Рішення від 13.02.2024 по справі 580/12621/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2024 року справа № 580/12621/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Заступника керівника Уманської окружної прокуратури до Монастирищенської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

28 грудня 2023 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Заступника керівника Уманської окружної прокуратури до Монастирищенської міської ради, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Монастирищенської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) загальною площею 1884 м. кв. та земельну ділянку загального площею 25000 м. кв. Леськівського ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: 19142, Черкаська область, Уманський район, с. Леськове, вул. Садова, 1.

2) зобов'язати Монастирищенську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) загальною площею 1884 м. кв. та земельну ділянку загальною площею 25000 м. кв. Леськівського ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: 19142, Черкаська область, Уманський район, с. Леськове, вул. Садова, 1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відсутність правовстановлюючих документів на вищевказане нерухоме майно створює передумови для зловживань щодо його розпорядження, формує ризики для нормального функціонування закладу освіти, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. Тому просив задовольнити позов.

Ухвалою судді від 04.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, ухвалу суду про відкриття провадження у справі отримав 09.01.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Уманською окружною прокуратурою під час вивчення стану додержання органами влади та місцевого самоврядування вимог законодавства України в частині ділянки закладів освіти та культури встановлено, що за адресою: вул. Садова, 1, с. Леськове Уманського району Черкаської області функціонує Леськівський ліцей Монастирищенської міської ради Черкаської області будівлі (приміщення) та земельна ділянка, в тому числі земельна ділянка під будівлями (приміщеннями), якого використовуються без оформлення та реєстрації права власності.

Відповідно до Статуту Лесківського ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області, затвердженого рішенням Монастирищенської міської ради від 23.03.2023 № 14-10/VІІІ, Леськівський ліцей знаходиться в комунальній власності Монастирищенської міської територіальної громади (п. 1/1. Статуту),

Юридична адреса Леськівського ліцею: 19142, Україна, Черкаська область, Уманський район, с. Леськове, вул. Садова, 1 (п. 1.2. Статуту).

Леськівський ліцей є юридичною особою, має печатку, кутовий штамп, вивіску, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, самостійний баланс, ідентифікаційний код (п. 1.3. Статуту).

Відповідно до п. 1.4. Статуту засновником Леськівського ліцею є Монастирищенська міська рада (далі - засновник).

Головною метою Леськівського ліцею є забезпечення реалізації права громадян на здобуття загальної середньої освіти (п. 1.5. Статуту).

Матеріально-технічна база Леськівського ліцею включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі (п. 7.1. Статуту).

Майно, закріплене за закладом, належить закладу на. правах оперативного управління та не може бути вилученим у нього, якщо інше не передбачено законодавством.

Заклад відповідно до чинного законодавства користується земельною ділянкою, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (п. 7.2. Статуту).

Для забезпечення освітнього процесу база закладу складається із навчальних кабінетів, майстерень, а також спортивного, актового і читального залів, бібліотеки, архіву, методичного кабінету, кабінету інформаційно-комунікаційних технологій, їдальні, кімнати психологічного розвантаження, медичного кабінету, кабінету психолога та соціального педагога (п. 7.4. Статуту).

Фінансування Леськівського ліцею здійснюється її засновником або уповноваженим ним органом відповідно до законодавства (п. 7.7. Статуту).

Відповідно до інформації управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради від 19.10.2023 №505/01-08 правовстановлюючі документи на будівлю (приміщення) та земельну ділянку, в тому числі земельну ділянку під будівлею (приміщенням), Леськівського ліцею відсутні.

Загальна площа земельної ділянки Леськівського ліцею становить 25000 м. кв., загальна площа приміщень - 1884 м. кв.

Згідно інформації Монастирищенської міської ради від 07.12.2023 І № 03-01-31/4852 заходи, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) та земельну ділянку, в тому числі земельну ділянку під будівлями (приміщеннями), Леськівського ліцею не вживалися та на даний час не вжиті.|

Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: вул. Садова, 1, с. Леськове Уманського району Черкаської, відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості за вказаною адресою.

Таким чином, Уманською окружною прокуратурою встановлено, що на будівлі та приміщення Леськівського ліцею, а також на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні вказаного закладу освіти, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними об'єктами нерухомості та земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування закладу та здійснення покладених на нього функцій, що може призвести до негативних наслідків.

Виявлені порушення зумовили звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти відповідно до п.1 ч.1 ст.80 Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII “Про освіту” (далі - Закон №2145-VIII) належать нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.

Частиною 2 ст. 80 Закону №2145-VIII визначено, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

На підставі ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з п. “а” ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч.1 ст.125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі - Закон №1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою.

Частиною 1 ст.5 Закону №1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Отже, речові права на нерухоме майно вказаного закладу освіти, зокрема будівлі та земельну ділянку, підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Тому необхідність оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладу освіти прямо передбачена вищевказаними нормами.

Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.

Частиною 1 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб згідно з ч.1 ст.122 ЗК України.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.

Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам відповідно до підп.1 п. а ч.1 ст.32 Закону № 280/97-ВР належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

З аналізу викладених норм суд дійшов висновку, що управління об'єктами освіти, у т.ч. прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об'єкти комунальної власності є обов'язком відповідного органу місцевого самоврядування.

Суд встановив, що відповідно до Статуту Лесківського ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області, затвердженого рішенням Монастирищенської міської ради від 23.03.2023 № 14-10/VІІІ, Леськівський ліцей знаходиться в комунальній власності Монастирищенської міської територіальної громади (п. 1/1. Статуту),

Відповідно до інформації управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради від 19.10.2023 №505/01-08 правовстановлюючі документи на будівлю (приміщення) та земельну ділянку, в тому числі земельну ділянку під будівлею (приміщенням), Леськівського ліцею відсутні.

Згідно інформації Монастирищенської міської ради від 07.12.2023 І № 03-01-31/4852 заходи, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) та земельну ділянку, в тому числі земельну ділянку під будівлями (приміщеннями), Леськівського ліцею не вживалися та на даний час не вжиті.|

Відповідно до Інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: вул. Садова, 1, с. Леськове Уманського району Черкаської, відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомості за вказаною адресою.

Отже, з огляду на визначену Законом №1952-IV обов'язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачу Законом №280/97-ВР повноваження, його бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельну ділянку закладу освіти не відповідає вимогам закону.

Відсутність заходів щодо оформлення речових прав свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на цільове призначення об'єкту освіти, порушує права його користувачів на безпечні умови функціонування і розвитку.

Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст.1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.

Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п.1 ч.6 ст.23 вказаного Закону).

Зважаючи, що саме відповідач допустив спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у цьому випадку порушені саме державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.

Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.

Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Монастирищенської міської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) загальною площею 1884 м. кв. та земельну ділянку загального площею 25000 м. кв. Леськівського ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: 19142, Черкаська область, Уманський район, с. Леськове, вул. Садова, 1.

Зобов'язати Монастирищенську міську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) загальною площею 1884 м. кв. та земельну ділянку загальною площею 25000 м. кв. Леськівського ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: 19142, Черкаська область, Уманський район, с. Леськове, вул. Садова, 1.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Валентина ТИМОШЕНКО