший солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_6 з 08.06.2022 року.
За відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого податку та військового збору станом на 05.10.2023, ОСОБА_1 отримував виплати як військовослужбовець: січень 2023 року - 115 082,06 грн, лютий - 113 966,13 грн, березень - 120 013,08 грн, квітень - 108 120,83 грн, травень - 121 802,35 грн, червень - 121 802,35 грн.
З довідки, виданої КП «Горохівська багатопрофільна лікарня» №1581/1.21/2-23 від 03.10.2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на стаціонарному лікуванні в ортопедо-травматологічному відділенні КП «Горохівська багатопрофільна лікарня» з 20.09.2023 року по даний час із діагнозом вогнепальне осколкове поранення лівого ліктевого суглобу з вогнепальним переломом зовнішнього виростка лівої плечової кістки зі зміщенням та дефектом шкіри та м'яких тканин. ВОСП правого плеча з вогнепальним косим переломом в/з правої плечової кістки зі зміщенням (наявність дрібних сторонніх тіл металевої щільності). Стан після МВТ від 16.08.2023 року.
Звертаючись до суду із заявою, заявник вказує, що встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей є необхідним для надання йому та дітям соціальних пільг, прав, компенсацій та гарантій, передбачених ЗУ «Про військову службу та військовий обов'язок», ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».
Згідно ст.8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ч.4 ст.5 СК України держава бере під свою охорону кожну дитину -сироту і дитину, позбавлену батьківського піклування.
Відповідно до ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст.52 Конституції України утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава заохочує і підтримує благодійницьку діяльність щодо дітей.
Згідно ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Підстави для виникнення права на оплату послуг опікуна та піклувальника, її розмір і порядок виплати встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердив Порядок №1751, який визначає умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Тобто порядок отримання соціальної допомоги визначено відповідними нормативно-правовими актами, в залежності від виду соціальної допомоги.
Правовідносини «утримання дітей», є предметом регулювання Сімейного кодексу України.
Статтею ст.51 Конституції України гарантовано, а ст.180 СК України передбачено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Тобто, Закон покладає виключно на батьків обов'язок щодо утримання своїх неповнолітнім дітям, тобто дітям, які не досягли 18 років. Обов'язок батьків утримувати своїх дітей виникає з моменту їх народження та зберігається до досягнення дітьми повноліття.
Обов'язок утримувати дитину є рівною мірою обов'язком як матері, так і батька, причому, обов'язком особистим, індивідуальним, а не солідарним. Батьки зобов'язані утримувати свою дитину незалежно від того, одружені вони чи ні, або чи розірвано їх шлюб.
Обов'язок по утриманню зберігається також і у випадку позбавлення батьківських прав батьків (ч.2 ст.166 СК).
Згідно ст.247 СК України дитина, над якою встановлено опіку або піклування, має право:
1) на проживання в сім'ї опікуна або піклувальника, на піклування з його боку;
2) на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, освіти, виховання і на повагу до її людської гідності;
3) на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування. У разі відсутності житла така дитина має право на його отримання відповідно до закону;
4) на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника.
Встановлення опіки та піклування не припиняє права дитини на отримання пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника та інших соціальних виплат, призначених дитині відповідно до законів України, а також права власності дитини на ці виплати.
Права та обов'язки опікуна, піклувальника щодо дитини передбачені ст.249 СК України, а саме: опікун, піклувальник зобов'язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти.
Опікун, піклувальник має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування.
Опікун, піклувальник має право вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду.
Опікун, піклувальник не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли таке спілкування суперечить інтересам дитини.
Цивільні права та обов'язки опікуна, піклувальника встановлюються Цивільним кодексом України.
Права та обов'язки опікуна визначено ст.67 ЦК України, а саме: опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун малолітньої особи зобов'язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток. Опікун має право вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його без законної підстави. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Статтею 69 ЦК України визначено права та обов'язки піклувальника, відповідно до яких: піклувальник над неповнолітньою особою зобов'язаний дбати про створення для неї необхідних побутових умов, про її виховання, навчання та розвиток. Піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов'язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов. Піклувальник дає згоду на вчинення підопічним правочинів відповідно до статей 32 та 37 цього Кодексу. Піклувальник зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Згідно ст.40 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Підтвердженням того факту, що дитина знаходиться на утриманні одного з батьків або опікуна, є довідка, видана органом місцевого самоврядування через центр надання адміністративних послуг за місцем проживання заявника.
Довідка видається на вимогу громадянина особисто при пред'явленні паспорта громадянина та оригіналів документів. В окремих випадках, при написанні заяви особою, надаються копії документів.
Довідка підписується посадовою особою органу місцевого самоврядування та реєструються в журналі реєстрації довідок.
Порядок замовлення такої послуги та отримання запитуваної довідки врегульовано і у Єдиному державному порталі електронних послуг "Дія" функціонування якого визначається Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та Єдиного державного порталу адміністративних послуг» від 4 грудня 2019 року №1137, доступ до якого є загальним та відкритим.
Матеріали справи не містять доказів звернення заявника до відповідного органу місцевого самоврядування через центр надання адміністративних послуг за місцем його проживання з метою отримання вказаної довідки, або відмови у видачі такої довідки.
Таким чином, судом встановлено, що заявник перебуває на військовій службі з 08.06.2022 року, з 20.09.2023 року по 03.10.2023 року перебував на знаходився на стаціонарному лікуванні в ортопедо-травматологічному відділенні КП «Горохівська багатопрофільна лікарня», відповідно до рішення виконавчого комітету Городищенської сільської ради №225 від 05.07.2023 року ОСОБА_1 призначений піклувальником відносно неповнолітньої ОСОБА_2 та опікуном відносно малолітньої ОСОБА_3 , дітьми позбавленими батьківського піклування з 06.07.2023 року. Вказаним рішенням заявника зобов'язано: забезпечувати проходження дітьми, позбавленими батьківського піклування двічі на рік обов'язкового медичного обстеження, в місячний термін звернутися в управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації щодо призначення державної соціальної допомоги на дітей, взятих під опіку/піклування передбаченої чинним законодавством; забезпечити збереження житла, що знаходиться за адресою: будинок АДРЕСА_1 та право користування яким мають діти, позбавлені батьківського піклування. Заяву мотивує тим, що встановлення даного факту є необхідним для надання йому та дітям соціальних пільг, прав, компенсацій та гарантій, передбачених ЗУ «Про військову службу та військовий обов'язок», ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». Однак, жодних доказів звернення ОСОБА_1 в управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації щодо призначення державної соціальної допомоги на дітей, взятих під опіку/піклування передбаченої чинним законодавством, суду надано не було, як не було надано і відмови даного органу з приводу відсутності доказів факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей. Крім того, заявником не надано доказів звернення до будь-яких органів з метою використання гарантій, передбачених ЗУ «Про військову службу та військовий обов'язок», ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». Із акту обстеження умов проживання встановлено, що на час проходження військової служби по мобілізації догляд за ОСОБА_2 здійснює бабуся дітей та матір заявника - ОСОБА_12 . Неповнолітня дитина ОСОБА_15 з дружиною заявника та їх дочкою перебувають у Республіці Польща, де ОСОБА_18 навчається у 8 класі. На даний час ОСОБА_1 перебуває на реабілітації після поранення та безпосередньо здійснює догляд та матеріальне забезпечення за дітьми, що під опікою. Проте такий акт, на думку суду, не свідчить про повне утримання лише заявником дітей, оскільки матеріалами справи не встановлено та заявником не надано доказів як ним здійснюється утримання неповнолітньої ОСОБА_15 , яка тривалий час перебуває в Республіці Польща та навчається в місцевій школі у 8 класі. Крім того, суд не бере до уваги обставини зазначені у нотаріально засвідчених заявах ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , оскільки факти наведені у заявах нотаріусом не перевірялись, чи попереджалися дані особи за ст.384,385 КК України, не відомо.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом із додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, а також оцінивши достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, про недоведеність заявником перебування лише на його утриманні неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що позбавлені батьківського піклування. За таких підстав та з урахуванням мети подання заяви про встановлення факту перебування дітей на утриманні, суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню.
Суд звертає увагу заявника, що він не позбавлений можливості, відповідно до ст.40 Закону України «Про місцеве самоврядування» звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради за місцем свого проживання для отримання довідки на підтвердженням того факту, що дитина знаходиться на утриманні одного з батьків або опікуна.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.76-89, 263-265, 268, 273, 315-319 ЦПК України, суд,
У задоволенні заяви адвоката Лавренчука Олександра Володимировича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей, заінтересована особа: Городищенська сільська рада Луцького району Волинської області - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складено 15 лютого 2024 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв