Рішення від 14.02.2024 по справі 560/820/24

Справа № 560/820/24

РІШЕННЯ

іменем України

14 лютого 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить:

визнати противною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення індексації пенсії у 2022 - 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2018-2020) на коефіцієнти збільшення 1, 14; 1, 97;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2018-2020) на коефіцієнти збільшення 1, 14 з 01.03.2022 та 1, 97 з 01.03.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просила провести індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (хоходу)в Україні та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнти збільшення 1,14 з 01.03.2022 та 1,97 з 01.03.2023, проте отримала відмову. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, та такими, що позбавляють її права на гідне пенсійне забезпечення. Наголошує, що державні соціальні гарантії є обов'язковим для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності. Вказує, що застосування соціального законодавства, незважаючи на наявність інших законів, дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності громадян через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має враховуватись у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової та правоохоронної служби, як складової конституційного права на соціальний захист, передбачений ст. 17 Основного Закону України.

Ухвалою суду від 19 січня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.

Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідача не надходило.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

З 30.12.2014 ОСОБА_1 отримувала пенсію по інвалідності, обчислену згідно статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу".

З 14.05.2021 позивача переведено на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі заяви від 14.05.2021 та застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2018-2020 роки.

У листопаді 2023 року позивач звернулась до відповідача з вимогою щодо проведення індексації її пенсії у 2022, 2023 роках шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за який враховується для обчислення її пенсії (за 2017-2019 р. р.) на коефіцієнти збільшення 1.14 з 01.03.2022 та 1.197 з 01.03.2023.

Листом від 15 грудня 2023 року відповідач залишив зазначене звернення без задоволення з мотивів його безпідставності, а також пояснив позивачу, що з урахуванням розміру її пенсія включає всі необхідні показники та розрахована з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, в сумі 9118,81 грн., а тому її пенсія не підлягає додатковій індексації.

Не погоджуючись з позицією відповідача, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск: К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзп);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Позивач у позовній заяві не заперечує, що з 01.03.2021 пенсію їй обчислено з урахуванням зазначеного алгоритму.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Крім того суд зауважує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII внесено зміни до Закону № 1058-IV, згідно з якими з 01.10.2017 для раніше призначених пенсій застосовується середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн).

З метою приведення пенсійних виплат у відповідність до актуальних економічних змін з 01 березня 2019 року проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини статті 42 Закону №1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2019 становить 4404,35 грн (3764,40 грн. х 1,17).

З 01.05.2020 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.05.2020 становить 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 x 1,11).

З 01.03.2021 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (далі - Постанова № 127). Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2021 становить 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11).

З 01.03.2022 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова № 118). Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2022 становить 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14). При цьому, пунктом 4 Постанови № 118 передбачено, що з 01.03.2022 до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31.12.2021 включно, які не підвищуються з 01.03.2022, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень.

З 01.03.2023 проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова № 168). Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при перерахунку пенсій з 01.03.2023 становить 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197). При цьому, пунктом 6 Постанови № 168 установлено, що з 01.03.2023 до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 включно, які не підвищуються з 01.03.2023 встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень.

Так, згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.12.2023, пенсія позивача з 01.03.2023 року становить 6494 грн. 06 коп., та розрахована наступним чином : 9118,81 грн (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2018 - 2020 роки) х 1,68245 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) =15341,94 грн (заробіток для обчислення пенсії) х 0,39167 (коефіцієнт страхового стажу) = 6070,69 гри (розмір пенсії за віком) + 188,37 грн (доплата за 9 років понаднормативного стажу, 2093,00 грн * 9%) + 135,00 гри (доплата по постанові КМУ від 16.02.2022 №118 з 01.03.2022) + 100,00 грн (доплата по постанові КМУ від 24.02.2023 №168 з 01.03.2023) = 6494,06 грн., що не заперечується позивачем.

Суд зазначає, що враховуючи, що розмір пенсії позивача обчислено з врахуванням показника середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2018-2020 роки (9118,81грн), то така не підлягала перерахунку відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відтак суд не вбачає в діях відповідача ознак протиправності. На переконання суду територіальний орган Пенсійного фонду України під час обчислення та виплати пенсії позивача діяв в межах та у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає, що позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами, обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи викладені обставини в сукупності суд вважає, що рішення пенсійного органу обґрунтоване та прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та з дотриманням приписів частини 2 статті 2 КАС України, відтак позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору і такий нею при поданні позовної заяви не сплачувався, підстав для вирішення питання про його розподіл у суду відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк