Рішення від 13.02.2024 по справі 580/11521/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2024 року справа № 580/11521/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Лип'янської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

01 грудня 2023 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з позовом до Лип'янської сільської ради, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Лип'янської сільської ради (ЄДРПОУ 26323522) щодо розгляду клопотання від 12.01.2022 про затвердження проекту землеустрою та передачі земель у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;

2) зобов'язати Лип'янську сільську раду (ЄДРПОУ 26323522) розглянути клопотання від 12 січня 2022 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 10,0000 га, громадянам у власність зі зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 розташованої в адміністративних межах Лип'янської сільської ради (за межами с. Ярославка) Звенигородського району Черкаської області, передання у власність земельних ділянок та прийняти рішення відповідно до вимог ч.9 статті 118 Земельного кодексу України у двотижневий строк після закінчення дії воєнного стану, але не раніше набрання рішенням законної сили.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі зазначили, що 12.01.2022 звернулися до відповідача з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 10,0000 га, громадянам у власність зі зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 розташованої в адміністративних межах Лип'янської сільської ради (за межами с. Ярославка) Звенигородського району Черкаської області. Відповідач протиправно не розглянув клопотання позивачів та не прийняв обґрунтованого та вмотивованого рішення про затвердження проекту землеустрою або відмови у його затвердженні.

Ухвалою суду від 25.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав, ухвалу суду про відкриття провадження отримав 03.01.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає таке.

У 2021 році ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (надалі-позивачі) отримали від фермерського господарства «Кобзар» - користувача земельної ділянки з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 згоду на її поділ та передачу у власність земельних ділянок кожному з позивачів.

На виконання вимог ст. 118 ЗК України позивачі звернулися до Лип'янської сільської ради з клопотаннями для отримання дозволів на розроблення проекту землеустрою.

06 грудня 2021 року Лип'янська сільська рада розглянувши клопотання позивачів прийняла рішення про надання їм дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

В подальшому позивачами розроблений проект землеустрою, в результаті поділу земельної ділянки сформовано п'ять земельних ділянок з кадастровими номерами 7125789200:05:001:0337; 7125789200:05:001:0332; 7125789200:05:001:0335; 7125789200:05:001:0334; 7125789200:05:001:0335.

Після реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, 12.01.2022 позивачі звернулися до Лип'янської сільської ради з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та передачу земельних ділянок у власність громадян.

Відповідачем жодного рішення за результатом розгляду клопотання позивачів не прийнято.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю Лип'янської сільської ради, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п."б" ч.1 ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

За приписами ст.122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у ст.116 ЗК України.

Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч.ч.1, 2, 3 ст.116 ЗК України).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч.9 ст.118 ЗК України).

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.10 ст.118 ЗК України).

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмову у затвердженні такого проекту землеустрою є повноваженнями сільської ради, що реалізовується шляхом розгляду на пленарному засіданні сільської ради, за результатами якого приймається рішення.

Судом встановлено, що клопотання позивачів від 12.01.2022 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 10,000 га, громадянам у власність зі зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 розташованої в адміністративних межах Лип'янської сільської ради (за межами с. Ярославка) Звенигородського району Черкаської області, на момент розгляду справи не розглянуто, жодного рішення за результатами розгляду клопотання відповідачем не прийнято.

Суд зауважує, що відповідач, розглядаючи клопотання позивача, повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою або надати мотивовану відмову у його затвердженні з підстав, прямо визначених Земельним кодексом України. При цьому, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні повинне оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення.

Відсутність належним чином оформленого рішення Лип'янської сільської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо належного виконання свого обов'язку з прийняття рішення за наслідками розгляду клопотання позивача.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, наслідком встановлення протиправної бездіяльності відповідача є зобов'язання останнього розглянути клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від 12 січня 2022 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 10,0000 га, громадянам у власність зі зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 розташованої в адміністративних межах Лип'янської сільської ради (за межами с. Ярославка) Звенигородського району Черкаської області, передання у власність земельних ділянок та прийняти рішення відповідно до вимог ч.9 статті 118 Земельного кодексу України.

Водночас, відповідно до ч.6 ст.246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення суду також зазначаються порядок і строк виконання судового рішення, надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.

Суд зазначає, що у зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, дія воєнного часу в Україні продовжувалась.

Отже, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 р. № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII).

Підпунктом 5 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України передбачено, що під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 23 пункту 27 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях особливості регулювання земельних відносин, передбачені цим пунктом, діють відповідно в межах України або окремої її місцевості, у якій введено воєнний стан.

Положення цього пункту, які передбачають особливості правового регулювання земельних відносин щодо укладення договорів оренди земельної ділянки, передачі прав землекористування, встановлення і зміни цільового призначення земельних ділянок у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено на всій території України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, застосовуються через 30 робочих днів з дня прийняття такого рішення і діють до дня прийняття зазначеним органом рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на вказані вище дії, прийняття відповідних рішень.

В той же час питання затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність є виключною компетенцією сільської ради, яке реалізується шляхом прийняття рішення на засіданні сільської ради, прийняття якого заборонено на час дії воєнного стану.

Суд вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду щодо повторного розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою стосовно відведення у власність земельної ділянки, що може мати наслідком передачу у власність земельної ділянки, а тому відповідно до ч.3 ст.378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.

Частиною 1 статті 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Лип'янської сільської ради, яка полягає у не здійсненні належного розгляду клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від 12 січня 2022 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 10,0000 га, громадянам у власність зі зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 розташованої в адміністративних межах Лип'янської сільської ради (за межами с. Ярославка) Звенигородського району Черкаської області, передання у власність земельних ділянок.

Зобов'язати Лип'янську сільську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від 12 січня 2022 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 10,0000 га, громадянам у власність зі зміною цільового призначення для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7125789200:03:003:0049 розташованої в адміністративних межах Лип'янської сільської ради (за межами с. Ярославка) Звенигородського району Черкаської області, передання у власність земельних ділянок та прийняти рішення відповідно до вимог ч.9 статті 118 Земельного кодексу України.

Відстрочити виконання рішення суду у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип'янської сільської ради на користь ОСОБА_5 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип'янської сільської ради на користь ОСОБА_4 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип'янської сільської ради на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип'янської сільської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип'янської сільської ради на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентина ТИМОШЕНКО