08 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 160/21993/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 року (суддя Кальник В.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 10.11.2023 року) у адміністративній справі №160/21993/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд -
У серпні 2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії, виходячи з 100% сум грошового забезпечення; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію, виходячи із 100% сум грошового забезпечення з моменту звернення з відповідною заявою 10.07.2023 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що суд невірно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права, не врахував висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного суду від 16.02.2022 року у справі №200/7786/19-а. Апелянт зазначав, що усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Таким чином, відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» саме на час призначення пенсії, розмір є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії. Апелянт зазначив, що пенсія йому була призначена відповідно до пунктів «а», «в» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», її розмір склав 100% від грошового забезпечення, у тому числі 10% - збільшення розміру пенсії на підставі п. «в» ч.1 ст.13 цього Закону, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 1. Апелянт зазначав, що застосування пенсійним органом при перерахунку пенсії положень ст.13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону №3591-ІV, яка не передбачала вказаної 10% доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії, є протиправними, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року, категорія 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.07.2021 року; інвалідом 2-ої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 24.09.2012 року. Відповідно до висновку № 83/22755 від 01.09.1999 року ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 95% грошового забезпечення. 10.07.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку основного розміру пенсії, виходячи із 100% сум грошового забезпечення. Листом від 11.08.2023 року №38284-30197/К-01/8-0400/23, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 про те, що з 01.01.2003 року пенсія ОСОБА_1 обчислювалася у розмірі 100% від грошового забезпечення. З 29.04.2006 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006 року № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців». Пункт «в» ст.13 в новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні, зв'язку з цим, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2008 року за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір пенсії ОСОБА_1 було обчислено без врахування підвищення та 10%, в розмірі 91% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, а саме, (50% (за 20 років) + 36% (12 років х 3%) -* 5% за відставку) від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та врахував, що ОСОБА_1 призначена пенсія з 01.09.1999 року у розмірі 95% основного розміру пенсії, що передбачено п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, чинній на час призначення пенсії, передбачав збільшення пенсії на 10%, але загальний розмір пенсії не повинен був перевищувати 95%. Відповідно до п. «в» ст.13 Закону, у редакції, згідно із Законом № 51-IV (51-15) від 04.07.2002 року (набирав чинності з дня введення в дію Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік», загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Пунктом 9 Закону № 3591-IV, що набрав чинності 29.04.2006 року, п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», викладено в новій редакції, яка зазначену вище 5-процентну та 10- процентну доплату не передбачає. У зв'язку з цим, доводи ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії у загальному розмірі 100% з 10.07.2023 року, з моменту звернення з відповідною заявою, є помилковими. Суд врахував, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 року у справі №160/9549/22, яке набрало законної сили 09.11.202023 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 95% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 1999 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року, категорія 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.07.2021 року та інвалідом 2-ої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 24.09.2012 року.
Відповідно до висновку № 83/22755 від 01.09.1999 року ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 95% грошового забезпечення.
Встановлено, що 10.07.2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Єрьоміна В.А. звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку основного розміру пенсії заявника виходячи із 100% сум грошового забезпечення у зв'язку з тим, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року було зменшено відсоток грошового забезпечення з тих підстав, що на момент здійснення перерахунку діяла норма, яка не передбачала 10-ти відсоткового (5-ти відсоткового) збільшення пенсій.
Встановлено, що листом від 11.08.2023 року №38284-30197/К-01/8-0400/23, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміну В.А. про те, що відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції закону, яка діяла на дату призначення пенсії ОСОБА_1 ) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служба за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст.12) пенсії призначалися у таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 процента відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшувався на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (під час проходження служби і віднесені до категорії 1 - 95 процентів, до категорій 2 і 3 - 90 процентів. З урахуванням зазначеного, оскільки ОСОБА_1 буде звільнено у відставку за станом здоров'я та він відноситься до категорії осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, пенсія йому була призначена у максимальному відсотку від грошового забезпечений, а саме, у розмірі 95%. Законом України від 04.07.2002 року №51-IV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» було внесено зміни, в тому числі у ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про розмір пенсії за вислугу років у відсотках, відповідно до якого ОСОБА_1 з 01.01.2003 року пенсія ОСОБА_1 обчислювалася у розмірі 100% від грошового забезпечення. З 29.04.2006 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006 №3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», згідно якого п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, відсутнє, у зв'язку з цим, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2008 року за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір пенсії ОСОБА_1 було обчислено без врахування підвищення та 10%, в розмірі 91% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, а саме, (50% (за 20 років) + 36% (12 років х 3%) -* 5% за відставку) від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно до ст.13 Закону «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Встановлено, що 07.07.2022 року ОСОБА_1 звертався з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2018 року на підставі розрахунку пенсії за вислугу років з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 55%, а також основний розмір пенсії 100% розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 року у справі №160/9549/22, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.11.2022 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 95% до 91% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 95% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Відповідно до пунктів «а», «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1 ), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (п. «а» ст.12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, згідно із Законом № 51-IV (51-15) від 04.07.2002 року «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», який набирав чинності з дня введення в дію Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік», загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цєї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до п.9 Закону України від 04.04.2006 року №3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» (набрав чинності 29.04.2006 року), п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 5-ти процентну та 10-ти процентну доплату не передбачено.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції враховує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 року у справі №160/9549/22, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 95% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 отримує пенсію у розмірі 95% грошового забезпечення, яке обчислювалося при призначенні пенсії відповідно до наявної у нього вислуги років.
Суд апеляційної інстанції не приймає доводи ОСОБА_1 про врахування судової практики Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 16.02.2022 року у справі №200/7786/19-а, оскільки, у даній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 року у адміністративній справі №160/21993/23 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова