Справа № 560/20393/23
іменем України
13 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки , Комісії по наданню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформленого протоколом комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації №35 від 08.11.2023 в частині що стосується відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ;
2. Зобов'язати Шепетівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, про що видати мені відповідну довідку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про відстрочку від призову на військову службу згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", так як зайнятий постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи. Проте, відповідач відмовив у наданні відстрочки від призову на військову службу у зв'язку з тим, що підтверджуючих документів, на підтвердження відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, позивач не надав. Просить позов задовольнити.
На адресу суду надійшов відзив на позов, в якому вказав, що позивач є військовозобов'язаний, перебуває на військовому обліку. До заяви солдат запасу ОСОБА_1 надав ряд документів, але підтвердження факту відсутності інших осіб, які можуть здійснювати догляд брата його дружини не надав. Звертає увагу на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не приймав рішення про відмову позивачу в отриманні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, таке рішення приймала Комісія по наданню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій позивач просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 27.11.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою від 05.01.2024 суд залучив Комісію по наданню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як співвідповідача до участі у справі №560/20393/23.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 12.10.2023 ОСОБА_1 направив до Шепетівського РТЦК та СП заяву, в якій просив надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як військовозобов'язаному - особі, зайнятої постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи та потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, жі можуть здійснювати такий догляд.
Для підтвердження вищевказаних обставин позивач подав ряд документів, а саме:
- довідка МСЕК від 15.09.2010 №202263 про встановлення ОСОБА_2 інвалідності ІІ групи безтерміново;
- висновок Лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 , виданий КП "Славутська міська лікарня ім.Ф.М. Михайлова" Славутської міської ради.
- довідка управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації №444 від 26.06.2023 про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку, як одержувач допомоги як особа, що здійснює постійний догляд за інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 з 01.06.2023 по 30.11.2023.
- довідка від 20.11.2023 №298 про склад сім'ї ОСОБА_1 , де зазначено, що на даний час він проживає в АДРЕСА_1 та склад його сім'ї такий: дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована але не проживає, син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 , інвалід 2 гр., потребує постійного догляду. Також вказано, що ОСОБА_1 здійснює догляд за особою з інвалідністю, так як інших осіб які могли б здійснювати догляд не має.
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 13.01.2009.
- копія паспорта громадянина України ОСОБА_2 .
- витяг з реєстру територіальної громади від 15.06.2023.
Відповідно до наказу начальника Шепетівської районної військової адміністрації від 11.04.2022 № 36/2022-Н за клопотанням начальника Шепетівського РТЦК та СП та відповідно вимог пункту 4.20 "Інструкції з підготовки та проведення мобілізаційного розгортання Збройних Сил України" затвердженої загальним наказом Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № №19дск.
Зазначена заява ОСОБА_1 , Шепетівським РТЦК та СП, для розгляду по суті, була направлена до Комісії з надання відстрочок від призову громадян на військову службу під час мобілізації при Шепетівській районній військовій адміністрації.
Витягом з протоколу комісії з надання відстрочок від призову громадян на військову службу під час мобілізації №35 від 08.11.2023 з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу.
Підставою для відмови стало те, що відсутні підтверджуючі документи, які підтверджують факт відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Вважаючи вказану відмову у розгляді заяви протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.
Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.
Пунктом 8 цього Указу встановлено, місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;
3) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Так, статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації встановленні статтею 22 Закону № 3543-XII.
Так, згідно з абзацом першим частини першої вказаної статті громадяни зобов'язані, зокрема з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Частиною третьої статті 22 Закону №3543-XII встановлено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до частини 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Отже, з 24.02.2022 під час проведення загальної мобілізації у громадян України виник обов'язок з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
При цьому, статтею 23 Закону № 3543-XII для деяких категорій громадян встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, згідно абзацу 12 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Відповідно до частини другої статті 23 Закону № 3543-XII особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
З копій матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 , що потребує постійного догляду.
Підставою для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 стало те, що відсутні підтверджуючі документи, які підтверджують факт відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наявність довідки управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації №444 від 26.06.2023 про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку, як одержувач допомоги як особа, що здійснює постійний догляд за інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу ОСОБА_2 з 01.06.2023 по 30.11.2023, а також довідки від 20.11.2023 №298 про склад сім'ї ОСОБА_1 , де зазначено, що на даний час він проживає в АДРЕСА_1 та склад його сім'ї такий: дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована але не проживає, син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , син - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 , інвалід 2 гр., потребує постійного догляду. Також вказано, що ОСОБА_1 здійснює догляд за особою з інвалідністю, так як інших осіб які могли б здійснювати догляд не має.
Однак вказані обставини при прийнятті рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 відповідач залишив поза увагою та не надав суду достатніх доказів, які спростували б твердження позивача про відсутність інших осіб, які б могли здійснювати догляд за нею.
Тобто, суд встановив, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про відстрочення від призову на військову службу, надав належні докази того, що він здійснює догляд за особою з інвалідністю, так як інших осіб які могли б здійснювати догляд не має.
Отже, відмовляючи у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що заявник не надав підтверджуючих документів, на підтвердження відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, відповідач діяв протиправно, не врахувавши при прийнятті рішення усіх наданих заявником доказів.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як зазначалось вище, розгляд заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як військовозобов'язаному - особі, зайнятої постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи та потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, жі можуть здійснювати такий догляд відбувається за встановленою процедурою.
Таким чином, прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є дискреційними повноваженнями Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на обліку в якого перебуває військовослужбовець.
Враховуючи спірні правовідносини, суд вважає, що належним способом захисту позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з урахуванням висновків суду, вказаних у цьому рішенні, за результатом чого прийняти відповідне рішення.
Підсумовуючи вищенаведене, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2148,00 грн.
Водночас, при зверненні до суду позивач мав сплатити 1073,60 грн. судового збору за одну немайнову вимогу.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 1073,60 грн., який підлягав сплаті при поданні цього позову, стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Решта сплаченого судового збору в сумі 1074,40 грн. є надміру сплаченим судовим збором.
Водночас, згідно пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи зазначене, суд роз'яснює позивачу його право подати до суду клопотання про повернення надмірно сплаченого судового збору в сумі 1074,40 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісія по наданню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформленого протоколом комісії з надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації №35 від 08.11.2023 в частині що стосується відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 .
Зобов'язати Шепетівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заву ОСОБА_1 від 12.10.2023 про надання відстрочки від призову на військову службу та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства, враховуючи висновки суду, викладені у цьому рішенні.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 лютого 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Шепетівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Небесної Сотні, 45, м. Шепетівка, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, 30405 , код ЄДРПОУ - 09574984) Комісія по наданню відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (вул. Героїв Небесної Сотні, 45, м. Шепетівка, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, 30405 , код ЄДРПОУ - 09574984)
Головуючий суддя В.В. Матущак